«Ժամանակակից Թուրքիան վերածվում է Օսմանյան Թուրքիայի». Հերմինե Նաղդալյան 06/22/2016 14:07 | ԼՐԱՀՈՍ
Հունիսի 22-ին ԵԽԽՎ ամառային նստաշրջանի լիագումար նիստի օրակարգում քննարկման դրվեց «Թուրքիայում ժողովրդավարական հաստատությունների գործունեությունը» թեմայով զեկույցը, որի ընթացքում ԵԽԽՎ հայկական պատվիրակության ղեկավար, ԱԺ փոխնախագահ Հերմինե Նաղդալյանը հանդես եկավ ելույթով`խստագույնս դատապարտելով Թուրքիայում տիրող ժողովրդավարական իրավիճակը:
Շնորհակալություն հայտնելով համազեկուցողներ Գոդսքեսենին և Վուցկովիչին, զեկույցի վրա կատարած զգալի աշխատանքի և դրա համապարփակ բնույթի համար`Հերմինե Նաղդալյանը իր խոսքում նշեց, որ այդ փաստաթուղթը առաջ է քաշում այն բոլոր լրջագույն մտահոգությունները, որոնց Թուրքիան «պետք է անհապաղ անդրադառնա», այս զեկույցը պարզորոշ մատնանշում է Թուրքիայում լայնամասշտաբ ժողովրդավարական հաստատությունների պակասը:
Ի թիվս բազմաթիվ խնդիրների և լուրջ խախտումների`օրենքի գերակայության, օրենսդրության, դատական իշխանության, համայնքների միջև հարաբերությունների ոլորտներում, զեկույցում նաև հատուկ անդրադարձ է կատարվում խոսքի ազատության և ԶԼՄ-ների վրա քաղաքական ազդեցության ու սահմանափակումների, հետաքննող լրագրողների, ակադեմիկոսների և շարքային քաղաքացիների հետապնդման վերաբերյալ:
«Ցանկացած փորձ` ճշգրիտ տեղեկատվություն հայթայթելու, որը տարբերվում է պաշտոնական տեսակետից, հալածվում և ճնշվում է Թուրքիայում»,- իր խոսքում նշեց տիկին Նաղդալյանը` որպես այդ դեպրեսիվ քաղաքականության զոհերից մեկի հիշատակելով Հրանտ Դինքին, հայկական ծագմամբ ականավոր թուրք լրագրողին, ով ցինիկաբար սպանվեց Ստամբուլում, 2007թ.-ին:
«Դինքը բարձրացնում էր հայերի ցեղասպանությանն առնչվող հարցեր, նա հայկական և թուրքական հասարակությունների հաշտեցման կողմնակից էր, պայքարում էր, մարդկային արժանապատվության և ազատությունների համար` իր երկրում` Թուրքիայում»,- նշել է Հ. Նաղդալյանը:
ԱԺ փոխնախագահը իր ելույթում մտահոգություն է հայտնել և եվրոպացի գործընկերների ուշադրությունն է հրավիրել Մայիսի 20-ին թուրքական խորհրդարանի կողմից ընդունված մի օրինագծի առնչությամբ, որը թույլատրում է օրենսդիրների դեմ քրեական հետապնդումը:
«Նոր օրենքը թիրախավորված է ընդդիմադիր օրենսդիրների դեմ: Ընդդիմությունը ներկայացնող մեր խորհրդարանական գործընկերները Թուրքիայում իրական վտանգի տակ են: Կցանկանայի հիշեցնել, որ 1915 թվականի առաջին զոհերը եղել են Թուրքիայի խորհրդարանի հայազգի պատգամավորները, այսինքն՝ հարյուրամյակ է անցել, բայց ինչ մեթոդներով որ 101 տարի առաջ են լուծել հայերի հարցը, այդպես էլ այսօր քրդերի հարցն են լուծում: Եկեք կանխե՛նք պատմության կրկնությունը», - բարձրաձայնել է տիկին Նաղդալյանը:
Իր երախտագիտությունը հայտնելով գերմանացի պատգամավորներին` Բունդեսթագի կողմից ընդունված վերջին որոշման առիթով, Հերմինե Նաղդալյանն արձանագրել է, որ այդ որոշումն առաջացրել է թուրքական իշխանությունների վրդովմունքը: Տիկին Նաղդալյանը փաստել է, որ Գերմանացի օրենսդիրները ականատեսը եղան աննախադեպ ատելության կոչերի և ահաբեկման դրսևորումների: Բանաձևի նախաձեռնողները մահվան անանուն սպառնալիքներ ստացան, նրանցից ոմանք ոստիկանության պաշտպանության տակ անցան: Նախագահ Էրդողանը արյան անալիզ պահանջեց թուրքական ծագմամբ գերմանացի օրենսդիրներից, մինչդեռ` «ինչպես նշեց Բունդեսթագի նախագահը` «…մարդկանց արյամբ տարորոշելու դարաշրջանն ավարտվել է դեռևս 1945-ին»: Ցավոք, ոչ Թուրքիայում, պարոն Լամերթ»,- եզրափակել է Հ. Նաղդալյանը:
Իր ելույթում Հերմինե Նադալյանը անդրադարձել է նաև մշակութային ժառանգության պահպանման խնդրին.
«Ժամանակակից Թուրքիայում պատմականորեն գոյություն ունեն հազարավոր հայկական մշակութային և հոգևոր հուշարձաններ, որոնք շարունակաբար և միտումնավոր ոչնչացվել են: Սա թուրքական կառավարության նախապես ծրագրված` հայկական մշակույթի նյութական վկայությունները վերացնելու քաղաքականությունն է»,- ասել է տիկին Նաղդալյանը` հավելելով, որ 1915թ-ի ցեղասպանությունը ներկայումս շարունակվում է` հայկական ժառանգության դեմ մշակութային ցեղասպանության տեսքով:
«Ժամանակակից Թուրքիան վերածվում է Օսմանյան ժամանակաշրջանի Թուրքիայի, կայսրությունում գործող արժեքների անմիջական ժառանգորդի»,- իր խոսքում ընդգծել է Հ. Նաղդալյանը` եվրոպացի խորհրդարանականներին կոչ անելով որպես առաջին քայլ, առաջին հերթին ի շահ Թուրքիայի, մոնիտորինգի գործընթաց սկսել այդ երկրում:

Современная Турция превращается в Турцию османского периода – выступление Нагдалян на сессии ПАСЕ 06/22/2016   15:55  |  Лента новостей
Вице-спикер парламента Армении, выступая на пленарном заседании  летней сессии Парламентской Ассамблеи Советы Европы(ПАСЕ) по теме “Деятельность демократических институтов в Турции” строжайше осудила ситуацию с правами человека в Турции.
Поблагодарив содокладчиков за проделанную работу, Эрмине Нагдалян заявила, что данный доклад ясно указывает на дефицит демократических учреждений в Турции. В числе многочисленных проблем и серьезных нарушений верховенства закона, законодательства,  в докладе затронута проблема  свободы слова и политического воздействия на СМИ, а также речь идет о преследованиях журналистов, ведущих расследование, академиков и рядовых граждан.
“Любые попытки сообщить объективную информацию, которая идет вразрез с официальной точкой зрения, в Турции оборачиваются преследованиями и давлением”, - отметила Нагдалян, напомнив об убитом в 2007 году Стамбуле именитом журналисте армянского происхождения Гранте Динке, ставшем одной из жертв этой депрессивной политики.
“Динк поднимал вопросы, касающиеся Геноцида армян, он был сторонником примирения армянского и турецкого обществ, он боролся в Турции за уважение свободы и достоинства человека”, - сказала Эрмине Нагдалян.
Вице-спикер НС Армении выразила обеспокоенность и обратила внимание европейских коллег на принятый 20-го мая турецким парламентом законопроект, разрешающий  уголовное преследование в отношении законодателей.
“Новый закон направлен против оппозиционных парламентариев. Представляющие оппозицию депутаты находятся в Турции под угрозой”, - заявила Нагдалян, напомнив о том, что первыми жертвами в 1915 году были парламентарии армянской национальности.
“Минул век, однако курдский вопрос ныне решают теми же методами, что и армянский 101 года назад”, - отметила Нагдалян, призвав не допустить повторения истории.
Вице-спикер парламента Армении, поблагодарив немецких депутатов за принятие Бундестагом резолюции о признании Геноцида армян, напомнила, что данное решение вызвало негодование турецких  властей. Эрмине Нагдалян констатировала, что немецкие парламентарии стали свидетелями беспрецедентных призывов к ненависти и проявлений террора. Инициаторы законопроекта получали угрозы убийством, некоторые из них были взяты под защиту полиции. Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган предложил  немецким парламентариям турецкого происхождения, проголосовавшим в пользу принятия резолюции, "сдать кровь на анализ". Нагдалян процитировала жесткое заявление председателя Бундестага Норберта Ламмерта в адрес Эрдогана, который сказал:  ... “Я думал, что идентификация людей по крови закончилась еще в 1945  году.
“К сожалению, г-н Ламмерт, это не касается Турции”, - сказала Нагдалян.
В своем выступлении вице-спикер НС обратила внимание коллег и на последовательное и злонамеренное уничтожение в Турции армянского культурного наследия. Это заранее спланированная политика турецкого правительства, нацеленная на уничтожение  материальных свидетельств армянской культуры”, - отметила Нагдалян.
“Осуществленный в 1915 году Геноцид против армян продолжается и ныне в виде культурного геноцида в отношении армянского наследия. Современная Турция превращается в Турцию османского периода, непосредственного адепта исповедуемых империей ценностей”, - добавила она, призвав европейских парламентариев  в интересах в первую очередь самой Турции инициировать процесс мониторинга в этой стране.
10:21 20/11/2015  |  Пресса“Жаманак”: Левона Зурабяна в составе армянской делегации в ПАСЕ может заменить Никол Пашинян
18:30 27/06/2013  |  Лента новостейД.Шпильман: “ Европейский суд по правам человека даст правовую оценку “делу Сафарова ”