Ուորլիք. Պետերբուրգում նախագահների հանդիպումը կնպաստի ԼՂ հակամարտության խաղաղ կարգավորման շուրջ շրջանակային փաստաթղթի ստեղծման համար պայմանների առաջացմանը 06/20/2016   11:38  |  Ղարաբաղյան հակամարտություն
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ԱՄՆ համանախագահ Ջեյմս Ուորլիքը հույս է հայտնել, որ հունիսի 20-ին Սանկտ Պետերբուրգում Հայաստանի ու Ադրբեջանի նախագահներ Սերժ Սարգսյանի և Իլհամ Ալիևի հանդիպումը կնպաստի ԼՂ հակամարտության խաղաղ կարգավորման շուրջ շրջանակային փաստաթղթի ստեղծման համար պայմանների առաջացմանը:
Այս մասին Ուորլիքը գրառում է կատարել թվիթերյան իր միկրոբլոգում:
«Սարգսյանի և Ալիևի` այսօր կայանալիք հանդիպումները կամրապնդեն վստահությունը, կարագացնեն վստահության մթնոլորտի ստեղծման ջանքերը և պայմաններ կստեղծեն Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման շուրջ շրջանակային փաստաթղթի համար»,- նշել է Ուորլիքը:
Հունիսի 20-ին Սանկտ Պետերբուրգում Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահները երկրորդ հանդիպումը կունենան ապրիլյան ռազմական գործողություններից հետո: Հանդիպմանը ներկա կլինի նաև ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը, ով առանձնազրույցներ կունենա երկու երկրի նախագահների հետ:
10:25 20/06/2016  |  Ղարաբաղյան հակամարտությունՍանկտ Պետերբուրգում սպասվում է Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի նախագահների հանդիպումը
16:04 18/06/2016  |  ԼՐԱՀՈՍՆախագահ Սերժ Սարգսյանն աշխատանքային այցով կմեկնի Ռուսաստանի Դաշնություն
11:42 17/06/2016  |  Ղարաբաղյան հակամարտությունՋեյմս Ուորլիքը մասնակցելու է Սանկտ Պետերբուրգում նախագահների հանդիպմանը
16:45 16/06/2016  |  Ղարաբաղյան հակամարտությունՀայաստանը Սանկտ Պետերբուրգում փորձելու է կյանքի կոչել Վիեննայում ձեռք բերած պայմանավորվածությունները. Արտակ Զաքարյան
14:58 15/06/2016  |  ԼՐԱՀՈՍՇարմազանովը բանակցությունները վերսկսելու հայկական կողմի թեզիսները ընկալելի է համարում ՄԽ համանախագահ երկրների համար
10:45 15/06/2016  |  Ղարաբաղյան հակամարտությունԵԱՀԿ-ն չի մասնակցում Լեռնային Ղարաբաղի հարցով գագաթնաժողովի նախապատրաստմանը
09:13 11/06/2016  |  ՄամուլՂարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացում ինչ-որ խմորումներ են ընթանում. «168 ժամ»

Встреча президентов Армении и Азербайджана в Петербурге создаст условия для работы над рамочным документом- Уорлик 06/20/2016   12:02  |  Карабахский конфликт
Сопредседатель Минской группы ОБСЕ от США Джеймс Уорлик рассчитывает, что встреча президентов Армении и Азербайджана Сержа Саргсяна и Ильхама Алиева в Санкт-Петербурге создаст условия для работы над рамочным документом.
"Намеченная на сегодня встреча Саргсяна и Алиева поспособствует формированию атмосферы доверия, создаст условия для работы над рамочным документом по мирному урегулированию нагорно-карабахского конфликта”, - написал Джеймс Уорлик в своем микроблоге Twitter.
Сегодня в Санкт-Петербурге пройдет трехсторонний саммит по урегулированию нагорно-карабахского конфликта при участии президентов Армении, РФ и Азербайджана Сержа Саргсяна, Владимира Путина и Ильхама Алиева.
Предполагается, что вначале Путин встретится по отдельности с Саргсяном и Алиевым, после чего вечером пройдут переговоры в трехстороннем формате, на которых будут присутствовать сопредседатели Минской группы ОБСЕ Джеймс Уорлик (США), Пьер Андрие (Франция) и Игорь Попов (Россия).
Последняя встреча президентов Армении и Азербайджана состоялась в Вене 16 мая в присутствии глав МИД стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ. Это была первая с начала обострения в апреле ситуации в зоне карабахского конфликта встреча.
фото:PanArmenian Photo
11:05 20/06/2016  |  Карабахский конфликтВ Санкт-Петербурге пройдет трехсторонний саммит по карабахскому урегулированию
17:01 18/06/2016  |  Лента новостейОфициальный Ереван подтвердил участие президента Армении в трехсторонней встрече с Путиным и Алиевым в Санкт-Петербурге
17:34 17/06/2016  |  Карабахский конфликтСопредседатель МГ ОБСЕ от Франции также примет участие во встрече президентов Армении, Азербайджана и России
11:58 17/06/2016  |  Карабахский конфликтДжеймс Уорлик примет участие в трехсторонней встрече президентов Армении, России и Азербайджана в Санкт-Петербурге