Գողացված գինիներն իր տանը թաքցնողին դատարանն արդարացրեց 06/18/2016   11:43  |  Արդարացման դատավճիռներ
Ծանր կամ առանձնապես ծանր հանցագործությունը պարտակելու մեջ մեղադրվող Հովհաննես Գասպարյանը երեկ Արագածոտնի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանի՝ դատավոր Սերգեյ Մարաբյանի նախագահությամբ, անպարտ է ճանաչվել և արդարացվել՝ հանցակազմի բացակայության հիմքով:
Հովհաննես Գասպարյանին մեղադրանք էր առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 334-րդ հոդվածի 1-ին մասով:
Դատարանի դատավճռով գործով մյուս երկու ամբաստանյալներին առաջադրված մեղադրանքները վերաորակվել են:
Ասատուր Ասատրյանին առաջադրված մեղադրանքը՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 177-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1.1-ի կետով վերաորակել է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 177-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետով և դատապարտվել է 3 տարի 6 ամիս ժամկետով ազատազրկման՝ հաշվի առնելով ռեցիդիվը:
Իսկ Հովիկ Պապյանին առաջադրված մեղադրանքը՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 177-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1.1-ի կետով վերաորակել է 38-177-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետով և նրա նկատմամբ նշանակվել է պատիժ տուգանք՝ 1.000.000 ՀՀ դրամ գումարի չափով:
Միևնույն ժամանակ դատարանը հաշվի առնելով այն, որ Հովիկ Պապյանը 3 ամիս 25 օր գտնվել է նախնական կալանքի տակ՝ նրա նկատմամբ վերջնական պատիժ է նշանակել 700.000 ՀՀ դրամ գումարի չափով:
Նշենք նաև, որ մեղադրող դատախազը միջնորդել էր Ասատուր Ասատրյանին դատապարտել 6, Հովիկ Պապյանին՝ 5, իսկ Հովհաննես Գասպարյանին՝ 1 տարի ժամկետով ազատազրկման:
Նրանց 3-ի պաշտպանությունը իրականացրել է փաստաբան Հայկազ Գալստյանը:
Ըստ մեղադրանքի՝ Ասատուր Ասատրյանը 2015թ. հունվարի վերջերին ուրիշի գույքի գաղտնի հափշտակություն կատարելու նպատակով, ապօրինի մուտք է գործել Աշտարակ քաղաքի Սաժումյան 16 հասցեում գտնվող Ղազար Գևորգյանին պատկանող բնակարանի բաղկացուցիչ մաս կազմող նկուղ, որտեղից գաղտնի հափշտակել է զգալի չափի՝ 185 000 ՀՀ դրամ ընդհանուր արժեքի 3 կաթսաներ, 2 ֆլակոններ, 10 և 20 լիտր տարողությամբ ապակե տարաներով լի գինի:
Հովիկ Պապյանին մեղադրանք է առաջադրվել այն բանի համար, որ նա իր գործողություններով անմիջականորեն օգնել է Ասատուր Ասատրյանին հանցագործությունը հաջողությամբ ավարտին հասցնելուն: Իսկ Հովհաննես Գասպարյանը, Ասատուր Ասատրյանից և Հովիկ Պապյանից տեղեկանալով գինիների գողացված լինելու մասին, նրանց խնդրանքով պայմանավորվածություն է ձեռք բերել նրանց հետ՝ իր տանը թաքցնել հանցավոր ճանապարհով ձեռք բերված գինով լի տարաները, հետագայում նրանց վերադարձնելու պայմանով:
19:46 09/06/2016  |  Արդարացման դատավճիռներՔննչական սխալով պայմանավորված արդարացման դատական ակտերը քանի՞սն են եղել
15:47 09/06/2016  |  Արդարացման դատավճիռներՓաստաբանները հաղթեցին ԿԲ-ին, դատախազությանը, ոստիկանությանն ու Ֆինանսների նախարարությանը
14:18 09/06/2016  |  Արդարացման դատավճիռներԹմրանյութերի գործով ամբաստանյալներից երկուսն արդարացվեցին
11:33 08/06/2016  |  Արդարացման դատավճիռներՄեղադրողը միջնորդել էր 6 տարի ազատազրկում. արդարացվեց և ազատ արձակվեց դատական նիստերի դահլիճից
00:09 05/06/2016  |  Արդարացման դատավճիռներԱնչափահաս աղջկա հանդեպ սեռական բնույթի հանցագործություններով արդարացման երկու դատավճիռները բեկանվեցին
14:03 02/06/2016  |  Արդարացման դատավճիռներԱռաջադրված մեղադրանքն ապօրինի է եղել. Արդարացվեց
19:33 25/05/2016  |  Արդարացման դատավճիռներՎերջին 3 տարիների ընթացքում դատավոր Արթուր Օհանյանը կայացրել է 2 արդարացման դատական ակտ
17:37 19/05/2016  |  Արդարացման դատավճիռներՎերաքննիչ դատարանն ուժի մեջ է թողել արդարացման դատավճիռը
12:15 19/05/2016  |  Արդարացման դատավճիռներԴատարանն արդարացրեց ավագ քննիչին, ում նախաքննական մարմինը մեղադրում էր պաշտոնական կեղծիքի մեջ. Չկա հանցակազմ
13:52 16/05/2016  |  Արդարացման դատավճիռներԱրդարացվեց խուլիգանության մեղադրանքում՝ ապացույցների անբավարարության հիմքով

Суд в Армении оправдал мужчину, обвиняемого в укрывательстве краденого вина 06/18/2016   12:42  |  Оправдательные приговоры
Суд общей юрисдикции Арагацотнской области Армении под председательством судьи Сергея Марабяна  оправдал Ованеса Гаспаряна, обвиняемого в укрывательстве тяжкого и особо тяжкого деяний за отсутствием состава преступления.
Ованесу Гаспаряну было предъявлено обвинение по части 1 статьи 334 Уголовного кодекса Армении(Укрывательство тяжкого или особо тяжкого преступления, то есть заранее не обещанное сокрытие лица, совершившего преступление, а также орудий и средств преступления, следов преступления или предметов, добытых преступным путем).
Приговором суда предъявленные двум другим подсудимым обвинения были переквалифицированы.
Инкриминируемое Асатуру Асатряну деяние было переквалифицировано с  пункта  1.1 части 3 статьи 177 на пункт 3 части 2 статьи 177 УК РА. Асатрян был приговорен к 3 годам и 6 месяцам лишения свободы с учетом рецидива.
А инкриминируемое Овику Папяну деяние было переквалифицировано с  1.1 части 3 статьи 177 на пункт 3 части 2 статьи 38-177 УК РА. Ему назначили штраф в размере 1.000.000 драмов.
В то же время суд с учетом того, что Овик Папян находился 3 месяца и 25 дней я под предварительным заключением, определил ему окончательное наказание в виде штрафа в размере 700 тыс драмов.
Согласно обвинению, в январе 2015 года Асатур Асатрян с целью умышленного хищения чужого имущества, незаконно проник в подвал расположенного в городе Аштарак дома, принадлежащего Казару Геворкяну, и похитил оттуда сосуды  с вином на общую сумму 185 тыс. драмов.
А Овика Папаяна обвиняли в том, что он своими действиями помог Асатуру Асатряну довести преступный замысел до успешного завершения.
Что  касается Ованеса Гаспаряна, то его обвиняли в том, что он, узнав от Асатура  Асатряна и Овика Папаяна  о краже вина, по их просьбе договорился с ними спрятать  добытые преступным путем тары с вином при условии, что их потом вернут обратно.