Շվեյցարիան ՀՀ քաղաքացիների համար դյուրացնում է վիզա ստանալու կարգը 06/17/2016   16:57  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանի տարբեր կատեգորիաների քաղաքացիներ հնարավորություն կունենան դյուրացված կարգով վիզա ստանալ Շվեյցարիա այցելելու համար:
Ազգային ժողովը քննարկում է «Հայաստանի Հանրապետության և Շվեյցարիայի Համադաշնության միջև վիզաների տրամադրումը դյուրացնելու մասին» համաձայնագիրը վավերացնելու հարցը: Հիմնական զեկուցող, ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Շավարշ Քոչարյանն ընդգծեց, որ համաձայնագրով Հայաստանի տարբեր կատեգորիաների քաղաքացիներ հնարավորություն կունենան դյուրացված կարգով վիզա ստանալ Շվեյցարիա այցելելու համար:
«Խոսքը գնում է գործարարների, քաղաքական գործիչների, դպրոցականների, տեղական ինքնակառավարման մարմինների ներկայացուցիչների մասին: Մի խոսքով՝ դաշտը բավականին լայն է»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նշեց Քոչարյանը:
Փոխնախարարը հստակեցրեց, որ նման վիզա ունեցող ՀՀ քաղաքացիները 180 օրվա ընթացքում կարող են Շվեյցարիայում գտնվել ոչ ավելի, քան 90 օր: Վիզան տրամադրվում է մինչև 5 տարի ժամկետով:

Швейцария облегчит процедуру получения виз для граждан Армении 06/17/2016 17:50 | Лента новостей
Разные категории граждан Армении смогут получить визы для въезда в Швейцарию по облегченной процедуре.
Национальное Собрание Армении обсуждает соглашение об упрощении визового режима между Арменией и Швейцарией.
Основной докладчик – заместитель министра иностранных дел Армении Шаварш Кочарян, заявил, что отныне будет действовать облегченный визовый режим.
“Речь идет о бизнесменах, политических деятелях, школьниках, представителях органов местного самоуправления”,- цитирует Шаварша Кочаряна “Арменпресс”.
Замглавы МИД Армении уточнил, что получатели подобных виз смогут находиться в Швейцарии не дольше 90 дней в течение 180 дней. Виза выдается сроком на 5 лет.