Նախագահին հավատարմագրերն է հանձնել Հայաստանում Հնդկաստանի նորանշանակ դեսպան Յոգեշվար Սանգվանը 06/17/2016 14:03 | ԼՐԱՀՈՍ
Նախագահ Սերժ Սարգսյանին այսօր իր հավատարմագրերն է հանձնել Հայաստանի Հանրապետությունում Հնդկաստանի Հանրապետության նորանշանակ արտակարգ և լիազոր դեսպան Յոգեշվար Սանգվանը: Այս մասին հայտնում է ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունը:
Հանրապետության Նախագահը շնորհավորել է դեսպանին պաշտոնն ստանձնելու կապակցությամբ և հույս հայտնել, որ պաշտոնավարման ընթացքում նա առավելագույն ջանք կներդնի երկու պետությունների և ժողովուրդների բարեկամության ամրապնդման ու փոխգործակցության զարգացման համար:
Նշելով, որ հաջորդ տարի Հայաստանի և Հնդկաստանի միջև հարաբերությունների նորագույն պատմության մեջ հոբելյանական տարի է՝ նշվելու է երկու երկրների միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 25-ամյակը, Նախագահ Սերժ Սարգսյանը գոհունակությամբ է ընդգծել, որ անցած տարիների ընթացքում հայ-հնդկական հարաբերությունները զարգացել են փոխվստահության և փոխըմբռնման պայմաններում, որը դրսևորվել է նաև տարածաշրջանային ու միջազգային խնդիրների նկատմամբ գրեթե նույնանման մոտեցումներով:
Զրուցակիցները համակարծիք են եղել, որ բոլոր ոլորտներում՝ քաղաքական, տնտեսական, հումանիտար և այլն, առկա է մեծ ներուժ: Սերժ Սարգսյանը հույս է հայտնել, որ նորանշանակ դեսպանի անմիջական մասնակցությամբ ու ակտիվ ջանքերով առաջիկա տարիներին Հայաստանը և Հնդկաստանը ձեռնամուխ կլինեն այդ ուժի բացահայտմանն ու լիարժեք իրացմանը:
ՀՀ Նախագահը և Հնդկաստանի դեսպանը հեռանկարային են համարել փոխշահավետ մի շարք ոլորտներում՝ գյուղատնտեսություն, առողջապահություն, ենթակառուցվածքների զարգացում, կրթություն, մշակույթ, համագործակցության խորացումը և կարևորել երկու երկրների միջև իրավապայմանագրային դաշտի ընդլայնումը:
Դեսպան Յոգեշվար Սանգվանը վստահեցրել է, որ Հայաստանում իր դիվանագիտական առաքելության ամբողջ ընթացքում կանի ամեն հնարավորը՝ նպաստելու հայ-հնդկական հարաբերությունների զարգացմանն ու խորացմանը:

Президент Армении и посол Индии считают перспективным углубление двустороннего сотрудничества в ряде сфер 06/17/2016   15:07  |  Лента новостей
Новоназначенный Чрезвычайный и Полномочный посол Индии в Республике Армения Йогешвар Сангван сегодня вручил свои верительные грамоты президенту Армении Сержу Саргсяну. Об этом сообщает пресс-служба главы армянского государства.
Президент поздравил посла со вступлением в должность и выразил надежду, что в ходе осуществления им своей дипломатической миссии он приложит максимум усилий для укрепления дружбы двух государств и народов и развития взаимодействия.
Констатировав, что следующий год в новейшей истории отношений Армении и Индии является юбилейным – страна отметят 25-ю годовщину установления дипломатических отношений, президент Серж Саргсян с удовлетворением отметил, что за прошедшие годы армяно-индийские отношения развивались в условиях взаимного доверия и взаимопонимания, что проявлялось в практически схожих подходах к региональным и международным проблемам.
Собеседники констатировали наличие во всех сферах – политической, экономической, гуманитарной и т.д. большого потенциала. Серж Саргсян выразил надежду, что при непосредственном участии новоназначенного посла и благодаря его активным усилиям в ближайшие годы Армения и Индия приступят к раскрытию и полноценной реализации этого потенциала.
Президент Армении и посол Индии считают перспективным углубление сотрудничества в ряде сфер (сельское хозяйство, здравоохранение, развитие инфраструктур, образование, культура) и отметили важность расширения договорно-правовой базы между странами.
Посол Йогешвар Сангван заверил, что в ходе своей дипломатической миссии в Армении сделает все возможное для развития и углубления армяно-индийских отношений.