ՀՀ–ՌԴ ՀՕՊ համակարգը հնարավորություն կտա պատասխանել օդային բոլոր սպառնալիքներին. Արտակ Զաքարյան 06/16/2016   15:10  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հակաօդային պաշտպանության համակարգը պետք է քննարկվի ոչ թե հայ-ռուսական հարաբերությունների համատեքստում, քառօրյա պատերազմի ժամանակ ով իրեն ինչպես պահեց, այլ՝ իր բուն էությամբ:
Լրագրողների հետ զրույցում հայտարարեց ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Զաքարյանն՝ անդրադառնալով Հայաստանի ու Ռուսաստանի միջև կնքված հակաօդային պաշտպանության համակարգի շուրջ ծավալվող քննարկումներին, հատկապես այն շեշտադրմանը, թե համաձայնագրին պետք է ավելի շատ ուշադրություն դարձվի, քանի որ ՌԴ-ՀՀ հարաբերություններում քառօրյա պատերազմից հետո կան խնդիրներ:
«Ապրիլյան ռազմական իրադարձությունների ժամանակ մենք ունեինք մեկ հենարան, դա հայոց բանակն էր ու արտաքին քաղաքական միջավայր, որը ոչ այդքան համարժեք էր վերաբերվում այդ զարգացումներին, որքան կցանկանայինք: Խոսքը և՛ ՌԴ, և՛ Արևմուտքի մասին է»,- նշեց նա:
Ըստ Զաքարյանի` անկախ ամեն ինչից, հայ-ռուսական ռազմաքաղաքական, ռազմատեխնիկական համագործակցությունը չի դադարում: Ըստ նրա՝ Հայաստանը պետք է հետևություններ անի, որ իր անվտանգության միջավայրն ավելի կայուն պետք է դարձնի, պաշտպանունակ:
«Ինչքան էլ ՀՀ հարաբերությունները թույլ լինեն, այնքան Ադրբեջանն ավելի շատ կփորձի իր ռազմական կարողությունները կիրառել մեր դեմ: ՀՕՊ համաձայնագիրը նոր բան չէ, ՌԴ-ն ունի իր համակարգը, ՀՀ-ն իր համակարգը: Կան խնդիրներ, որոնք հնարավոր է լուծել համատեղ համակարգմամբ»,- մասնավորեցրեց ԱԺ արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահը:
Արտակ Զաքարյանն ընդգծեց՝ փաստաթուղթը օդից չի ծնվել, բանակցային երեք տարվա գործընթաց է անցել, չափվել են ռիսկերը, շահերը ու բնական պահանջ է առաջացել՝ միավորված հակաօդային պաշտպանություն ունենալու: «Շատ օբյեկտիվ փաստաթուղթ է»,- գնահատեց Արտակ Զաքարյանը:
Պատգամավորն ասաց, որ համաձայնագիրը հնարավորություն կտա պատասխանել բոլոր սպառնալիքներին, որոնք օդային տարածքում կարող են ի հայտ գալ: Արտակ Զաքարյանը հավաստիացրեց, որ տարածաշրջանային ու գեոքաղաքական իրավիճակի առումով համաձայնագիրը ոչ թե խնդիր է առաջացնում, այլ՝ լուծում դրանք:
Թե ինչո՞ւ համաձայնագիրը չքննարկվեց ԱԺ արտահերթ նիստում, Արտակ Զաքարյանը պատասխանեց. «Չի մտել, որովհետև այն կառավարության կողմից չի ներկայացվել արտահերթ նիստում քննարկվելու համար: «Հիմա որ քննարկեինք, կասեիք՝ մի բան կա, որ արտահերթ են բերում ... Անվտանգային խնդիրը միշտ եղել է իշխանությունների ուշադրության կենտրոնում»:
09:08 11/05/2016  |  ՄամուլԽոշոր բիզնեսին պարտավորեցրել են շահույթներից որոշակի գումարներ հատկացնել բանակի կարիքներին. «Հայկական Ժամանակ»

Совместная с РФ система ПВО позволит отвечать на все угрозы безопасности, исходящие с воздуха 06/16/2016   15:54  |  Лента новостей
Объединенная  с РФ система противо-воздушной обороны позволит отвечать на все угрозы безопасности, исходящие с воздуха. Об этом на встрече с журналистами в четверг заявил председатель постоянной комиссии Национального Собрания Армении по внешним сношениям Артак Закарян, комментируя бурные дискуссии, развернувшиеся вокруг соглашения о создании совместной с Россией ПВО и отношений Армения-РФ после апрельских событий.
Он отметил,  единственной опорой Армении и Арцаха в ходе апрельских событий были собственные вооруженные силы.
По словам Закаряна, невзирая ни на что, армяно-российское военно-политическое, военно-техническое сотрудничество не прекращается. Он отметил, что Армения должна сделать выводы из апрельских событий и повысить уровень стабильности своей среды безопасности и обороноспособности.
“У РФ есть своя система ПВО, а у Армении - своя, это не новость, однако существуют  задачи, которые требуют совместного координирования”, - отметил Закарян.
Он также подчеркнул, что данный документ появился не с воздуха, а по итогам переговоров, которые длились три года: были учтены риски, интересы и возникла естественная потребность в создании объединенной  системы ПВО. “Это весьма объективный документ”, - заявил депутат.
"Данное соглашение следует рассматривать именно в контексте усиления систем безопасности, а не с точки зрения армяно-российских отношений и позиции РФ в ходе апрельской войны", — сказал Закарян.
Артак Закарян заверил, что соглашение с точки зрения сложившихся региональных и геополитических реалий не создает, а как раз решает проблемы.
Что же касается того, почему соглашение не было внесено на обсуждение  в ходе внеочередной сессии НС, Закарян отметил: “Оно не вошло в повестку, поскольку правительство не представило его на обсуждение в ходе внеочередного заседания.