Հայաստանը Սանկտ Պետերբուրգում փորձելու է կյանքի կոչել Վիեննայում ձեռք բերած պայմանավորվածությունները. Արտակ Զաքարյան 06/16/2016   16:45  |  Ղարաբաղյան հակամարտություն
Ռուսաստանի Դաշնության Սանկտ Պետերբուրգ քաղաքում առաջիկայում կայանալիք Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի նախագահների եռակողմ հանդիպման հիմնական առանցքը Հայաստանի համար լինելու է Վիեննայում ձեռք բերված պայմանավորվածությունները կյանքի կոչելու հնարավորությունների հարցը քննարկելը։
Այս մասին այսօր ասուլիսի ժամանակ լրագրողներին ասաց ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Զաքարյանը, հայտնում է թերթ.ամ-ը։
«Վիեննայում հնչած հայտարարության մեջ հստակ ամրագրված է, որ անհրաժեշտ է ընդլայնել ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի գրասենյակի մոնիտորինգային կարողությունները, հետաքննությունների մեխանիզմ ունենալ հրադադարի ռեժիմի խախտման համար և դրանից բխող՝ կայուն հրադադար»-ասաց ՀՀԿ խմբակցության պատգամավորը։
Նրա խոսքով՝ ամեն ինչ կախված է լինելու Ադրբեջանի վարքից։ Բայց մի բան պարզ է՝ Սանկտ Պետերբուրգի հանդիպումը չի կարելի անվանել բանակցություն, քանի որ մեծ հաշվով բանակցելու բան չկա, կա պարզ իրականություն՝ պետք է ղարաբաղա-ադրբեջանական սահմանին ունենանք կայուն և երաշխավորված հրադադար։
«Հույս ունենանք, որ Ռուսաստանի նախագահի այս բարձր առաքելության պայմաններում հնարավոր կլինի Ադրբեջանին պարտադրել հաշվի նստել այն պարզ իրողության հետ, որ ռազմական ճանապարհով ԼՂ խնդիրը չունի լուծում»,- նշեց Արտակ Զաքարյանը։

Армения на саммите в Санкт-Петербурге попытается претворить в жизнь достигнутые в Вене договоренности – Артак Закарян 06/16/2016   17:18  |  Карабахский конфликт
Ключевой темой  для армянской стороны  в ходе предстоящего трехстороннего саммита в Санкт-Петербурге с участием президентов Армении, РФ и Азербайджана станет обсуждение возможности имплементации достигнутых в Вене договоренностей по карабахскому урегулированию.Об этом, как передает Tert.am, на встрече с журналистами в четверг заявил председатель постоянной парламентской комиссии НС Армении по внешним сношениям Артак Закарян.Предстоящая встреча Саргсян-Алиев нацелена на реанимацию Минского процесса – Алексадр Искандарян“В озвученном в Вене заявлении четко закреплена необходимость расширения мониторингового потенциала офиса личного представителя действующего председателя ОБСЕ, внедрения механизмов расследования случаев нарушения режима прекращения огня и соблюдения вытекающего из этого стабильного перемирия”, - отметил  депутат от фракции правящей РПА.
По его словам, все будет зависеть от поведения Азербайджана. Но одно ясно точно – встречу в Санкт-Петербурге нельзя назвать переговорами, поскольку, по большому счету, обсуждать нечего. “На линии соприкосновения необходимо установить стабильный и гарантированный режим прекращения огня”, - отметил он.
“Будем надеяться, что в условиях такой высокой миссии президента России удастся  заставить Азербайджан считаться с той простой реальностью, что карабахский конфликт не имеет военного решения”, - отметил Артак Закарян.