Դեղատանը կեղծ 20-հազարանոց թղթադրամ է իրացվել 06/15/2016 13:52
Երևան քաղաքի քննչական վարչության Աջափնյակ և Դավթաշեն վարչական շրջանների քննչական բաժնում քննվող քրեական գործով միջոցներ են ձեռնարկվում՝ պարզելու 20.000 անվանական արժեքով թղթադրամը կեղծելու բոլոր հանգամանքները, առերեւույթ հանցագործություն կատարած անձի ինքնությունը։
Ինչպես հայտնում է Քննչական կոմիտեի լրատվական ծառայությունը, 2016 թվականի մայիսի 14-ին Երևան քաղաքի Արզումանյան փողոցում գործող դեղատներից մեկում դեղորայք գնելու նպատակով վճարվել է 1 հատ 20.000 անվանական արժեքով թղթադրամ, որը, ինչպես հետագայում պարզվել է, եղել է կեղծ։
Դեպքի առթիվ Երևան քաղաքի քննչական վարչության Աջափնյակ և Դավթաշեն վարչական շրջանների քննչական բաժնում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 202-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով:
Նախաքննության ընթացքում ստացվել է նշված դեղատանը տեղադրված անվտանգության տեսախցիկների՝ տվյալ օրվա տեսագրությունը, որտեղ երևում է այն տղամարդը, ով կեղծ թղթադրամով դեղորայք է գնել դեղատնից:
Քրեական գործով բազմակողմանի, օբյեկտիվ և լրիվ նախաքննության իրականացումն ապահովելու համար միջոցներ են ձեռնարկվում՝ լուսանկարում պատկերված անձի ինքնությունը պարզելու, նրան հայտնաբերելու ուղղությամբ։
Խնդրում ենք լուսանկարում պատկերված անձին ներկայանալ վարույթն իրականացնող մարմնին, իսկ ովքեր ճանաչում են նրան կամ որևէ տեղեկություն ունեն նրա ինքնության, գտնվելու վայրի մասին, խնդրում ենք հայտնել ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչության Աջափնյակ և Դավթաշեն վարչական շրջանների քննչական կամ ոստիկանության մոտակա բաժին։

СК Армении ищет мужчину, расплатившегося в ереванской аптеке фальшивой купюрой 06/15/2016   16:05  |  Криминальная хроника
В рамках уголовного дела, расследуемого следственным отделом по административным районам Ачапняк и Давташен следственного управления Следственного комитета РА по городу Ереван, предпринимаются меры по установлению всех обстоятельств подделки банкноты номиналом в 20 тысяч драмов.
Как сообщает пресс-служба Следственного комитета Армении, 14-го мая 2016 года в одной из аптек, действующих на улице Арзуманяна в городе Ереван, за приобретенный лекарственный  препарат расплатились банкнотой номиналом в 20 тыс. драмов, которая, как впоследствии выяснилось, оказалась фальшивой.
По данному факту следственным отделом по административным районам Ачапняк и Давташен следственного управления по городу Ереван было возбуждено уголовное дело по признакам части 1 статьи 202(Изготовление, хранение или сбыт поддельных денег или ценных бумаг) Уголовного кодекса РА.
В ходе предварительного следствия были получена запись с  установленных в  указанной аптеке видеокамер безопасности, где запечатлен мужчина, который покупает в аптеке лекарство, расплачиваясь за него фальшивой купюрой.
“Для обеспечения производства всестороннего, объективного и полного расследования уголовного дела предпринимаются меры, направленные на установление личности человека, запечатленного на фотографии, и его обнаружение. Просим человека, запечатленного на фотографии, явиться к органу, осуществляющему производство. Все, кто знает его или располагает информацией о нем и его местонахождении, просим сообщить об этом в следственный отдел Следственного комитета РА по ереванским административным районам Ачапняк и Давташен или ближайший отдел Полиции”, - отмечается в сообщении.