Մոսկվայում մեկնարկում է ԱՊՀ-ի պաշտպանության նախարարների խորհրդի հոբելյանական նիստը 06/15/2016 10:37 | ԼՐԱՀՈՍ
Մոսկվայում հունիսի 15-ին տեղի կունենա ԱՊՀ-ի երկրների պաշտպանության նախարարների խորհրդի հոբելյանական 70-րդ նիստը, տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով
Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարության մամուլի ծառայության հաղորդագրությանը:
«Պլանավորվում է քննարկել մինչեւ 2020 թվականը ռազմական համագործակցության հայեցակարգի իրագործման ընթացքը, ծրագրել համատեղ աշխատանքը 2017 թվականին եւ քննարկել ԱՊՀ-ի մասնակից պետությունների օդատիեզերական պաշտպանության հայեցակարգի նախագիծը»,- նշվում է հաղորդագրության մեջ:
Նիստի արդյունքում կընդունվեն մի շարք որոշումներ՝ կապված ԱՊՀ-ի երկրների համատեղ ռազմական համակարգերի աշխատանքի հետ: Մասնավորապես, դրանք կապված կլինեն հակաօդային պաշտպանության միացյալ համակարգի զարգացման, պետական գաղտնիքի պաշտպանության ծառայությունների փոխգործակցության, ռադիացիոն, քիմիական եւ կենսաբանական իրադրության հսկողության եւ գնահատման բնագավառում համագործակցության հետ:
Ռազմական եւ ռազմատեխնիկական ոլորտներում փոխգործակցությունը պլանավորվում է քննարկել ԱՊՀ-ի երկրների ռազմական գերատեսչությունների ղեկավարների երկկողմ հանդիպումների ընթացքում, որոնք կկայանան խորհրդի նիստի շրջանակներում:
Միջոցառմանը կմասնակցեն Հայաստանի, Ադրբեջանի, Բելառուսի, Ղազախստանի, Ղրղզստանի, Ռուսաստանի, Տաջիկստանի եւ Ուզբեկստանի պաշտպանության նախարարությունների պատվիրակությունները, ինչպես նաեւ ԱՊՀ-ի գործկոմի եւ ԱՊՀ-ի պետությունների պաշտպանության նախարարությունների ղեկավարների խորհրդի քարտուղարության ներկայացուցիչները, հաղորդել է ՌԻԱ Նովոստին:

В Москве пройдет юбилейное заседание Совета министров обороны стран СНГ 06/15/2016 10:51 | Лента новостей
Юбилейное, 70-е заседание Совета министров обороны государств — участников Содружества Независимых Государств(СНГ) состоится сегодня, 15-го июня, в Москве, сообщает управление пресс-службы и информации Минобороны России.
Как отмечается в сообщении, на заседании будут рассмотрены перспективные направления взаимодействия военных ведомств государств – участников СНГ.
Планируется обсудить ход реализации Концепции военного сотрудничества до 2020 года, спланировать совместную работу на 2017 год и обсудить проект Концепции воздушно-космической обороны государств – участников СНГ.
По итогам заседания предполагается принять решения по вопросам функционирования совместных систем военного назначения: развития объединенной системы противовоздушной обороны, взаимодействия служб защиты государственной тайны, сотрудничества в области контроля и оценки радиационной, химической и биологической обстановки.
Состоится ряд двусторонних встреч министров обороны государств-участников СНГ, в ходе которых предполагается обсудить актуальные вопросы взаимодействия в военной и военно-технической сферах.
В мероприятии примут участие делегации военных ведомств Армении, Белоруссии, Азербайджана, Казахстана, Киргизии, России, Таджикистана и Узбекистана, а также представители Исполнительного комитета СНГ и Секретариата Совета министров обороны государств-участников СНГ.