Նորածնին գնած Տափերական գյուղի դպրոցի մանկավարժին ևս մեղադրանք է առաջադրվել 06/15/2016   11:37  |  Քրեական խրոնիկոն
Նորածնի առք ու վաճառքի գործով մեղադրանք է առաջադրվել նաև երեխայի գնորդին, ով Տափերական գյուղի դպրոցի մանկավարժներից է:
«Փաստինֆո»-ի հարցմանն ի պատասխան՝ Քննչական կոմիտեից հայտնեցին, որ երեխայի գնորդին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 168-րդ հոդվածի 1-ին մասով՝ խնամքը ստանձնելու նպատակով երեխայի գնումը և նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել չհեռանալու մասին ստորագրությունը:
Ավելի վաղ տեղեկացրել էինք, որ գործի շրջանակներում մեղադրանք է առաջադրվել երեխային լույս աշխարհ բերած Արուճ գյուղի 36-ամյա բնակչուհի Ալլա Կարապետյանին՝ 168-րդ հոդվածով 1-ին մասով՝ երեխայի վաճառքը՝ խնամքը հանձնելու նպատակով:
Նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել ստորագրություն չհեռանալու մասին։
Բժշկուհի Կարինե Անտոնյանին մեղադրանք է առաջադրվել 2 հոդվածներով ՀՀ քրեական օրենսգրքի 38-168-րդ հոդվածի 1-ին մասով՝ խնամքը ստանձնելու նպատակով երեխայի առք ու վաճառքի կազմակերպելը և 325-րդ հոդվածի 1-ին մասով՝իրավունք վերապահող պաշտոնական փաստաթղթեր կեղծելը:
Իսկ բուժքույր Գոհարիկ Խաչատրյանին՝ 38-168-րդ հոդվածի 1-ին մասով՝ խնամքը ստանձնելու նպատակով երեխայի առք ու վաճառքի կազմակերպելը և 38-325-րդ հոդվածի 1-ին մասով՝ իրավունք վերապահող պաշտոնական փաստաթղթեր կեղծելուն օժանդակելը։
Նրանք երկուսն էլ կալանավորված են:
«Փաստինֆո»-ն ավելի վաղ տեղեկացրել էր, որ Ալլա Կարապետյանն ապրիլի սկզբին «Արմենիա» հանրապետական ԲԿ-ում աղջիկ երեխա է ունեցել, սակայն նորածնին մեկ այլ ԲԿ-ի բուժքրոջ միջոցով վաճառել է Տափերական գյուղի դպրոցի մանկավարժներից մեկին:
Մայրը երեխային վաճառել է 5000 ԱՄՆ դոլարով, որից 2000 ԱՄՆ դոլարը բաժին է հասել միջնորդին՝ գործարքը կատարելու համար:

Школьной учительнице из армянского села Таперакан предъявлено обвинение по делу о продаже новорожденного младенца 06/15/2016   11:59  |  Криминальная хроника
Школьной преподавательнице из армянского села Таперакан предъявлено обвинение в рамках дела о продаже новорожденного ребенка.
Как сообщили в ответ на запрос “ФактИнфо” в Следственном комитете Армении, покупательнице ребенка инкриминируют часть 1 статьи 168 УК РА. Ее обвиняют в покупке ребенка с целью оформления опеки. В отношении нее избрана мера пресечения в виде подписки о невыезде.
Как сообщало ранее “ФактИнфо”, 36-летней жительнице села Аруч Арагацотнской области Армении Алле Карапетян предъявлено обвинение по части 1 статьи 168 УК РА – продажа ребенка с целью передачи под опеку.
Обвиняемыми по делу проходят также двое медработниц. Врачу Карине Антонян предъявлены обвинения по части 1 статьи 38-168(Организация торговли детьми с целью оформления опеки) и части 1 статьи 325( Подделка официального документа, предоставляющего право)УК РА, а медсестре Гоарик Хачатрян инкриминируют часть 1 статьи 38-168(Организация торговли детьми с целью оформления опеки) и часть 1 статьи 38-325(Пособничество в подделке официального документа, предоставляющего право)УК РА.
Обе женщины арестованы.
Алла Карапетян в роддоме республиканского медцентра "Армения" родила девочку, после чего при посредничестве медсестры другой клиники продала свою новорожденную дочь жительнице села Таперакан за 5 тысяч долларов США. $2 тыс. из этой суммы достались посреднице.
По информации “Фактинфо”, посредницей в этой сделке была медсестра из гинекологического отделения медцентра “Арамянц”.