Նախանշվել են ԱՊՀ մասնակից պետությունների զինված ուժերի 2017թ. համատեղ միջոցառումները 06/15/2016 15:52 | ԼՐԱՀՈՍ
Հունիսի 15-ին Մոսկվայում կայացած ԱՊՀ մասնակից պետությունների պաշտպանության նախարարների խորհրդի (ԱՊՀ ՊՆԽ) հերթական նիստին մասնակցել է ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանի գլխավորած պատվիրակությունը: Այս մասին հայտնում է ՊՆ լրատվական ծառայությունը:
ԱՊՀ-ի ՊՆԽ նիստի օրակարգի համաձայն դիտարկվել է շուրջ 20 հարց` բազմակողմ ռազմական համագործակցության հետագա կատարելագործման ուղղությամբ:
ԱՊՀ պաշտպանության նախարարների խորհուրդը հաստատել է մինչև 2020թ. ռազմական համագործակցության հայեցակարգի իրականացման հիմնական ուղղություններն ու միջոցառումները, քննարկել և առաջարկել է ԱՊՀ մասնակից պետությունների ղեկավարների խորհրդի դիտարկմանը ներկայացնել օդատիեզերային պաշտպանության հայեցակարգի նախագիծը:
Նախանշվել են ԱՊՀ մասնակից պետությունների զինված ուժերի 2017թ. համատեղ միջոցառումները, այդ թվում նաև զինծառայողների դաշտային (օդային, ծովային) հմտությունների կատարելագործմանն ուղղված միջազգային բանակային մրցումների կազմակերպման և միջազգային բանակային խաղերի ասոցիացիայի ստեղծման մասին: Քննարկվել են ռազմական կրթության, պետական գաղտնիքի պաշտպանության, ՌՔԿՊ, թռիչքների անվտանգության ապահովման և այլ ոլորտների զարգացմանն ուղղված հարցեր:
ԱՊՀ ՊՆԽ նիստի շրջանակներում նույն օրը կայացել է ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանի առանձնազրույցը ՌԴ պաշտպանության նախարար, բանակի գեներալ Սերգեյ Շոյգուի հետ: Երկու երկրների պաշտպանական գերատեսչությունների ղեկավարները քննարկել են պաշտպանության ոլորտում համագործակցության ամրապնդման, ռազմատեխնիկական գործակցության ընդլայնման, ինչպես նաև երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող հարցեր՝ միտված ռազմավարական դաշնակցային հարաբերությունների հետագա խորացմանը:

СМО СНГ утвердил основные направления и мероприятия по реализации концепции военного сотрудничества до 2020 года 06/15/2016   17:24
Министр обороны Армении Сейран Оганян принял участие в проходящем в Москве очередном заседании совета министров обороны страны СНГ. В повестку дня заседания было включено порядка 20 вопросов, касающихся совершенствования многостороннего военного сотрудничества.
СМО СНГ утвердил основные направления и мероприятия по реализации концепции военного сотрудничества до 2020 года, обсудил и предложил представить на утверждение совета глав государств СНГ проект концепции воздушно-космической обороны(ВКО). .
Также были обозначены совместные мероприятия ВС государств-участников СНГ на 2017 год, в том числе связанные с организацией международных армейских турниров и созданием международной ассоциации армейских игр, направленных на совершенствование полевой(воздушной, морской) выучки.
В ходе заседания обсуждались вопросы военного образования, защиты государственной тайны, обеспечения безопасности полетов и т.д.
На полях заседания СМО СНГ состоялась встреча министра обороны Армении Сейрана Оганяна с министром обороны РФ Сергеем Шойгу. Главы Минобороны Армении и России обсудили укрепление сотрудничества в сфере обороны, расширение военно-технического сотрудничества, а также иные вопросы, представляющие обоюдный интерес.
11:48 18/03/2016  |  Лента новостейПутин внес в Госдуму соглашение по обеспечению безопасности на границах СНГ
11:59 05/11/2015  |  Лента новостейСтраны СНГ движутся к введению между собой расчетов в национальных валютах - Сергей Лебедев
11:32 29/10/2015  |  Лента новостейОчередное заседание глав правительств стран СНГ пройдет 30 октября в Душанбе
18:00 22/10/2015  |  Лента новостейПредставители СНГ обсудят создание общей космической системы предупреждения чрезвычайных ситуаций
11:53 16/10/2015  |  Лента новостейПутин призвал лидеров стран СНГ внимательно следить за положением дел у внешних границ Содружества