Եղիշե Խաչատրյանի սպանության գործն ընդունվել է ՀՔԾ վարույթ 06/14/2016 11:55 | Քրեական խրոնիկոն
ՀՔԾ-ն պաշտոնապես հաստատել է, որ հունիսի 4-ին Եղիշե Խաչատրյանի սպանության գործը գտնվում է ՀՔԾ վարույթում: Այս մասին ՀՔԾ լրատվական ծառայությունը հանդես է եկել հաղորդագրությամբ, որում մասնավորապես ասվում է.
2016թ. հունիսի 4-ին՝ ժամը 22:30-ի սահմաններում, ՀՀ արդարադատության նախարարության դատական ակտերի հարկադիր կատարումն ապահովող ծառայության Երևան քաղաքի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ բաժնի հարկադիր կատարող Խաչիկ Կ.-ն, Արտաշես Չ.-ն, Արարատ Ն.-ն և ինքնությունները չպարզված անձինք Երևան քաղաքի Նուբարաշենի խճուղի 5/1 հասցեի մոտակայքում Եղիշե Խ.-ին կյանքից զրկելու միասնական դիտավորությամբ, խուլիգանական դրդումներով, գիտակցելով մեկը մյուսի գործողությունները և մեկը մյուսի գործողությունները լրացնելով, խմբով, ձեռքերով և ոտքերով անկանոն հարվածներ են հասցրել վերջինիս կենսական նշանակություն ունեցող օրգանի՝ գլխի, ինչպես նաև կրծքավանդակի և որովայնի շրջաններում, պատճառել կյանքի հետ անհամատեղելի մարմնական վնասվածքներ և ապօրինաբար Եղիշե Խ.-ին դիտավորությամբ զրկել են կյանքից:
Դեպքի առթիվ ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչության Էրեբունի և Նուբարաշեն վարչական շրջանների քննչական բաժնում հարուցված քրեական գործի նախաքննության ընթացքում Խաչիկ Կ.-ին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 7-րդ և 10-րդ կետերով, վերջինիս նկատմամբ, դատարանի որոշմամբ, որպես խափանման միջոց կիրառվել է կալանավորումը:
Քրեական գործով ձեռք բերված բավարար ապացույցների համակցության հիման վրա որոշումներ են կայացվել Արտաշես Չ.-ին և Արարատ Ն.-ին ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 7-րդ և 10-րդ կետերով որպես մեղադրյալ ներգրավելու մասին, վերջիններիս նկատմամբ, դատարանի որոշմամբ, որպես խափանման միջոց կիրառվել է կալանավորումը և հայտարարվել հետախուզում:
ՀՔԾ լրատվական ծառայության հաղորդմամբ՝ հիշյալ քրեական գործը 10.06.2016թ. ընդունվել է ՀՀ հատուկ քննչական ծառայության վարույթ:
Հետախուզման մեջ գտնվող Արտաշես Չ.-ն և Արարատ Ն.-ն 2016թ. հունիսի 12-ի՝ ժամը 4:00-ին, ինքնակամ նեկայացել են ՀՀ ոստիկանություն:
Ուր էին շտապում ծեծելով 58-ամյա տղամարդուն սպանած երիտասարդները
Ավելի վաղ «Փաստինֆո»-ն տեղեկացրել էր, որ 58-ամյա Եղիշե Խաչատրյանը դաժանաբար սպանվել էր մոր աչքի առջև:

Специальная следслужба Армении приняла к своему производству дело об убийстве мужа известного филолога 06/14/2016   12:33  |  Криминальная хроника
Специальная следственная служба Армении приняла к своему производству дело об убийстве 58-летнего Егише Хачатряна.
Как отмечается в сообщении, распространенном во вторник ССС Армении, принудительный исполнитель из отдела по ереванским районам Кентрон и Норк-Мараш Службы принудительного исполнения судебных актов Министерства юстиции Армении Хачик К., а также Арташес Ч., Арарат Н. и неустановленные лица избили Егише Х., нанося ему беспорядочные удары ногами и руками по его жизненно важным органам. От полученных травм, которые оказались не совместимы с жизнью, Егише Х.скончался. Инцидент произошел на Нубарашенском шоссе 4 июня с.г..
“В ходе предварительного следствия по уголовному делу, возбужденному по данному факту следственным отделом по административным районам Эребуни и Нубарашен следственного управления Следственного комитета Армении по городу Ереван, Хачику К. было предъявлено обвинение по пунктам 7 и 10 части 2 статьи 104(Убийство, совершенное группой лиц или организованной группой из хулиганских побуждений) УК РА.В отношении него избрана мера пресечения в виде заключения под стражу. На основе совокупности полученных доказательств было принято решение о привлечении Арташеса Ч. И Арарата Н. в качестве обвиняемых по пунктам 7 и 10 части 2 статьи 104 УК РА. В отношении них, по решению суда, была применена мера пресечения в виде заключения под стражу и объявлен розыск”, - говорится в сообщении.
Находившиеся в розыске Арташес Ч. И Арарат Н. 12-го июня добровольно явились в Полицию. Предварительное расследование продолжается.
Как сообщало ранее “Фактинфо”, 58-летний Егише Хачатрян был жестоко убит на глазах у пожилой матери.
По сведениям  СМИ, Егише Хачатрян – муж известного филолога, преподавателя Ереванского государственного университета Парандзем Мейтиханян.