Փարիզի մոտ ոստիկանին սպանածը հայտարարել է ԻՊ-ին նվիրվածության մասին 06/14/2016   11:21  |  Միջազգային լրահոս
Տղամարդը, ով լույս երեքշաբքի գիշերը Փարիզի մոտ սպանել էր ոստիկանին ու պատանդ վերցրել նրա ընտանիքը, հայտարարել է «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորմանն իր նվիրվածության մասին: Այս մասին ըստ РИА Новости-ի, հաղորդում է Франс Пресс գործակալությունը:
Քննությանը մոտ կանգնած աղբյուրների տվյալներով՝ մարդասպանը խոստովանել է ԻՊ-ին նվիրվածության մասին ոստիկանության հետ բանակցությունների ընթացքում: Ականատեսները հայտնել են, որ լսել են, թե ինչպես տղամարդը հարձակման ժամանակ գոռում էր. «Ալլահ աքբար» (ամենամեծ Ալլահ):
Բացի այդ, ԱՄՆ-ում տեղակայված SITE մոնիթորինգային խումբը, որն ուսումնասիրում է Ինտերնետում ահաբեկչական խմբերի ակտիվությունը, հղելով իսլամիստների հետ կապված նորությունների Amaq գործակալությանը, հայտնել է, որ «ԻՊ գրոհայինը սպանել է Լե Մյուրո քաղաքի ոստիկանության պետի տեղակալին ու նրա կնոջը»:
BFMTV հեռուստաալիքը հաղորդում է, որ հանցագործը 25-ամյա Լարոսսի Աբբալան է: Նա 2013թ. դատապարտվել է ահաբեկչական խմբի գործունեությանը մասնակցելու համար: Ֆրանսիայի կառավարությունում, իրենց հերթին, ոստիկանության աշխատակցի ու նրա կնոջ սպանությունը որակել են որպես ահաբեկչական ակտ:
Ավելի վաղ հայտնի է դարձել, որ տղամարդը հարձակվել է իր հարևան ոստիկանի վրա և սպանել է նրան՝ դանակով նրա որովայնին մի քանի հարված հասցնելով: Դրանից հետո նա պատանդ է վերցրել զոհվածի կնոջն ու երեխային:
Չարագործը սպանվել է ոստիկանության հատուկ նշանակության ստորաբաժանման գործողության ընթացքում: Դեպքի վայրում գտել են ոստիկանի կնոջ անկենդան մարմինը: Նրանց ընդհանուր երեխան՝ երեքամյա տղան, ողջ ու անվնաս է: Զոհված կնոջ անունը չի հայտնվում, սակայն հայտնի է, որ նրան Օլանդի աշխատակազմում ճանաչել են որպես Ներքին գործերի նախարարության աշխատակցի:

Убийца полицейского под Парижем заявил о верности ИГ 06/14/2016   11:33  |  Международные новости
Мужчина, в ночь на вторник зарезавший полицейского и взявший в заложники его семью под Парижем, заявлял о приверженности террористической группировке "Исламское государство", передает РИА Новости со ссылкой на агентство Франс Пресс.
По данным источников, близких к расследованию, убийца признался в приверженности ИГ во время переговоров с полицией. Очевидцы сообщили, что слышали, как мужчина кричал "Аллах акбар" во время нападения.
Кроме того, базирующаяся в США мониторинговая группа SITE, отслеживающая активность террористических групп в интернете, сообщила со ссылкой на связанное с исламистами новостное агентство Amaq, что "боевик ИГ убил заместителя начальника полиции в городе Ле Мюро, а также его жену".
Телеканал BFMTV сообщает, что преступником оказался 25-летний Ларосси Аббалла. В 2013 году он был осужден за причастность к деятельности террористической группы. В правительстве Франции, в свою очередь, убийство сотрудника полиции и его жены назвали терактом.
Ранее стало известно, что мужчина напал на своего соседа-полицейского и убил его, нанеся несколько ножевых ударов в живот. После этого он взял в заложники жену и ребёнка погибшего.
Злоумышленник был убит в ходе операции полицейского спецназа. На месте происшествия нашли безжизненное тело супруги полицейского. Их общий ребёнок — мальчик трех лет — цел и невредим. Имя погибшей женщицы не сообщается, однако известно, что ее опознали в аппарате Олланда как сотрудницу министерства внутренних дел.