Սերժ Թանկյանը շնորհակալություն է հայտնել Գերմանիայի խորհրդարանի թուրքական ծագմամբ բոլոր պատգամավորներին 06/13/2016   09:37  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հանրահայտ երգահան ու երաժիշտ Սերժ Թանկյանը շնորհակալություն է հայտնել Գերմանիայի Բունդեսթագի թուրքական ծագմամբ բոլոր պատգամավորներին, որոնք արիաբար կողմ են քվեարկել Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու բանաձեւին։
Այս առնչությամբ, Ս. Թանկյանը Facebook-ի իր էջում, մասնավորապես, գրել է.
«Ես ցանկանում եմ անձամբ շնորհակալություն հայտնել Գերմանիայի խորհրդարանի թուրքական ծագմամբ բոլոր 11 խորհրդարանականներին, որոնք արիաբար քվեարկեցին իրենց խղճի համաձայն՝ Գերմանիայի Բունդեսթագի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման օգտին։
Որպես միջազգային հանրություն, մենք երբեք չպետք է թույլ տանք, որ ճշմարտությունը բարձրաձայնողները հետապնդվեն բռնակալների հետ կապված հանցագործների կողմից»։
Նշենք, որ հունիսի 2–ին Գերմանիայի խորհրդարանն ընդունեց Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձեւը, որտեղ նշվում է, որ Բունդեսթագը խոնարհվում է 101 տարի առաջ Օսմանյան կայսրությունում հարկադիր տեղահանության եւ ջարդերի ենթարկված հայերի եւ մյուս քրիստոնյա փոքրամասնությունների առջեւ: Բանաձեւում նաեւ նշվում է, որ Բունդեսթագը ցավում է, որ ժամանակին Գերմանիայի կառավարությունը ոչինչ չի ձեռնարկել՝ կանգնեցնելու մարդկության դեմ հանցանքը, որի համար Բունդեսթագն ընդունում է Գերմանիայի պատմական պատասխանատվությունը։
Բանաձեւին կողմ են քվեարկել նաեւ Գերմանիայի խորհրդարանի ազգությամբ թուրք 11 պատգամավորները։ Այս առնչությամբ, Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հայտարարել է, որ Հայոց ցեղասպանության ճանաչման օգտին քվեարկած թուրք պատգամավորների արյունը պետք է անալիզի ուղարկել, որպեսզի ստուգեն, թե արդյոք նրանք իրականում թուրք են։

Серж Танкян поблагодарил депутатов Бундестага с турецкими корнями за голосование в пользу принятия резолюции о признании Геноцида армян 06/13/2016 10:40 | Лента новостей
Всемирно известный американский рок-музыкант армянского происхождения, вокалист группы System of a Down Серж Танкян выразил благодарность всем депутатам Бундестага с турецкими корнями, которые нашли в себе мужество проголосовать за резолюцию о признании Геноцида армян.
“Я хочу лично выразить благодарность всем 11 депутатам парламента Германии турецкого происхождения, которые по зову совести смело голосовали в пользу принятия Бундестагом резолюции о признании Геноцида армян. Международное сообщество никогда не должно допускать, чтобы те, кто говорит правду, подвергались преследованиям со стороны преступников, связанных с тиранами”, - написал музыкант на своей странице в социальной сети Facebook.
Соавтором проекта резолюции является немецкий политик с турецкими корнями Джем Оздемир. 6 июня Оздемир заявил, что подвергается угрозам, в том числе угрозам убийством со стороны турецких националистов. В этой связи он находится под защитой полиции. Угрозы поступали также и в адрес других депутатов бундестага, сообщали СМИ.
Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган предложил 11 немецким парламентариям турецкого происхождения, проголосовавшим в пользу принятия резолюции, "сдать кровь на анализ", чтобы проверить, "турки ли они на самом деле".