Արա Բուդաղյանի նկատմամբ ընտրված խափանման միջոց կալանավորումը դատախազի որոշմամբ վերացվել է 06/10/2016 14:25 | Քրեական խրոնիկոն
2016թ. հունիսի 1-ի որոշմամբ Ս. Խաչատրյանին, Ա. Ղևոնդյանին և Մ. Գրիգորյանին ապօրինաբար դիտավորությամբ կյանքից զրկելու փորձ կատարելու դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործից Նախաքննական մարմինը Հ. Ավագյանի նկատմամբ անջատել է N քրեական գործը և փոփոխել մեղադրանքը և որոշումն ուղարկվել է դատախազին: Այս մասին հայտնում է Դատախազության լրատվական ծառայությունը:
Նկատի ունենալով, որ Հ. Ավագյանի նկատմամբ քրեական գործն անջատվել է դատավարական նորմերի պահանջների խախտմամբ, դատախազի կողմից քննիչին տրվել է ցուցում՝ անջատված քրեական գործը մայր գործին միացնելու մասին որոշում կայացնելու և միևնույն հանցագործությանը մասնակցելու մեջ մեղադրվող անձանց արարքներին մեկ վարույթի շրջանակներում պատշաճ իրավաբանական գնահատական տալու վերաբերյալ:
Տրված ցուցումների կատարման արդյունքում՝ նշված գործերը միացվել են մեկ վարույթում և հունիսի 10-ին որոշումներ են կայացվել սպանության փորձի կատարմանը մասնակցելու համար Ա. Բուդաղյանի և Վ. Մինասյանի նկատմամբ իրականացվող քրեական հետապնդումը դադարեցնելու մասին:
Դատախազի նույն օրը կայացված որոշումներով Ա. Բուդաղյանի նկատմամբ ընտրված խափանման միջոց կալանավորումը վերացվել է, իսկ Վ. Մինասյանի նկատմամբ կիրառված խափանման միջոց կալանավորումը փոփոխվել է չհեռանալու մասին ստորագրությամբ:
Որոշումների պատճեններն ուղարկվել են քրեակատարողական հիմնարկի վարչակազմին, նախաքննության մարմնին, Ա. Բուդաղյանին և Վ. Մինասյանին:

Прокурор отменил арест Ары Будагяна, проходившего обвиняемым по делу об обстреле автомобиля губернатора Сюникской области 06/10/2016 14:57 | Криминальная хроника
Избранная в отношении проходившего обвиняемым по делу об обстреле автомобиля губернатора Сюникской области Ары Будагяна мера пресечения в виде заключения под стражу отменена. Мера пресечения в отношении еще одного фигуранта дела В. Минасяна заменена с ареста на подписку о невыезде.
Как сообщает пресс-служба Генеральной прокуратуры, соответствующее решение прокурор вынес 10-го июня.
Копии решений прокурора направлены в администрации уголовно-исполнительного учреждения, органу предварительного следствия, А. Будагяну и В.Минасяну.
Как ранее сообщил “Фактинфо” адвокат Будагяна – Айк Алумян, уголовное преследование в отношении Ары Будагяна было прекращено за отсутствием состава преступления.
Как сообщал в свое время Следственный комитет Армении, 20-го мая 2015 года вечером был обстрелян автомобиль марки “Лексус LX 570” Инцидент произошел на 30-м километре автодороги Капан-Горис. В момент обстрела в машине находились губернатор Сюникской области Сурен Хачатрян, его водитель и помощник: никто из них не пострадал.