Թուրք փաստաբանը Բունդեսթագի որոշումը չեղարկելու համար դիմել է Գերմանիայի Սահմանադրական դատարան 06/09/2016   12:29  |  Միջազգային լրահոս
Ermenihaber.am-իհաղորդմամբ՝ թուրք փաստաբան Ռամազան Աքբաշը Գերմանիայի դաշնային խորհրդարանի՝ (Բունդեսթագ ընդունած Հայոց ցեղասպանությունը դատապարտող օրինագիծը չեղարկելու համար իրավական գործընթաց է սկսել: Նա համապատասխան հայց է ներկայացվել է Գերմանիայի Սահմանադրական դատարան, ինչպես նաև Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան (ՄԻԵԴ):
Աքբաշը այս հարցով պարզաբանումներ է տվել թուրքական «Dogan» լրատվական գործակալության թղթակցին՝ շեշտելով, որ Գերմանիայում բնակվող 4.5 մլն թուրքերից ու թուրքական ծագումով գերմանացիներից յուրքանչյուրը կարող է անհատական հայցով դիմել Գերմանիայի Սահմանադրական դատարան:
Աքբաշի նկատել է տվել, որ Բունթեսթագը հաշվի չնստեց և ուշադրություն չդարձրեց գերմանաբնակ թուրքերի հետ և դրանով հարված հասցրեց երկրում տիրող ներքին խաղաղությանը:
«Գերմանիան կրակի հետ է խաղում: Երկրում տիրող իսլամաֆոբիայի դրսևորումները, ինչպես նաև թուրքերի դեմ թշնամանքը էլ ավելի կտարածվեն: Այն, ինչ տեղի ունեցավ, խիստ վտանգավոր է»:
Աքբաշը մտավախությունն է հայտնել, որ այս որոշումից հետո Հայոց ցեղասպանության մասին դիրքորոշումը կարտացոլվի նաև դասագրքերում և դրա հետևանքով Գերմանիայում հիմք կդրվի ատելությանը: Նա հույս է հայտնել, որ դատարանը կուսումնասիրի իր հայցը և կբավարարի բողոքը:
12:33 08/06/2016  |  Միջազգային լրահոսԳերմանիայի թուրք նախարարը` ցեղասպանության բանաձևի մասին. «Մենք մեր տեսակետն ենք հայտնել»
14:03 07/06/2016  |  Միջազգային լրահոսԳերմանիան դատապարտել է Բունդեսթագի պատգամավորների մասին Էրդողանի հայտարարությունները
13:15 07/06/2016  |  Միջազգային լրահոսԹուրք հաքերները կոտրել են Բունդեսթագի պատգամավոր Ջեմ Օզդեմիրի կայքը
16:58 06/06/2016  |  ԼՐԱՀՈՍՆարիշկինը Գերմանիայի կողմից հայերի ցեղասպանության ճանաչման մասին. Ռուսաստանը դա արել Է 21 տարի առաջ

Турецкий адвокат обратился в Конституционный суд Германии с иском об отмене резолюции Бундестага о признании Геноцида армян 06/09/2016   13:09  |  Лента новостей
Турция готовит решительные меры в отношении Германии в ответ на принятие Бундестагом резолюции о геноциде армян в Османской империи,передает РИА Новости со ссылкой на статью немецкой газеты Bild.
"Компетентные органы, в первую очередь министерство иностранных дел, готовят план действий", — приводит издание слова Ибрагима Калына, пресс-секретаря президента Турции.
По его словам, подробности "плана" будут раскрыты только после того, как он будет рассмотрен премьер-министром и президентом.
Турция готовит как минимум три судебных иска против 11 депутатов бундестага с турецкими корнями, говорится в статье. Два иска инициированы профсоюзами турецкой полиции, а третий — объединением турецких юристов.
Депутатам выдвинут обвинения в публичной дискредитации турецкой нации, Турецкой Республики, Великого национального собрания Турции, правительства Турецкой Республики и государственных органов юстиции.
Как пишет Ermenihaber.am, турецкий адвокат Рамазан Акбаш обратился в Конституционный суд Германии, а также в Европейский суд по правам человека(ЕСПЧ) с иском об отмене принятой Бундестагом Германии законопроекта о признании и осуждении Геноцида армян,
Акбаш в интервью турецкому информагентству «Dogan» заявил, что каждый из 4.5 миллионов проживающих в ФРГ турков и немцев с турецкими корнями может обратиться с персональным иском в Конституционный суд Германии.
Турецкий адвокат отметил, что Бундестаг не учел мнения проживающих в Германии  турков и тем самым подорвал царящий в стране мир.
“Германия играет с огнем”, - заявил он, предрекая усиление в стране исламофобских проявлений, а также разжигания вражды против турков.
16:02 08/06/2016  |  Лента новостейПрезидент Армении: Процесс признания Геноцида армян невозможно остановить, отрицая факты и сыпая угрозами
17:44 07/06/2016  |  Лента новостейКанцлер Германии не понимает претензий Турции к Бундестагу из-за признания Геноцида армян
14:50 07/06/2016  |  Международные новостиГермания осудила заявления Эрдогана о депутатах Бундестага, проголосовавших за принятие резолюции о признании Геноцида армян