ԱԱԾ-ն բացահայտել է կեղծ փաստաթղթերի պատրաստման և իրացման հանցավոր գործողությունների շարք (Լուսանկարներ) 06/09/2016 14:40 | Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ Կառավարությանն առընթեր ազգային անվտանգության ծառայության կողմից իրականացված մեծածավալ օպերատիվ-հետախուզական, որոնողական և քննչական գործողությունների արդյունքում բացահայտվել է կեղծ փաստաթղթերի պատրաստման և իրացման հանցավոր գործողությունների շարք: Այս մասին հայտնում է ԱԱԾ լրատվական ծառայությունը:
Երևանում, ինչպես նաև ՀՀ տարբեր մարզերում, բազմաթիվ քաղաքացիների տրանսպորտային միջոցների տեխնիկական զննության կեղծ կտրոններ վաճառելու դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործի շրջանակներում ապրիլի 20-ին Երևանի տեխզննման կետերում, առանձին համայնքների վարչական շենքերի վարձակալված սենյակներում, որոշ քաղաքացիների բնակարաններում կատարված թվով 19 միաժամանակյա խուզարկությունների արդյունքում հայտնաբերվել է տեխնիկական զննության 1000-ից ավելի կեղծ կտրոն, գործի համար նշանակություն ունեցող փաստաթղթեր և էլեկտրոնային կրիչներ: Նախաքննության ընթացքում ձեռք բերված լրացուցիչ տվյալների հիման վրա հայտնաբերվել է նաև տպարանը, որտեղ պատրաստվել են տեխզննման կեղծ կտրոնները:
Հարուցված քրեական գործով ինն անձի առաջադրվել են մեղադրանքներ, որոնցից ութի նկատմամբ որպես խափանման միջոց կալանք է կիրառվել: Միջոցներ են ձեռնարկվում իրացված կեղծ կտրոնների իրական թիվը և պատճառված վնասի չափը ճշտելու, ինչպես նաև հանցագործության բոլոր մասնակիցներին բացահայտելու ուղղությամբ:
Տրանսպորտային միջոցների տեխնիկական զննության կեղծ կտրոնների վաճառքը հետագայում բացառելու և դրա հետ կապված անհարկի քաշքշուկներից, նյութական կորուստներից քաղաքացիներին զերծ պահելու նպատակով, ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը կոչ է անում ձեռնպահ մ նալ տեխնիկական զննության կտրոնները համայնքների վարչական շենքերում վարձակալած սենյակներից, ապահովագրական ընկերությունների գրասենյակներից, տեխզննման կետերից, ինչպես նաև անհատներից գնելու արատավոր պրակտիկայից և հորդորում է սահմանված կարգով դրանք ձեռք բերել բացառապես ՀՀ բանկերից:

СНБ Армении выявила подпольную типографию по изготовлению поддельных талонов техосмотра 06/09/2016   15:06  |  Криминальная хроника
В результате проведенных Службой национальной безопасности Армении широкомасштабных следственных и оперативно-розыскных мероприятий была раскрыта целая серия преступных действий, связанных с  изготовлением и сбытом фальшивых документов, сообщает пресс-центр СНБ Армении.
Как отмечается в сообщении, в рамках уголовного дела, возбужденного по факту сбыта в Ереване и разных областях Армении фальшивых талонов техосмотра транспортных средств, 20-го апреля в пунктах техосмотра столицы, арендованных в административных зданиях отдельных общин комнатах, квартирах некоторых граждан одновременно были проведены 19 обысков, в ходе которых были обнаружены более 1000 фальшивых талонов, необходимые для их изготовления документы и электронные носители информации.
При проверке полученных в ходе предварительного следствия дополнительных данных была обнаружена и подпольная типография, где изготовлялись поддельные талоны техосмотра. 9 лицам было предъявлено обвинение. В отношении восьмерых из них избрана мера пресечения в виде заключения под стражу. Предпринимаются меры по устанавливанию истинного числа реализованных фальшивых талонов техосмотра и выявлению всех лиц, причастных к преступлению.
Чтобы исключить в дальнейшем сбыт поддельных талонов техобслуживания и оградить граждан от связанных с этим финансовых потерь и волокиты,СНБ призывает воздержаться от покупки талонов техосмотра из комнат, арендуемых в зданиях областных администраций, офисов страховых компаний, пунктов техобслуживания, а также отказаться от порочной практики  покупки их у частных лиц и приобретать их в установленном порядке только в банках.