Քննչական կոմիտեն նոր չարաշահումներ է հայտնաբերել ԵՄ դրամաշնորհներով իրականացված ծրագրերո՞վ 06/08/2016   21:26  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ ՔԿ Նախագահ Աղվան Հովսեփյանն այսօր ընդունել է ՀՀ-ում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Պյոտր Սվիտալսկուն։ Հանդիպմանը ներկա է գտնվել նաև ՀՀ ՔԿ նախագահի տեղակալ Վահագն Հարությունյանը։
Ինչպես հայտնում են ՀՀ քննչական կոմիտեի լրատվական ծառայությունից, հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերի լայն շրջանակ։ ՀՀ ՔԿ նախագահը ներկայացրել է քննչական կոմիտեի կառուցվածքը, գործառույթների շրջանակը, քննության որակն ու արդյունավետությունը բարձրացնելու, քննիչի անկախության երաշխիքների ստեղծման, կոռուպցիոն ռիսկերը նվազեցնելու ուղղությամբ իրականացված քայլերը։
Դեսպանը բարձր է գնահատել կատարված աշխատանքը՝ հավաստելով իրենց պատրաստակամությունը` շարունակելու Քննչական կոմիտեի հետ համագործակցությունը՝ դատաիրավական բարեփոխումների արդյունավետ իրականացման, արտագերատեսչական, անկախ քննչական կառույցի զարգացման համար։
Պ.Սվիտալսկին գոհունակություն է հայտնել ԵՄ պատվիրակության իրականացրած դրամաշնորհային ծրագրերով հայտնաբերված չարաշահումների ուղղությամբ քննչական կոմիտեի կողմից իրականացված քննության կապակցությամբ։ Կողմերը փաստել են բազմակողմնի և լրիվ քննություն իրականացնելու անհրաժեշտությունը՝ կարևորելով ինչպես չարաշահումների իրական ծավալների, կատարված հափշտակության մեխանիզմների և իրականացնողների բացահայտումը, այնպես էլ՝ պատճառված վնասների վերականգնումը։
«Հիմնարար իրավունքներն ու ազատությունները՝ ապագայի երաշխիք» անվամբ ծրագրի համար հատկացված դրամաշնորհից հափշտակություններ կատարելու դեպքի առթիվ ՀՀ ՔԿ ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչության վարույթում քննվող քրեական գործով մեղադրանք է առաջադրվել երեք անձի, որոնցից 2-ի նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը։
Իրականացված մեծածավալ քննչական գործողությունների ընթացքում նոր տվյալներ են ձեռք բերվել առ այն, որ բացի վերը նշված ծրագրից հափշտակություններ են կատարվել նաև այլ ծրագրերի շրջանակներում, որոնք ևս դարձվել են քննության առարկա։
Դեսպանի հետ ձեռք է բերվել համաձայնություն՝ գործող օրենսդրության շրջանակներում շարունակել փոխգործակցությունը՝ ԵՄ պատվիրակության կողմից հատկացված դրամաշնորհների իրականացման ընթացքում հնարավոր այլ չարաշահումների բացահայտման ուղղությամբ։

Глава делегации ЕС доволен расследованием дела о злоупотреблениях в процессе реализации европейских грантов 06/09/2016   00:24  |  Лента новостей
Председатель Следственного комитета Армении Агван Овсепян накануне принял руководителя делегации ЕС в Армении, посла Петра Свитальского. На встрече присутствовал также заместитель председателя СК РА Ваагн Арутюнян.
Как сообщает пресс-служба СК Армении, в ходе встречи стороны обсудили широкий круг вопросов, представляющих обоюдный интерес. Председатель СК Армении представил структуру Следственного комитета, круг функций, шаги, предпринятые в направлении повышения качества и эффективности расследования, создания гарантий независимости следователя, минимизации коррупционных рисков.
Посол высоко оценил проделанную работу, заверив об их готовности к продолжению сотрудничества со Следственным комитетом для эффективной реализации судебно-правовых реформ, развития вневедомственной, независимой следственной структуры.
П. Свитальский выразил удовлетворение в связи с расследованием, проведенным Следственным комитетом по поводу злоупотреблений, выявленных по грантовым программам, осуществленным делегацией ЕС. Стороны констатировали необходимость проведения всестороннего и полного расследования, придав важность выявлению как реальных объемов злоупотреблений, механизмов хищений и  лиц, совершивших их, так и восстановлению причиненного ущерба.
В рамках уголовного дела, расследуемого Главным управлением по расследованию особо важных дел СК Армении по факту хищений  из средств гранта, выделенного для программы под названием “Основные права и свободы – гарантия будущего”, обвинение предъявлено трем лицам: в отношении двоих из них избрана мера пресечения в виде заключения под стражу.
В ходе проведенных крупномасштабных следственных действий были получены данные о том, что помимо вышеуказанной программы были совершены хищения и в рамках другой программы, которые также стали предметом расследования.
С послом была достигнута договоренность о продолжении в рамках действующего законодательства взаимодействия, направленного на выявление других случаев злоупотребления в процессе реализации грантов, предоставленных делегацией ЕС.