Նիկոլայ Բորդյուժա. ԼՂ խնդրի կարգավորման ուղղությամբ ՌԴ ակտիվությունը ոչ այլ ինչ է, քան դաշնակցային կեցվածք 06/08/2016   14:26
Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության անդամ-պետությունների սահմանների մոտ ցանկացած ապակայունացում, հատկապես՝ զինված հակամարտություն, սպառնալիք է այդ պետությունների անվտանգությանը:
Այս մասին Երևանում ընթացող Հավաքական անվտանգության մասին պայմանագրի կազմակերպության անվտանգության խորհուրդների քարտուղարների կոմիտեի (ՀԱՊԿ ԱԽՔԿ) նիստից հետո հայտարարեց ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Նիկոլայ Բորդյուժան՝ պատասխանելով Tert.am-ի հարցին, թե ՀԱՊԿ-ը որևէ քայլեր պատրաստվո՞ւմ է ձեռնարկել՝ Լեռնային Ղարաբաղում քառօրյա պատերազմից հետո առաջացած լարվածությունը մեղմացնելու ուղղությամբ, արդյոք տեղի՞ն են Հայաստանից հնչող մտահոգությունները, որ Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությունը բավարար արձագանք չի տվել քառօրյա պատերազմին:
Ուստի, Բորդյուժայի հավաստմամբ, ՀԱՊԿ անդամ-պետություններին առնչվող սպառնալիքները, մասնավորապես՝ զինված հակամարտությունները, չեն կարող անուշադրության մատնվել իրենց կողմից:
Բորդյուժան մեջբերեց Հայաստանի Հանրապետության Ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գևորգյանի այսօրվա հայտարարությունը և նշեց, որ վերջինս իր խոսքում հիշատակել է հրադադարի ձեռքբերման հարցում Ռուսաստանի ղեկավարության ակտիվ դերի մասին:
«ՌԴ Նախագահի, վարչապետի, ԱԳ նախարարի ակտիվությունը՝ իրավիճակի կարգավորման ուղղությամբ, ոչ այլ ինչ է, քան ՀԱՊԿ շրջանակներում դաշնակցային կեցվածք: ՀԱՊԿ-ը քարտուղարը կամ գլխավոր քարտուղարը չէ, դա 6 պետությունների միավոր է. այդ ժամանակ ՀԱՊԿ անդամ-պետությունների բոլոր ղեկավարները, օգտագործելով իրենց քաղաքական կշիռը, փորձում էին ազդել իրավիճակի վրա, որ հակամարտությունը դադարի, զինված գործողությունները դադարեն, որ կողմերը վերադառնան բանակցային սեղանին, ինչն արվեց: Սա, իմ կարծիքով, ՀԱՊԿ գործողությունների արդյունքն է, քաղաքական ազդեցությունը՝ իրավիճակի վրա: Ուստի ՀԱՊԿ դերին պետք է նայել այս տեսանկյունից, ոչ թե ուժի գործադրման կամ բանակի օգտագործման»,- շեշտեց Բորդյուժան:
ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի խոսքով՝ ՀԱՊԿ գլխավոր խաղաքարտը քաղաքական ազդեցությունն է՝ այս կամ այն երևույթի վրա:
Հարցին՝ այդ դեպքում ապագայում քաղաքական ի՞նչ ազդեցություն պետք է ունենա ՀԱՊԿ-ը, որ դադարեցնի լարվածությունը, զինված հակամարտությունը, Նիկոլայ Բորդյուժան կրկնեց, որ իրենք քաղաքական պոտենցիալն են կիրառում՝ զրոյացնելու նման երևույթները: Այդ հարցում իրենք գործի են դնում ստեղծված «ճգնաժամային արձագանքման» խումբը, որը մոնիթորինգ է անցկացնում։
«Բացի այդ, մենք մեծացնում ենք, ավելացնում ենք մեր անդամ-պետությունների Զինված ուժերի սպառազինությունը, որպեսզի դրանք համալրվեն ժամանակակից զինտեխնիկայով»,-ասաց նա՝ ավելացնելով, որ Հայաստանը կարող է զենք գնել ինքնարժեքով:
11:23 24/09/2014  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ հարկադիր կատարման ծառայությունը կմասնակցի ՀԱՊԿ անդամ-պետությունների ուժային կառույցների ներկայացուցիչների 12-րդ միջազգային մրցաշարին

Активность России в вопросе урегулирования карабахского конфликта не что иное, как поведение союзника - Бордюжа 06/08/2016   14:39  |  Карабахский конфликт
Любая дестабилизация ситуации возле границ государств-членов ОДКБ, особенно, вооруженный конфликт является угрозой безопасности этих государств.Об этом после состоявшегося в Ереване заседания Комитета секретарей Советов безопасности стран Организации Договора о коллективной безопасности (КССБ ОДКБ) заявил Генсек ОДКБ Николай Бордюжа, отвечая на вопрос Tert.am о том, собирается ли ОДКБ предпринять меры по ослаблению напряжения, возникшего вследствие четырехдневной войны в Нагорном Карабахе, уместны ли опасения Армении по поводу того, что ОДКБ не в полной мере отреагировала на войну.
Посему, по заверению Бордюжи, угрозы, касающиеся государств-членов ОДКБ, в частности, вооруженные конфликты не могут быть ими проигнорированы.
Бордюжа процитировал сегодняшнее заявление секретаря СНБ Армена Геворкяна и отметил, что он в своей речи упомянул ключевую роль России в достижении режима прекращения огня.
"Активность президента РФ, российского премьера, главы МИД в вопросе урегулирования ситуации не что иное, как поведение союзника в рамках ОДКБ",- подчеркнул Бордюжа.
По словам генсека ОДКБ, основным козырем ОДКБ является политическое влияние на то или иное явление.
На вопрос о том, что какое втаком случае политическое воздействие должна оказывать ОДКБ, дабы устранить напряженность, Николай Бордюжа отметил, что они применяют политический потенциал для нейтрализации подобных явлений. В этом вопросе они задействуют созданную группу оперативного реагирования, которая проводит мониторинг.
"Кроме того мы наращиваем, увеличиваем объем вооружения ВС стран –членов организации, чтобы обеспечить их современной военной техникой", - сказал он, добавив, что Армения может приобрести вооружение по себестоимости.
10:02 08/06/2016  |  Карабахский конфликтПопов: После достижения рамочной договоренности будет предусмотрена возможность возвращения карабахцев за стол переговоров