Մերկելը չի հասկանում ցեղասպանության ճանաչման պատճառով Թուրքիայի կողմից Բունդեսթագին ներկայացվող մեղադրանքները 06/07/2016 17:18 | ԼՐԱՀՈՍ
Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը հունիսի 7-ին Բեռլինում Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի հետ համատեղ անցկացված մամուլի ասուլիսում լրագրողներին հայտարարել Է, թե
անհասկանալի են Թուրքիայի կողմից Գերմանիայի Բունդեսթագի պատգամավորների հասցեին հնչող պահանջներն ու մեղադրանքները, որոնք քվեարկել են 1915 թվականին Օսմանյան կայսրությունում հայերի ցեղասպանության ճանաչման բանաձեւի օգտին:
«Գերմանիայի Բունդեսթագի կողմից ընդունված բանաձեւի կապակցությամբ հայտնի Է, որ գոյություն ունի Գերմանիայի Բունդեսթագի եւ թուրքական կողմի երկու տարբեր կարծիք: Այդ կապակցությամբ ես անձամբ կշարունակեմ… հանդես գալ Հայաստանի եւ Թուրքիայի միջեւ ուղղակի բանակցություններ սկսելու օգտին: Գերմանիայի Բունդեսթագի պատգամավորներն, առանց բացառության, ազատորեն ընտրված պատգամավորներ են, եւ այն պահանջներն ու հայտարարությունները, որոնք այժմ հնչում են Թուրքիայի կողմից, ես անհասկանալի եմ համարում»,-ասել Է Մերկելը՝ մեկնաբանելով Գերմանիայի ծագումով թուրք խորհրդարանականների հասցեին Թուրքիայի նախագահ Թայիփ Էրդողանի արած հայտարարությունը, որը նրանց, մասնավորապես, մեղադրել Է հայրենասիրության եւ իրենց երակներում թուրքական արյան բացակայության ﬔջ, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Канцлер Германии не понимает претензий Турции к Бундестагу из-за признания Геноцида армян 06/07/2016   17:44  |  Лента новостей
Претензии и обвинения турецкой стороны в адрес депутатов немецкого бундестага, проголосовавших за резолюцию о признании Геноцида армян в Османской империи в 1915 году, непонятны. Такое заявление сделала канцлер ФРГ Ангела Меркель на совместной пресс-конференции с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым, передает РИА Новости.
"В связи с резолюцией, принятой немецким бундестагом, известно, что существуют два различных мнения – большинства немецкого бундестага и турецкой стороны. Я лично в этой связи продолжу… выступать за начало прямых переговоров между Арменией и Турцией. Депутаты немецкого бундестага – это свободно избранные депутаты, без исключения, и претензии, и заявления, которые сейчас делаются турецкой стороной, я считаю непонятными", — сказала Меркель.
Ранее президент Турции Тайип Эрдоган обвинил немецких парламентариев турецкого происхождения, поддержавших резолюцию, в отсутствии патриотизма и, в частности, турецкой "крови в жилах".
После того как стало известно, что бундестаг принял резолюцию, Турция отозвала для консультаций своего посла в Германии, а посол ФРГ в Анкаре был вызван в турецкий МИД. Президент Турции Тайип Эрдоган заявил, что решение бундестага серьезно повлияет на турецко-немецкие отношения.
14:50 07/06/2016  |  Международные новостиГермания осудила заявления Эрдогана о депутатах Бундестага, проголосовавших за принятие резолюции о признании Геноцида армян