ԱԺ պատգամավոր Հայկ Խանումյանին առևանգելու փաստով հարուցվել է քրեական գործ 06/07/2016   10:44  |  Քրեական խրոնիկոն
2016թ. հունիսի 6-ին Ստեփանակերտ քաղաքի բնակչուհի Դիաննա Մովսիսյանը հաղորդում է տվել ոստիկանության Ստեփանակերտ քաղաքի վարչությունում, առ այն, որ նույն օրը` ժամը 12:00-ի սահմաններում, անհայտ անձինք առևանգել և բռնության են ենթարկել իր ամուսնուն` ԼՂՀ ԱԺ պատգամավոր Հայկ Խանումյանին:
Ինչպես տեղեկանում ենք ԼՂՀ ոստիկանության պաշտոնական կայքէջից՝ հաղորդման հիման վրա ԼՂՀ ոստիկանության քննչական վարչությունում ԼՂՀ քրեական օրենսգրքի 129-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին, 2-րդ կետերի (մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ, կյանքի կամ առողջության համար վտանգավոր բռնություն գործադրելով կամ դրա գործադրելու սպառնալիքով մարդուն առևանգելը) հատկանիշներով հարուցվել է քրեական գործ:
Ձևավորվել է քննչական խումբ, որի կազմում ընդգրկվել են ԼՂՀ ոստիկանության քննչական վարչության` հատկապես կարևոր գործերով քննության բաժնի և նույն վարչության Ստեփանակերտ քաղաքի քննչական բաժնի քննիչները: Հանցագործության հասարակական լայն հնչեղությամբ պայմանավորված հանրությունը պարբերաբար կիրազեկվի նախաքննության ընթացքի մասին:

Уголовное дело заведено по факту похищения депутата парламента НКР Айка Ханумяна 06/07/2016   11:16  |  Криминальная хроника
Уголовное дело возбуждено по факту похищения депутата Национального собрания Нагорно-Карабахской Республики Айка Ханумяна.
Как сообщается на официальном сайте Полиции НКР, дело заведено по пунктам 1 и 2 части 2 статьи 129 (Похищение человека, совершенное группой лиц по предварительному сговору с применением опасного для жизни и здоровья насилия, либо с угрозой применения насилия) УК НКР.
Основанием для возбуждения дела послужило заявление супруги карабахского депутата Дианы Мовсисян, сообщившей, что 6 июня с.г., примерно в 12:00 неизвестные похитили и подвергли избиению ее мужа – депутата НС НКР Айка Ханумяна.
Сформирована следственная группа, в состав которой вошли следователи отдела по расследованию особо важных дел следственного управления Полиции НКР и следственного отдела того же управления по городу Степанакерт.