Գերմանիան դատապարտել է Բունդեսթագի պատգամավորների մասին Էրդողանի հայտարարությունները 06/07/2016   14:03  |  Միջազգային լրահոս
Ermenihaber.am-ի տեղեկացմամբ՝ Գերմանիան արձագանքել է Բունդեսթագի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչումից հետո Թուրքիայում բարձրացած վիրավորանքների ու սպառնալիքների ալիքին: Թուրքական «Haberler.com» լրատվակայքի տեղեկացմամբ՝ հունիսի 6-ին Գերմանիայի կառավարության մամլո խոսնակ Շթեֆեն Զայբերտը դատապարտել է գերմանացի պատգամավորների վերաբերյալ Էրդողանի հայտարարությունները:
Միջանկյալ հիշեցնենք, որ Հայոց ցեղասպանության ճանաչման բանաձևին կողմ քվեարկած թուրքական ծագմամբ 11 գերմանացի պատգամավորների մասին Էրդողանը հայտարարել էր, թե դեռ պետք է ստուգել նրանց արյունը՝ պարզելու համար՝ որքանով են նրանք իրականում թուրք: «Ակնհայտ է, թե ում խոսնակներն են նրանք: Նրաք այս երկրում գործող անջատողական, ահաբեկչական խմբավորումների ճյուղավորումներն են Գերմանիայում», -ասել էր Էրդողանը:
«Մեզ համար ոչ մի կերպ ընդունելի չէ, որ Թուրքիայից հնչող հայտարարություններում Գերմանիայի խորհրդարանի որոշ պատգամավորներ ներկայացվում են իբրև ահաբեկչական խմբավորումներին հարող անձինք»,- հայտարարել է Զայբերտը:
Իսկ դաշնային խորհրդարանի նախագահ Նորբերթ Լամերտը գրավոր հայտարարություն է տարածել՝ դատապարտելով թուրքական ծագմամբ պատգամավորների դեմ սոցիալական ցանցերում տարածված վիրավորանքներն ու մահվան սպառնալիքները:
«Եթե որևէ մեկը փորձի ճնշում գործադրել որևէ պատգամավորի վրա, պետք է իմանա, որ այդպիսով հարձակում է գործում մեր ողջ խորհրդարանի և ժողովրդավարության վրա: Նման դեպքում մենք էլ օրենքի սահմաններում անհրաժեշտ պատասխան քայլեր կձեռնարկենք», - ասված է հայտարարությունում:
13:15 07/06/2016  |  Միջազգային լրահոսԹուրք հաքերները կոտրել են Բունդեսթագի պատգամավոր Ջեմ Օզդեմիրի կայքը
16:58 06/06/2016  |  ԼՐԱՀՈՍՆարիշկինը Գերմանիայի կողմից հայերի ցեղասպանության ճանաչման մասին. Ռուսաստանը դա արել Է 21 տարի առաջ
16:43 06/06/2016  |  ԼՐԱՀՈՍԲունդեսթագի կողմից Ցեղասպանության ճանաչումը բարոյահոգեբանական հարված է Թուրքիային. Դեմոյան
15:40 06/06/2016  |  Միջազգային լրահոսԻսլամական կազմակերպությունը ցեղասպանության հարցում Գերմանիայի դեմ հակաքայլեր է ծրագրում
15:32 06/06/2016  |  Միջազգային լրահոսԹուրք ազգայնականները սպառնում են Բունդեսթագի պատգամավոր Ջեմ Օզդեմիրին
13:23 06/06/2016  |  ԼՐԱՀՈՍԳերմանիայի թուրք պատգամավորներին Ցեղասպանության բանաձևի ընդունումից հետո սպառնում են սպանել
12:10 06/06/2016  |  ԼՐԱՀՈՍԷրդողանն առաջարկել է Բունդեսթագում թուրք պատգամավորների արյունը փորձաքննության ենթարկել
10:43 05/06/2016  |  Միջազգային լրահոս«Birgün». Ինչո՞ւ Թուրքիան չի կարող տնտեսական պատժամիջոցներով պատասխանել Գերմանիային

Германия осудила заявления Эрдогана о депутатах Бундестага, проголосовавших за принятие резолюции о признании Геноцида армян 06/07/2016   14:50  |  Международные новости
Германия отреагировала на волну оскорблений и угроз, поднявшуюся в Турции после принятия Бундестагом резолюции о признании Геноцида армян, пишет Ermenihaber.am.
Как сообщает информационная служба турецкого «Haberler.com», 6-го июня пресс-секретарь правительства ФРГ Штеффен Зайберт осудил заявления Эрдогана о немецких парламентариях.
Как напоминает СМИ, Эрдоган в своем заявлении об 11 немецких депутатах турецкого происхождения, проголосовавших за принятие резолюции о признании Геноцида армян, предложил проверить на соответствие турецкой национальности их кровь.
“Ясно, чьими рупорами они являются. Они являются ответвлениями действующих в этой стране сепаратистских, террористических группировок”, - сказал Эрдоган.
“Для нас категорически недопустимо, что в звучащих из Турции заявлениях некоторых депутатов парламента Германии представляют в качестве лиц, примыкающих к террористическим группировкам”, - парировал ему в ответ Зайберт.
А председатель Бундентага Норберт Ламмерт распространил письменное заявление, в котором осудил распространяемые в социальных сетях оскорбления и угрозы убийством в адрес немецких депутатов с турецкими корнями.
“Если кто-либо попытается оказать давление на депутатов, должен знать, что тем самым нападает на весь парламент и демократию. В таком случае мы в рамках закона предпримем необходимые контрмеры”, - говорится в заявлении.