Զինուժի համար ապրանքներ են ձեռք բերվել՝ ուռճացված գներով 06/03/2016   18:08  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի զինվորական քննչական գլխավոր վարչության ՀԿԳ քննության վարչության վարույթում շարունակվում է զինված ուժերի կարիքների համար տարբեր ապրանքատեսակների գնման գործընթացում արձանագրված չարաշահումների դեպքերի առթիվ հարուցված քրեական գործերի նախաքննությունը։ Պաշտոնեական դիրքը չարաշահելու համար մեղադրանքներ են առաջադրվել գեներալ-մայոր Մելսիկ Չիլինգարյանին և գնդապետներ Արմեն Մարգարյանին, Մհեր Պապյանին, որոնց նկատմամբ որպես խափանման միջոց է կիրառվել կալանավորումը։
Ինչպես հայտնում է Քննչական կոմիտեի լրատվական ծառայությունը, նախնական քննության տվյալներով՝ նշված անձանց կողմից պաշտոնեական դիրքի չարաշահմամբ ձեռք են բերվել տարբեր ապրանքատեսակներ՝ շուկայական գնից բարձր, իսկ որոշ դեպքերում գնումները եղել են չպահանջված։
Մասնավորապես՝ բավարար ապացույցներ են ձեռք բերվել առ այն, որ առանց համապատասխան պահանջարկի ՍՊ ընկերության հետ կնքվել է շուրջ 145 մլն դրամի պահեստամասերի մատակարարման վերաբերյալ պայմանագիր, որի արդյունքում ձեռք են բերվել չպահանջված պահեստամասեր՝ ակնհայտ ուռճացված գներով։
Երկրորդ քրեական գործի նախաքննությամբ պարզվել է, որ գնդապետը, ի պաշտոնե պատասխանատու լինելով գնման ենթակա ապրանքների, ծառայությունների շուկայական գների ուսումնասիրությունը կազմակերպելու համար, անձնական շահագրգռվածությունից ելնելով, բարենպաստ պայմաններ է ստեղծել՝ մի շարք ապրանքների ձեռք բերման մրցույթում կոնկրետ ընկերության հաղթելու հավանականության համար։ Արդյունքում՝ իր ազգականի կողմից ղեկավարվող ընկերության հետ ստորագրվել է պայմանագիր՝ շուկայականից շատ ավելի բարձր գներով 29 անվանում ապրանքատեսակների մատակարարման վերաբերյալ։
Ձեռք բերված ապացույցների համակցությամբ՝ գեներալ-մայոր Մելսիկ Չիլինգարյանին և գնդապետ Արմեն Մարգարյանին հունիսի 2-ին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 375-րդ հոդվածի 2-րդ մասով, Մ.Պապյանին՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 375-րդ հոդվածի 3-րդ մասով։ Նրանց նկատմամբ որպես խափանման միջոց է կիրառվել կալանավորումը։
Նախաքննությունը շարունակվում է, իրականացվում են բազմածավալ քննչական գործողություններ՝ բազմակողմանի, օբյեկտիվ և լրիվ քննությունն ապահովելու համար։
20:48 02/06/2016  |  Քրեական խրոնիկոնՔննչական կոմիտեն միջնորդել է կալանավորել նաև գեներալ-մայոր Մելսիկ Չիլինգարյանին
19:40 02/06/2016  |  Քրեական խրոնիկոնՉարաշահումների կասկածանքով ձերբակալված երեք բարձրաստիճան զինվորականներից երկուսին մեղադրանք է առաջադրվել
13:11 02/06/2016  |  Քրեական խրոնիկոնՔննչական կոմիտեն՝ զինկոմիսարիատի բաժանմունքի պետի՝ խոշոր չափերի կաշառք ստանալու մասին
10:41 02/06/2016  |  Քրեական խրոնիկոն5000 ԱՄՆ դոլար կաշառք ստանալու պահին ձերբակալվել է զինկոմիսարիատի պետ
22:12 01/06/2016  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱՀերթական ձերբակալությունը ՊՆ-ում
11:34 01/06/2016  |  Ղարաբաղյան հակամարտությունՊատերազմը դեռ չի ավարտվել և պետք չէ շատ խաղաքարտեր բացել. Արծրուն Հովհաննիսյան. 1In.am (Տեսանյութ)

СК Армении сообщил подробности обвинений, предъявленных высокопоставленным военным 06/04/2016   00:14  |  Криминальная хроника
Продолжается предварительное следствие по уголовному делу, расследуемому в производстве Управления по расследованию особо важных дел Главного военного следственного управления СК уголовных дел по факту злоупотреблений в процессе закупок различных видов товаров на нужды Вооруженных сил.
Обвинения в злоупотреблении должностным положением предъявлены генерал-майору Мелсику Чилингаряну, полковникам Армену Маргаряну и Мгеру Папяну. В отношении них избрана мера пресечения в виде заключения под стражу.
Как сообщает пресс-служба СК Армении, по данным предварительного следствия, указанные лица приобрели путем злоупотребления должностным положением различные виды товаров по ценам выше рыночных, а в некоторых случаях закупки были невостребованными.
В частности, были получены достаточные доказательства заключения контракта с одной из компаний по поставкам запасных частей на сумму 145 млн. драмов без соответствующего на то спроса, в результате чего были приобретены ненужные запчасти по заведомо завышенным ценам.
В рамках расследования второго уголовного дела было установлено, что полковник, будучи по должности ответственным за организацию изучения рыночных цен на закупаемые товары и услуги, исходя из корыстных побуждений, создал благоприятные условия для победы в тендере конкретной компании.
В результате, с компанией, управляемой его родственником, был подписан контракт на поставки 29 видов товаров по ценам выше рыночных.
По совокупности добытых доказательств генерал-майору Мелсику Чилингаряну и полковнику Армену Маргаряну предъявлены обвинения по ч. 2 ст.375 (Злоупотребление властью, превышение или бездействие власти, повлекшие по неосторожности тяжкие последствия), полковнику Мгеру Папяну – ч. 3 ст.375 (Злоупотребление властью, превышение или бездействие власти, повлекшие по неосторожности тяжкие последствия и совершенные во время военного положения, войны или в боевой обстановке).
Проводятся комплексные следственные действия для обеспечения всестороннего, объективного и полного расследования дела.