Երրորդմասցի Լյովիկի սպանության գործի շրջանակում մեկ այլ գործով մեղադրյալի քրեական հետապնդումը դադարեցվել է 06/03/2016   11:03  |  Քրեական խրոնիկոն
Երրորդմասցի Լյովիկի սպանության գործի շրջանակում հարուցված մեկ այլ՝ ապօրինի կերպով զենք ու ռազմամթերք պահելու վերաբերյալ գործով մեղադրյալ Արա Խաչատրյանի քրեական հետապնդումը դադարեցվել է՝ նրա արարքում հանցակազմի բացակայության հիմքով:
Այս մասին «Փաստինֆո»-ի լրագրողին հայտնեց Ա.Խաչատրյանի պաշտպան, փաստաբան Միհրան Պողոսյանը՝ հավելելով, որ գործը քննող ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության քննչական մարմնի որոշմամբ իր պաշտպանյալն ամբողջությամբ արդարացվել է:
Պաշտպանը պարզաբանեց, որ քրեական գործը չի կարճվել, քանի որ զենք, ռազմամթերք փաստացի հայտնաբերված է եղել, ամենայն հավանականությամբ գործի քննությունը կասեցված է, քանի որ զենքն ու ռազմամթերք պահող անձը հայտնի չդարձավ:
Ա.Խաչատրյանին մեղադրանք էր առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 235-րդ հոդվածի 1-ին մասով՝ ապօրինի կերպով զենք, ռազմամթերք պահելը, նա վեց ամիս մնացել էր կալանքի տակ:
Միհրան Պողոսյանը փաստեց, որ դատարանները կալանավորելու ու կալանավորման ժամկետը երկու անգամ երկարացնելու որոշումներ կայացնելիս որևէ ուշադրություն չեն դարձրել հիմնավոր կասկածի և կալանավորման համար հիմքերի բացակայության վերաբերյալ պաշտպանական կողմի հիմնավորումներին:
«Անձի՝ վեց ամիս կալանքի տակ մնալուց հետո քրեական գործն ուղարկվեց գլխավոր դատախազություն՝ մեղադրական եզրակացությունը հաստատելու համար, սակայն երկու անգամ էլ դատախազի կողմից որոշում կայացվեց քրեական գործը նախաքննական մարմնին ուղարկելու մասին»,- ասաց Մ.Պողոսյանն՝ ընդգծելով, որ նախաքննական մարմինն էլ ի վերջո հանգեց եզրակացության, որ մեղադրանքը հիմնավորող ապացույցներ ընդհանրապես գոյություն չունեն:

Уголовное преследование в отношении обвиняемого в незаконном хранении оружия в рамках дела об убийстве “Левика с Третьего участка” прекращено 06/03/2016 11:49 | Криминальная хроника
Уголовное преследование в отношении Ары Хачатряна, обвиняемого по делу о незаконном хранении оружия и боеприпасов, возбужденному в рамках дела об убийстве криминального авторитета Левона Казаряна(Левика с Третьего участка), прекращено за отсутствием в его деянии состава преступления.
Об этом корреспонденту “ФактИнфо” сообщил адвокат Мигран Погосян. Он добавил, что решением следственного органа, который ведет расследование данного дела, его подзащитный был полностью оправдан.
Адвокат пояснил, что уголовное дело не прекращено, так как фактически были обнаружены оружие и боеприпасы. По всей вероятности, по его словам, расследование дела приостановлено, так как не установлена личность человека, хранившего оружие и боеприпасы.
А. Хачатряну инкриминировали часть 1 статьи 235(Незаконное хранение оружия и боеприпасов) УК РА. Он находился под стражей в течение 6 месяцев.
Мигран Погосян констатировал, что суды при вынесении решения об аресте и продлении срока содержания под стражей не обратили внимания на доводы защиты об отсутствии обоснованного подозрения и оснований для заключения его подзащитного под стражу.