Քննարկվել են զինադադարի խախտումների հետաքննության մեխանիզմի ստեղծմանը վերաբերող հարցեր 06/03/2016   10:20  |  Ղարաբաղյան հակամարտություն
Հունիսի 2-ին աշխատանքային այցելությամբ Փարիզում գտնվող ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը հանդիպում ունեցավ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Իգոր Պոպովի, Ջեյմս Ուորլիքի, Պիեռ Անդրյոյի և ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպշիկի հետ։ Այս մասին հայտնում է ԱԳՆ լրատվական ծառայությունը:
Հանդիպմանը քննարկվեցին զինադադարի խախտումների հետաքննության մեխանիզմի ստեղծման և ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի թիմի կարողությունների ընդլայնման վերաբերյալ համանախագահների առաջարկների մանրամասները։
Կարևորվեց մայիսի 16-ին Վիեննայի գագաթաժողովի ընթացքում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների իրագործումը՝ հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման հանձնառությունը, 1994-1995թթ. զինադադարի վերաբերյալ համաձայնագրերի անշեղ իրականացումը, հակամարտության գոտում առավել արդյունավետ մոնիտորինգի իրականացման և հետաքննության մեխանիզմի ձևավորման նպատակով ձեռնարկվելիք քայլերը, որոնք անհրաժեշտ պայմաններ կստեղծեն բանակցային գործընթացը վերսկսելու համար։

Глава МИД Армении обсудил с посредниками по Карабаху их предложения по созданию механизмов расследования нарушений перемирия 06/03/2016   10:31  |  Карабахский конфликт
Министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян в рамках рабочего визита во Францию встретился накануне с сопредседателями Минской группы ОБСЕ Игорем Поповым (РФ), Пьером Андрийо (Франция) и Джеймсом Уорликом (США), а также личным представителем действующего председателя ОБСЕ Анджеем Каспршиком.
Как сообщает пресс-служба МИД Армении, в ходе встречи обсуждались детали предложений посредников по созданию механизмов расследования нарушений режима прекращения огня и расширения возможностей офиса личного представителя действующего председателя ОБСЕ.
Была отмечена важность реализации достигнутых 16-го мая на саммите в Вене договоренностей, в частности, о приверженности мирному урегулированию карабахского конфликта, неукоснительном соблюдении соглашений 1994-1995 гг. о режиме прекращения огня, проведении максимально эффективного мониторинга в зоне конфликта, предпринимаемых шагах по разработке механизмов расследования, что создаст необходимые условия для возобновления переговорного процесса.