Գերմանիայի խորհրդարանի կողմից ընդունված բանաձեւը նոր ուղի կբացի ցեղասպանությունների միջազգային դատապարտման գործընթացում 06/02/2016 15:41 | ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ Ազգային ժողովի փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը հունիսի 2-ին հեռախոսազրույց է ունեցել Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության Բունդեսթագի փոխնախագահ Էդելգարդ Բուլմահնի հետ: Այս մասին հայտնում է ԱԺ լրատվական ծառայությունը:
ԱԺ փոխնախագահը բարձր է գնահատել Բունդեսթագի կողմից րոպեներ առաջ Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձեւի նախագծի ընդունումը: Էդուարդ Շարմազանովը համոզմունք է հայտնել, որ Գերմանիայի խորհրդարանի կողմից ընդունված բանաձեւը նոր ուղի կբացի ցեղասպանությունների միջազգային ճանաչման եւ դատապարտման գործընթացում:
«Համոզված եմ, որ 100 տարի առաջ տեղի ունեցած ծանրագույն հանցագործությունը ճանաչելու եւ դատապարտելու շնորհիվ հնարավոր է կանխել մարդկության դեմ նոր ցեղասպանությունների իրագործումը: Այս քայլով Գերմանիան վերահաստատեց իր հավատարմությունը ժողովրդավարական արժեքներին եւ մարդու իրավունքների պաշտպանությանը»,-ընդգծել է Էդուարդ Շարմազանովը:
Բունդեսթագի փոխնախագահն իր հերթին նշել է, որ բանաձեւում իրերը կոչվել են իրենց անուններով: Էդելգարդ Բուլմահնը կարեւորել է պատմության հետ առերեսվելու եւ պատմության խորքից իրողությունների վերհանման եւ խնդիրների հաղթահարման անհրաժեշտությունը:

Шармазанов: Принятая Бундестагом резолюция по Геноциду армян откроет новый путь к международному признанию и осуждению геноцидов 06/02/2016   15:55  |  Лента новостей
2 июня состоялась телефонная беседа вице-спикера НС Э.Шармазанова с вице-спикером Бундестага ФРГ Эдельгард Бульман.
Заместитель председателя Национального Собрания Армении Эдуард Шармазанов провел телефонный разговор с вице-спикером Бундестага ФРГ Эдельгард Бульман, сообщает пресс-служба армянского парламента.
Шармазанов высоко оценил принятый Бундестагом проект резолюции о признании Геноцида армян. Вице-спикер НС Армении выразил уверенность, что принятая парламентом Германии резолюция откроет новый путь к международному признанию и осуждению геноцидов.
“Уверен, что признанием и осуждением совершенного 100 лет назад тягчайшего преступления можно предотвратить осуществление новых геноцидов против человечества. Этим шагом Германия подтвердила свою верность демократическим ценностям и защите прав человека”, - подчеркнул Э.Шармазанов.
Вице-спикер Бундестага в свою очередь отметила, что в резолюции вещи названы своими именами.
15:40 02/06/2016  |  Лента новостейАрмения приветствует принятие Бундестагом резолюции о Геноциде армян – Эдвард Налбандян