Գալուստ Սահակյանի շնորհավորական ուղերձը Երեխաների պաշտպանության միջազգային օրվա առթիվ 06/01/2016 09:45 | ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահի շնորհավորական ուղերձում ասվում է.
«Սիրելի՛ երեխաներ եւ ծնողներ, շնորհավորում եմ Երեխաների պաշտպանության միջազգային օրվա առթիվ:
Երեխայի դերն ու նշանակությունը պետության համար նույնն է, ինչ յուրաքանչյուր ընտանիքի համար: Այդ դերն ու կարեւորությունը չարժեւորելը, զարգացմանը չնպաստելը կնշանակի չմտածել ու քայլեր չձեռնարկել երկրի առաջընթացի համար: Խաղաղ ու ապահով մանկության, վստահելի ապագայի հուսալի գրավականը խաղաղություն արարող եւ այն պաշտպանել կարողացող, իր քաղաքացիների բարեկեցությունը անբեկանելի նպատակակետ համարող պետությունն է:
Երեխայի ծնունդով ավելի է ամրապնդվում օջախի հիմքը, ավելի տեսանելի դառնում նրա ապագան, ավելանում սերն ու ջերմությունը տան պատերի ներսում եւ ընտանիքի անդամների մեջ: Այդպես է նաեւ պետության պարագայում, երբ յուրաքանչյուր երեխայի ծնունդ նշանակում է պետության ներուժի ավելացում, եւս մեկ հուսալի երաշխիք նրա հիմքի ամրության համար, եւս մեկ ամուր քար նրա բարձրացող պատի վրա, նրա խաղաղության եւս մեկ պաշտպան, եւս մեկ հենարան այդ պաշտպանի թիկունքին:
Քանի որ պետությունը բոլորս ենք, եւ պետությունը բոլորինս է, մեր երկրում ծնված եւ մեծացող յուրաքանչյուր երեխայի ճակատագիրը, նրա ներկան ու ապագան պետք է մտահոգեն բոլորիս` թե՛ պետական կառույցներին, թե՛ քաղաքացիներիս. բոլորիս պարտքը պետք է լինի յուրաքանչյուր երեխայի իրավունքների պաշտպանությունն ու նրան կայանալու, դրսեւորվելու հնարավորությունների ընձեռումը, նրան առաջնորդելը եւ ուղեկցելը: Եւ այս ամենը` անպայման սիրով ու ջերմությամբ, որովհետեւ յուրաքանչյուր երեխա մեր երկրի վաղվա օրն է, իսկ հայրենիքն առանց սիրո եւ ջերմության հայրենիք չէ:
Եւս մեկ անգամ շնորհավորելով Երեխաների պաշտպանության միջազգային օրվա առթիվ` բարեմաղթանքներս եմ հղում Հայաստանի բոլոր երեխաներին, Արցախի եւ Սփյուռքի մեր փոքրիկ հայրենակիցներին: Թող խաղաղությունն ու հաջողությունը լինեն նրանց ճակատագրերի անբաժան ուղեկիցները»:

Спикер парламента Армении поздравил маленьких соотечественников с Международным днем защиты детей 06/01/2016   10:50  |  Лента новостей
Председатель Национального Собрания Армении Галуст Саакян направил поздравительное послание по случаю Международного дня защиты детей.
“Роль и значение ребенка для государства такие же, как и для каждой семьи. Не ценить эту роль и важность, не содействовать им означает не думать, не предпринимать шагов к прогрессу страны. Залог мирного детства и надежного грядущего – созидающее и способное защитить мир и благополучие своих граждан государство”, - цитирует Галуста Саакяна пресс-служба армянского парламента.
По словам спикера НС, с рождением ребенка крепче становится очаг, более ясным его будущее, возрастают любовь и теплота в стенах дома и между членами семьи.
“Так же и в случае с государством, когда рождение каждого ребенка означают рост потенциала государства, еще одну надежную гарантию крепости его фундамента, еще один прочный камень в его поднимающейся все выше стене, еще одного защитника его мира, еще одну опору за плечами этого защитника”, - говорится в послании.
“Поскольку государство – это мы все, и государство наше общее, судьба родившегося и растущего в нашей стране каждого ребенка, его настоящее и будущее должны беспокоить всех нас – и государственные структуры, и граждан: долгом каждого из нас должны быть защита прав каждого ребенка и предоставление ему возможностей состояться, проявиться, руководить и сопровождать его по жизни. И все это – непременно с любовью и сердечностью, так как каждый ребенок – завтрашний день нашей страны, а родина без любви и тепла – не   родина”, - добавил он.
Галуст Саакян пожелал маленьким соотечественникам   Армении, Арцаха и Диаспоры, чтобы мир и успех были неразлучными спутниками их судеб.