Փորձագետ Կարեն Վարդանյանի սպանության մեջ մեղադրվող Արթուր Միհրանյանը մեղսունակ է ճանաչվել 06/01/2016 13:03 | Քրեական խրոնիկոն
«Փաստինֆո»-ի տեղեկություններով՝ փորձագետ Կարեն Վարդանյանի սպանության մեջ մեղադրվողներից մեկը՝ Արթուր Միհրանյանը, դատահոգեբուժական փորձաքննության եզրակացության համաձայն, ճանաչվել է մեղսունակ:
Հիշեցնենք, որ 1982 թ. ծնված Կարեն Վարդանյանը մարտի 17-ին Արաբական Միացյալ Էմիրություններ մեկշաբաթյա գործուղում մեկնելու նպատակով դուրս էր եկել տնից և չէր վերադարձել: Նրա երկար բացակայությունը կասկածի տեղիք էր տվել և հաղորդում ներկայացվել ոստիկանություն` նրա անհետ կորելու վերաբերյալ:
Պարզվել էր, որ նա դաժան սպանության զոհ է դարձել, ու քննչական կոմիտեն մեղադրանքներ էր առաջադրել Արթուր Միհրանյանին և Գևորգ Զոհրաբյանին։ Նրանց նկատմամբ նշանակվել էր դատահոգեբուժական փորձաքննություն՝ հետագայում շահարակումներից խուսափելու համար։
Ընդ որում՝ նախաքննական մարմինը հոգացել էր, որ մեղադրյալները միաժամանակ չգտնվեն հոգեբուժարանում։
Մեր տեղեկություններով՝ ավարտվել է նրանցից մեկի՝ Արթուր Միհրանյանի նկատմամբ նշանակված փորձաքննությունը, որի համաձայն՝ Արթուր Միհրանյանը նախկինում հոգեկան հիվանդությամբ չի տառապել և ներկայումս ևս չի տառապում: Չնայած նրան, որ նա իմպուլսիվ է, իր արարքները չկշռադատող՝ այնուամենայնիվ, հանցագործության կատարման պահին աֆեկտի վիճակում չի գտնվել:Ուստիև՝ Միհրանյանը ճանաչվել է մեղսունակ:
Արթուր Միհրանյանին և Գևորգ Զոհրաբյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 7-րդ և 8-րդ կետերով՝ սպանություն կազմակերպված խմբի կողմից՝ շահադիտական դրդումներով:

Один из обвиняемых в убийстве эксперта Карена Варданяна признан вменяемым 06/01/2016   13:24  |  Криминальная хроника
Один из обвиняемых в убийстве эксперта Карена Варданяна – Артур Мигранян признан вменяемым. Об этом, по сведениям “Фактинфо”, свидетельствует заключение судебно-психиатрической экспертизы.
33-летний Карен Варданян 17-го марта вышел из дома для отъезда в недельную командировку в ОАЭ и больше не возвращался.
Люди из его окружения были уверены, что он уехал в ОАЭ. Обеспокоившись его долгим отсутствием, они заподозрили неладное и сообщили об его исчезновении в Полицию. Позже выяснилось, что Карен был жестоко убит.Установлены мотив и способ совершения убийства эксперта Карена ВарданянаПо подозрению в совершении преступления были задержаны Артур Мигранян и Геворк Зограбян. Следственный комитет Армении  предъявил им обвинения.
В отношении них была назначена судебно-психиатрическая экспертиза во избежание дальнейших спекуляций. Артуру Миграняну и Геворку Зограбяну инкриминируют пункты 7 и 8 части 2 статьи 104(Убийство, совершенное группой лиц из корыстных побуждений).
Орган предварительного следствия также позаботился, чтобы обвиняемые одновременно не находились в психиатрической клинике.
Согласно заключению, Артур Мигранян не страдал и не страдает психическими заболеваниями. Несмотря на то, что он импульсивен и не обдумывает свои поступки, тем не менее, в момент совершения преступления он не находился в состоянии аффекта. Поэтому Мигранян был признан вменяемым.