Այսօրվանից ուժի մեջ մտավ նոր Ընտրական օրենսգիրքը 06/01/2016   13:21  |  Ընտրական իրավունք
Ըստ այդմ, ուժը կորցրած ճանաչվեց 2011 թվականի մայիսի 26-ին ընդունված ՀՀ ընտրական օրենսգիրքը, բացառությամբ մինչև 2017 թվականի սեպտեմբերի 1-ը նշանակվող՝ համայնքի ղեկավարի և ավագանու անդամների ընտրությունների: Դրանք կազմակերպվում և անցկացվում են 2011 թվականի մայիսի 26-ի Ընտրական օրենսգրքի կանոնակարգումներին համապատասխան:
Նորամուծություններից է այն, որ Վանաձորն ու Գյումրին, Երևանի օրինակով, քաղաքապետ կընտրեն ոչ ուղղակի ընտրություններով:
Նոր օրենսգիրքն ուժի մեջ մտնելուց հետո Գյումրի և Վանաձոր համայնքներում անցկացվում են ավագանու ընտրություններ՝ նոր ԸՕ-ով նախատեսված համամասնական ընտրակարգով, իսկ համայնքի ղեկավարի և ավագանու անդամի ընտրություններ չեն անցկացվում: Մինչև 2017 թվականի սեպտեմբերի 1-ը Գյումրի և Վանաձոր համայնքներում նշանակվող ավագանու ընտրությունների քվեարկությունը կազմակերպվում և անցկացվում, իսկ ընտրությունների արդյունքներն ամփոփվում են 2011 թվականի մայիսի 26-ի Ընտրական օրենսգրքի՝ Երևանի ավագանու ընտրության համար սահմանված կանոնակարգումներին համապատասխան:
Մինչև 2017 թվականի սեպտեմբերի 1-ը Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը կարող է որոշում կայացնել առանձին համայնքներում տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրությունների քվեարկությունը նոր ԸՕ-ի կանոնակարգումներին համապատասխան կազմակերպելու և անցկացնելու մասին` որպես փորձարարական ծրագիր:
Ընտրությունների քվեարկության կազմակերպման նոր կարգի համաձայն` այն իրականացվելու է էլեկտրոնային գրանցման սարքերի օգտագործմամբ:
Հաջորդ նորամուծությունը ԱԺ-ն 100 տոկոս համամասնական ընտրակարգով ընտրությունների արդյունքներով ձևավորման կարգն է, ըստ որի կայուն մեծամասնություն է համարվում 54 և ավելի տոկոս հավաքած քաղաքական ուժը, և այս դեպքում ընտրությունները համարվում են ավարտված: Հակառակ դեպքում անցկացվում է ընտրությունների երկրորդ փուլ, որտեղ առաջին փուլը հաղթահարած քաղաքական ուժերը կարող են միավորվել դաշինքներում:
ԸՕ-ն սահմանում է, որ ԱԺ պատգամավորների նվազագույն թիվը 101 է: Ընտրություններն անցկացվում են համամասնական ընտրակարգով, Հանրապետության ողջ տարածքն ընդգրկող մեկ բազմամանդատ ընտրատարածքից` կուսակցությունների համապետական և տարածքային ընտրական ցուցակներով առաջադրված պատգամավորի թեկնածուների թվից:
Ազգային ժողովի ընտրությունների ժամանակ Հայաստանի Հանրապետությունում կազմվում է 13 ընտրական տարածք, որից 4-ը՝ Երևանում, 9-ը՝ մարզերում:
Մինչև նոր Ազգային ժողովի ընտրությունը ներկայիս Ազգային ժողովի համամասնական ընտրակարգով ընտրված և լիազորությունները վաղաժամկետ դադարած պատգամավորի մանդատը կտրվի այդ կուսակցության ընտրական ցուցակի հերթական հաջորդ թեկնածուին, իսկ մեծամասնական ընտրակարգով ընտրված և լիազորությունները վաղաժամկետ դադարած պատգամավորի մանդատը կմնա թափուր:
Նոր ԸՕ-ում ավելացվել է կանանց քվոտան: Թեև ամրագրված է 30/70 հարաբերակցությունը, այն է` յուրաքանչյուր սեռի ներկայացուցիչներն ընտրական ցուցակում պետք է ներկայացված լինեն առնվազն 30 տոկոսի չափով, սակայն այս նորմը կգործի 2022 թ.-ից հետո, մինչ այդ կգործի 25/75 հարաբերակցությունը:
Վերանայված է Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի կազմավորման կարգը:
Գործող ԿԸՀ-ի անդամներին նշանակել է Հանրապետության Նախագահը` ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի, ՀՀ վճռաբեկ դատարանի նախագահի, ՀՀ փաստաբանների պալատի նախագահի առաջարկությամբ: Ընդ որում՝ ԿԸՀ-ի անդամներից երեքը նշանակվել են ՄԻՊ-ի, երկուսը` Վճռաբեկ դատարանի նախագահի, երկուսը` Փաստաբանների պալատի նախագահի առաջարկությամբ:
Նոր ԸՕ-ի համաձայն՝ ԿԸՀ նախագահին և մյուս անդամներին Ազգային ժողովի իրավասու մշտական հանձնաժողովի առաջարկությամբ ընտրում է Ազգային ժողովը` պատգամավորների ընդհանուր թվի ձայների առնվազն երեք հինգերորդով, վեց տարի ժամկետով: Ընդ որում՝ նույն անձը չի կարող ավելի քան երկու անգամ անընդմեջ ընտրվել ԿԸՀ անդամ, ներառյալ հանձնաժողովի նախագահ:
Նոր Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը պետք է կազմավորվի մինչև 2016 թվականի նոյեմբերի 1-ը:
14:07 11/05/2016  |  Ընտրական իրավունքԸնտրական oրենսգրքի մասին Վենետիկի հանձնաժողովի ու ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ առաջարկությունները
11:48 10/05/2016  |  Ընտրական իրավունքԷլեկտրոնային ընտրական համակարգերը չեն նվազեցնում մարդկային գործոնը. «Իրազեկ քաղաքացիների միավորում»
09:06 23/04/2016  |  ՄամուլՄատնահետքերի համակարգը ներդնելուց հետո հանցագործությունների բացահայտման գործը բավական կհեշտանա. «Ժողովուրդ»

С сегодняшнего дня вступает в силу новый Избирательный кодекс Армении 06/01/2016 13:49 | Избирательное право
Новый избирательный кодекс Армении вступил сегодня, 1 июня в силу. Исходя из этого, принятый 26-го мая 2011 года Избирательный кодекс РА признан утратившим силу, за исключением пункта о выборах руководителей общин и членов Совета старейшин, которые пройдут до 1 сентября 2017 года.
Выборы будут организованы и проведены в соответствии с правилами Избирательного кодекса от 26 мая 2011 года.
Согласно новому Избирательному кодексу, выборы мэров Еревана, Гюмри и Ванадора предполагается проводить не прямым голосованием, а посредством Совета старейшин.
Выборы в НС и Совет старейшин Еревана, Гюмри и Ванадзора будут проходить по пропорциональной системе.
Следующее нововведение касается порядка формирования по итогам прошедших по пропорциональной избирательной системе выборов в Национальное Собрание Армении, согласно которому стабильным большинством считается политическая сила, набравшая 54% и более голосов. В данном случае выборы считают завершенными. В противном случае назначается второй тур, в ходе которого преодолевшие первый тур политические силы могут объединиться в блоки.
Согласно проекту, в парламенте будет как минимум 101 депутат. Любой человек, достигший 25-летнего возраста, который в предыдущие четыре года являлся гражданином Армении и на протяжении последних четырех лет постоянно проживал в РА, владеет армянским языком, может быть избран депутатом Национального собрания.
Вторая часть национальных избирательных списков политических партий или блоков должна включать как минимум двух и не более четырех представителей из каждого нацменьшинства.
Предлагается также формировать списки избирателей в электронном виде во избежание повторения фамилий и внесение в списки несуществующих лиц.
В ходе парламентских выборов в Армении формируются 13 избирательных округов, четыре из которых – в Ереване, а остальные 9 - в областях.
С учетом замечаний Венецианской комиссии Венецианской комиссии, на три дня продлен срок формирования коалиции после первого этапа парламентских выборов, определена приоритетность рассмотрения заявлений о пересчете результатов голосования на выборах, увеличена квота для женщин.
Изменение претерпел также порядок формирования Центральной избирательной комиссии.
ЦИК, как и действующая Комиссия, будет состоять из 7 членов. Согласно изменениям в Конституцию, председатель ЦИК и остальные члены по предложению компетентной постоянной комиссии парламента избираются как минимум 3/5 голосов от общего числа депутатов Национального Собрания сроком на шесть лет. Одно и то же лицо не может более двух раз подряд избираться членом ЦИК, в том числе председателем Комиссии.
Новая Центральная избирательная комиссия должна быть сформирована до 1 ноября 2016 года.Выборы в парламент Армении пройдут в 2017 году.