Թուրքական մամուլ. Մերկելը ցեղասպանության օրինագծին «Այո» է ասել 06/01/2016 15:44 | Միջազգային լրահոս
«Գերմանիայի դաշնային խորհրդարանում քննարկվելիք Հայոց ցեղասպանության օրինագծի պատճառով Անկարա-Բեռլին հարաբերություններում սառը քամիներ են փչում»,- նկատել է տալիս թուրքական «Sondakika» լրատվական կայքը:
Ermenihaber.am-ը նշում է, որ աղբյուրի տեղեկացմամբ՝ հունիսի 2-ին Բունդեսթագում տեղի ունենալիք քննարկմանն ընդառաջ, մայիսի 31-ին վերոնշյալ օրինագիծը դրվել է փորձնական քվեարկության, որին մասնակցել է նաև Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը:
Վերջինսը փորձնական քվեարկության ընթացքում կողմ է քվեարկել օրինագծի ընդունմանը: Սպասվում է, որ կանցլերը հունիսի 2-ին նույնպես կմասնակցի քվեարկությանը:
Լրատվամիջոցը հիշեցնում է, որ նախօրեին Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը զանգահարել է Մերկելին և հայտնել օրինագծի վերաբերյալ իր դժգոհությունն ու անհանգստությունը: Ինչին ի պատասխան Մերկելն ասել էր. «Կանենք հնարավոր ամեն բան»:

Меркель сказала “да” законопроекту о Геноциде армян – турецкое СМИ 06/01/2016   16:37  |  Международные новости
В отношениях Анкары и Берлина повеяло холодом из-за законопроекта о Геноциде армян, пишет турецкий сайт «Sondakika».
Как передает Ermenihaber.am, по сведениям источника, в преддверии обсуждения в Бундестаге Германии резолюции по Геноциду армян вышеупомянутый законопроект 31-го мая был вынесен на предварительное голосование, в котором приняла участие канцлер ФРГ Ангела Меркель.
Сообщается, что канцлер проголосовала за принятие законопроекта. Ожидается, что Меркель примет участие и в намеченном на 2-е июня голосовании.
Накануне президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган пригрозил Германии ухудшением отношений в случае принятия резолюции по Геноциду армян.