Երեք բարձրաստիճան զինվորականներ կասկածվում են չարաշահումների մեջ 05/31/2016 09:55 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
ՀՀ քննչական կոմիտեից հաստատեցին, որ երեկ ձերբակալվել են գեներալ Մելս Չիլինգարյանը, գնդապետներ Արմեն Մարգարյանը և Մհեր Պապյանը: Ձերբակալությունները տեղի են ունեցել երկու տարբեր քրեական գործերի շրջանակում. կասկածվում են մատակարարված անորակ ապրանքներ ընդունելու, ուռճացված գներով ապրանքներ ձեռք բերելու մեջ:
ՀՀ քննչական կոմիտեից հայտնեցին նաև, որ ՔԿ-ն հանդես կգա պաշտոնական հաղորդագրությամբ:
Ավելի վաղ մեղադրանք էր առաջադրվել ՀՀ ԶՈւ սպառազինության վարչության ավտոծառայության պետ, գնդապետ Դավիթ Աբրահամյանին ՀՀ քրեական օրենսգրքի 375-րդ հոդվածի 3-րդ մասով՝ իշխանությունը չարաշահելու համար, ինչն առաջացրել է նյութական ծանր հետեւանքներ։
ՀՀ ՔԿ հաղոդրագրության համաձայն, կատարված քննությամբ բավարար ապացույցներ են ձեռք բերվել առ այն, որ գնդապետ Դ.Աբրահամյանը, ընդգրկված լինելով նույն վարչության մշտական գործող հանձնաժողովի կազմում, շահադիտական դրդումներով չարաշահել է իր պաշտոնեական դիրքը և կազմակերպել կնքված պայմանագրին կից տեխնիկական բնութագրերին չհամապատասխանող գործիքների ու սարքավորումների ընդունումը հանձնաժողովի կողմից, ինչն առաջացրել է նյութական ծանր հետևանքներ։
Դ.Աբրահամյանն առաջադրված մեղադրանքում իրեն լիովին մեղավոր է ճանաչել, ցուցմունք տվել և ամբողջովին վերականգնել ՀՀ պաշտպանության նախարարությանը պատճառված վնասը։
Նախաքննությունն իրականացնող մարմնի կողմից 16.05.2016թ. որոշում է կայացվել՝ Դ.Աբրահամյանի պաշտոնավարումը ժամանակավորապես դադարեցնելու մասին։

Трое высокопоставленных военных задержаны в Армении по подозрению в злоупотреблениях 05/31/2016 10:44 | Актуальная тема
Следственный комитет Армении подтвердил информацию о задержании троих высокопоставленных военных - генерала Мелса Чилингаряна, полковника Армена Маргаряна и полковника Мгера Папяна.Задержание было произведено накануне в рамках двух разных уголовных дел.
Они подозреваются в приеме некачественного продовольствия, допущении злоупотреблений с завышением цен.
В СК Армении также проинформировали, что ведомство выступит с официальным заявлением.
Ранее обвинение было предъявлено начальнику автомобильной службы управления вооружений ВС Армении полковнику Давиду Абрамяну.Ему инкриминируют часть 3 статьи 375(Злоупотребление властью, превышение или бездействие власти, повлекшие тяжкие материальные последствия).
Согласно сообщению СК, в ходе проведенного расследования получены доказательства того, что полковник Д. Абрамян, будучи в составе постоянно действующей комиссии того же управления, из корыстных побуждений злоупотребил своим должностным положением и организовал по заключенному договору прием комиссией не соответствующих техническим характеристикам инструментов и оборудования, что повлекло тяжкие материальные последствия.
Д. Абрамян полностью признал себя виновным в предъявленном ему обвинении, дал показания и в полном объеме восстановил причиненный Минобороны Армении ущерб.
Органом, осуществляющим предварительное следствие, 16 мая с.г. было принято решение о временном приостановлении полномочий Д. Абрамяна.