Դժվար է հավատալ, որ իր տեսակի մեջ բռնապետ Ալիևը կպահպանի որևէ խոստում. Եվրախորհրդարանի պատգամավոր 05/30/2016   10:43  |  Ղարաբաղյան հակամարտություն
Վիեննայում մայիսի 16-ին Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահներ Սերժ Սարգսյանը եւ Իլհամ Ալիևը մասնակցեցին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրների արտաքին գործերի նախարարների նախաձեռնությամբ և ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերիի, ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովի, Ֆրանսիայի եվրոպական հարցերով պետքարտուղար Արլեմ Դեզիրի մասնակցությամբ տեղի ունեցած քննարկմանը։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվեցին հրադադարի պահպանման միխանիզմների ձեւավորմանը, ինչպես նաեւ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի դիտորդների ներկայության ընդլայնմանն ուղղված հարցեր։ Հանդիպման արդյունքների վերաբերյալ «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում իր տեսակետը հայտնեց չեխ ռազմական լրագրող, Եվրախորհրդարանի պատգամավոր, ԵՄ-Հայաստան եւ ԵՄ-Ադրբեջան խոհրդարանական համագործակցության, ինչպես նաեւ «Եվրանեսթ» խորհրդարանական վեհաժողովի պատվիրակության անդամ Յարոմիր Շտետինան։
- Պրն Շտետինա, ինչպե՞ս կգնահատեք հանդիպումը, դիվանագիտական տեսանկյունից ո՞ր կողﬓ է գտնվում շահեկան կարգավիճակում։
-Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահների ցանկացած հանդիպում վնաս չի ունենա, սակայն այս հանդիպումից որեւէ ակնկալիք չունեմ, ինչ-որ արդյունք չեմ սպասում, պարզապես կարող եմ ասել, որ սա դրական քայլ էր հատկապես ապրիլի սկզբին Ղարաբաղի հյուսիսային հատվածում Ադրբեջանի զինված ուժերի հարձակից հետո։ Ես կարծում եմ, որ երկու կողմնրն էլ կարող են շահել այս հանդիպուﬕց, ես կասեմ, թե ով կկորցնի այդ բանակցությունների հետեւանքով. կկորցնի Ռուսաստանը, որի համար աշխարհաքաղաքական տեսանկյունից, իհարկե, այս հակամարտության սրացումը ձեռնտու է։ Կարծում եմ՝ արդեն ժամանակն է խոսել Ղարաբաղի ճանաչման մասին, քանի որ այն արդեն 25 տարի է՝ ինքնուրույն պետություն է եւ դրսեւորում է դրան բնորոշ բոլոր հատկանիշները։ Առաջինը ռազմականն է. Ղարաբաղը հաղթանակել է 90-ականների սկզբի պատերազմում, եւ նրա պաշտպանությունն այնպիսին է, որ հնարավոր չէ այն ուժով վերցնել, ինչպես ասում է Ալիեւը։ Նաեւ ակնհայտ երեւում է, որ պետականությունը դրսեւորվում է նաեւ տնտեսության տեսանկյունից, քանի որ Ղարաբաղի հաջողությունները տնտեսության ոլորտում ակնհայտ են։ Եվ ի վերջո ինքնուրույն պետության դրսեւորումը երեւում է քաղաքական տեսանկյունից, քանի որ այնտեղ գործում է խորհրարան, որպիսին երբեմն չես գտնի տարբեր ժողովրդավարական երկրներում։ Այդ իսկ պատճառով կարծում եմ, որ նմանատիպ խոսակցությունները միգուցե հանգեցնեն նրան, որ վերջապես աշխարհը սկսի հետաքրքրվել Ղարաբաղի՝ որպես ինքնավար երկրի ճանաչման հարցով։
-Ադրբեջանը, կարելի է ասել, միջազգային հանրության հորդորներից հետո ի վերջո նստեց բանակցությունների սեղանի շուրջ, ինչպե՞ս կորակեք այս քայլը։
-Կարծում եմ՝ այստեղ կրկին իր դերն է կատարում Ադրբեջանի՝ «Արեւելյան գործընկերության» այդ «վեցնյակի» կազմում ընդգրկվելու հանգամանքը. այս հանդիպման մասնակցությունը կարծես մի ժեստ էր Ադրբեջանի կողմից՝ եվրոպական երկրների հետ հարաբերությունների բարելավման փորձ կատարելու նպատակով։
-Իսկ կարո՞ղ ենք հավատալ, որ այս հանդիպումը ինչ-որ կերպ հնարավոր է՝ զսպի Ադրբեջանին եւ նվազեցնի հետագա ագրեսիայի դրսեւորման հավանականությունը, հատկապես երբ անգամ հանդիպումից հետո եղան հրադադարի խախտման դեպքեր։
-Գիտեք, երբ Լեռնային Ղարաբաղը լուծեց խնդիրը դեռ 90-ականների սկզբին, ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը փաստացիորեն ոչինչ չէր անում հակամարտության լուծման համար, եւ արդեն այդ ժամանակներից ղարաբաղցիները, հասկանալով, որ այդ կառույցը ոչ մի կերպ չի աջակցի իրենց, գնացին իրենց ճանապարհով. նրանք պարզապես գնեցին Կալաշնիկովներ եւ
հաղթեցին այդ պատերազմը։ Նրանք պարզապես պաշտպանում էին իրենք իրենց, եւ դա, ըստ իս, Լեռնային Ղարաբաղի ճակատագիրն է, այն պարզապես պետք է պաշտպանվի, քանի որ ամեն դեպքում դժվար է հավատալ, որ իր տեսակի մեջ բռնապետ Ալիեւը կպահպանի որեւէ խոստում։
-Հանդիպման ընթացքում քննարկվեց մշտադիտարկման մեխանիզﬓերի ձեւավորման հարցը, Ձեր կարծիքով՝ ինչպե՞ս այն կգործի եւ ի՞նչ արդյունք կտա ի վերջո։
-Ցանկացած մշտադիտարկում միայն օգտակար կլինի այս հարցում, քանի որ եթե իրականացվեն հրադադարի ինչ-որ կոպիտ խախտումներ, ինչպես օրինակ՝ Ադրբեջանն արեց ապրիլի սկզբին, ապա միանշանակ անհրաժեշտ կլինի վկաների ներկայությունը։ Բնականաբար, ես դա դրական քայլ եմ համարում, սակայն վախենամ՝ չեմ կարողանա ասել, թե դրա իրականացումը ինչ արդյունք կտա, սակայն այնուամենայնիվ կարծում եմ, որ այն կﬓա խոսակցությունների փուլում, եւ ոչ մի փաստաթուղթ էլ դրա վերաբերյալ չի ձեւավորվի։
11:14 21/05/2016  |  Ղարաբաղյան հակամարտությունՎերջին 1,5 ամսում բավական բան է արվել՝ հայկական բանակի մարտունակության բարձրացման ուղղությամբ. Արցախի ԱԺ փոխխոսնակ
10:48 21/05/2016  |  Ղարաբաղյան հակամարտությունԼՂՀ խորհրդարանի փոխխոսնակ. Ալիևի ծրագրերը ձախողվեցին
09:24 21/05/2016  |  ՄամուլԱդրբեջանական դիվանագիտությունը չկարողացավ կոնվերտացնել իր ռեսուրսները քաղաքականության մեջ. «168 Ժամ»
16:35 20/05/2016  |  ԼՐԱՀՈՍ800 հեկտարը, որն ամայի տարածք է, վերադարձնելը մեկ-երկու օրվա խնդիր է, սակայն դրա հետևանքները կարող են շատ ծանր լինել. ՀՀԿ
13:57 20/05/2016  |  ԼՐԱՀՈՍՊետք է կարողանանք այս պատերազմից հաղթանակած դուրս գալ, և պետք է կենտրոնանալ այս խնդրի վրա. Լևոն Զուրաբյան
12:39 20/05/2016  |  ԼՐԱՀՈՍՇփման գիծն անընդհատ փոխվել է և դեռ կարող է փոխվել, իսկ Զարուհի Փոստանջյանին մեկնաբանելն անշնորհակալ գործ է. Ռուստամյան
09:15 19/05/2016  |  ՄամուլՄոսկվան գերիշխանություն չունի ղարաբաղյան կարգավորման գոտում. Արևմուտքի դերակատարությունը աճել է. վերլուծաբան. «168 Ժամ»
13:58 14/05/2016  |  Ղարաբաղյան հակամարտությունԼուրջ չէ նստել ու քարտեզի վրա ռազմական իրավիճակով պայմանավորված տարածք հաշվել. Արծրուն Հովհաննիսյան

Трудно поверить, что диктатор Алиев сдержит какое-либо обещание - депутат Европарламента 05/30/2016   10:54  |  Интервью
Вечером 16 мая в Вене состоялась встреча президентов Армении и Азербайджана Сержа Саргсяна и Ильхама Алиева по инициативе глав МИД стран- сопредседателей Минской группы ОБСЕ и при участии госсекретаря США Джона Керри, министра иностранных дел России Сергея Лаврова и госсекретаря по европейским вопросам МИД Французской Республики Арлена Дезира.
Свое мнение об итогах встречи в беседе с «Арменпресс» выразил чешский военный корреспондент, член делегации на «Евронест», член парламентских групп ЕС-Армения и ЕС-Азербайджан Яромир Штетина. Интервью приводим без изменений и сокращений.
- Г-н Штетина, как вы оцениваете встречу? Какая из сторон находится в выгодном положении с дипломатической точи зрения?
-Любая встреча президентов Армении и Азербайджана не может нанести вред, однако от этой встречи особых ожиданий у меня нет. Попросту это был положительный шаг после нападения азербайджанских сил в начале апреля. Думаю, от этой встречи могут выиграть обе стороны, и скажу, кто от этой встречи потеряет: потеряет РФ, для которой обострение этого конфликта является выгодным с геополитической точки зрения. Думаю, пришло время заявить о признании НКР, поскольку уже 25 лет, как она проявляет себя как самостоятельное государство. Во-первых, с позиций военных: в начале 90-х НКР выиграла войну, ее оборона такова, что невозможно взять НКР силой, как рассчитывает Алиев. Затем, государственность проявляется и в экономике – успехи в этом смысле очевидны. Наконец, с политической точки зрения – в стране действует парламент, какого нет и в некоторых демократических странах. Думаю, что подобные разговоры приведут к тому, что мир, наконец, заинтересуется признанием суверенитета НКР.
- Можно сказать, что после международных призывов Азербайджан сел за стол переговоров. Как вы охарактеризуете этот шаг?
- Думаю, здесь вновь сыграло роль участие Азербайджана в «шестерке» «Восточного партнерства». Это был жест со стороны Азербайджана в сторону улучшения отношений с Европой.
- Можем ли мы верить, что эта встреча может сдержать Азербайджан и уменьшить риски дальнейших проявлений агрессии, особенно, если и после встречи были нарушения режима прекращения огня?
- Знаете, когда еще в начале 90-х НКР решила этот вопрос, Минская группа ОБСЕ, фактически, ничего не делала в направлении разрешения конфликта, и карабахцы, поняв, что не дождутся помощи от этой структуры, пошли своим путем: они купили “калашниковы” и победили в этой войне. Они защищались, и я думаю, что такова судьба НКР - защищаться, так как трудно поверить, что диктатор Алиев сдержит какое-либо обещание.
- В ходе встречи обсуждался вопрос внедрения механизмов мониторинга. Как вы думаете, как это будет действовать и каковы будут результаты?
- Любой мониторинг может быть только полезным, поскольку, если будут грубые нарушения перемирия, как, например, в апреле, то всегда понадобится наличие свидетелей. Естественно, я считаю это положительным шагом, однако боюсь, не смогу сказать, к какому результату это приведет. Думаю, все это останется на стадии разговоров, и документов по этому вопросу сформировано не будет.
12:47 25/05/2016  |  Карабахский конфликтЧиновник Госдепа США констатировал нежелание Азербайджана внедрить механизмы расследования инцидентов на линии соприкосновения