Արցախում «Հայաստան» հիմնադրամի միջոցներով իրականացված ծրագրերը նպաստել են բնակչության արտահոսքի կանխմանը. Արայիկ Հարությունյան 05/30/2016 11:56 | ԼՐԱՀՈՍ
Մայիսի 29-ին Արցախի Հանրապետության վարչապետ Արայիկ Հարությունյանը ընդունել է «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի մի խումբ ներկայացուցիչների` հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Արա Վարդանյանի գլխավորությամբ:
Ինչպես հայտնում են ԱՀ կառավարության աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից, վարչապետը ողջունել է հիմնադրամի ներկայացուցիչների հերթական այցը Արցախ և նշել, որ այն նախորդներից տարբերվում է նրանով, որ ապրիլյան իրադարձություններից հետո առաջին այցելությունն է և արդեն առավել հեռանկարային խնդիրներ են հուզելու բոլորին: Տարիներ ի վեր Արցախում հիմնադրամի կողմից իրականացվող ծրագրերը կարևորելով, կառավարության ղեկավարը նշել է. «Բանակի ամրության հիմքը հայրենասեր ու դաստիարակված քաղաքացին ու զինվորն է. հանրապետության համարյա բոլոր համայնքներում հիմնադրամի միջոցներով իրականացված` մանկապարտեզների ու դպրոցների վերակառուցման, ջրամատակարարման բարելավման, ճանապարհների վերականգման ծրագրերը նպաստել են բնակչության արտահոսքի կանխմանը, ժողովրդագրական վիճակի բարելավմանը և առողջ ու դաստիարակված հայրենասեր սերունդ ունենալուն»:
Ա.Հարությունյանը շնորհակալություն է հայտնել հիմնադրամին շարունակական աջակցության համար:
«Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Արա Վարդանյանը կարևորել է հայ բարեգործների պարբերական այցելությունները Արցախ` հիմնադրամի և կառավարության համաֆինանսավորմամբ իրականացվող ծրագրերին տեղում ծանոթանալու տեսանկյունից: Նա հիմնադրամի ներկայացուցիչների անունից Արցախին միշտ աջակցելու և հայրենանպաստ ծրագրերի իրագործման պատրաստակամություն է հայտնել:
Հանդիպման ավարտին ներկաները իրենց մտահոգություններն են արտահայտել և տարբեր հարցեր ուղղել կառավարության ղեկավարին: Ա. Հարությունյանը պարզաբանումներ է տվել հնչած հարցերին:

Реализованные в НКР на средства фонда “Айастан” проекты способствовали улучшению демографической ситуации 05/30/2016   12:26  |  Лента новостей
Премьер-министр Нагорно-Карабахской Республики Араик Арутюнян накануне, 29-го мая, принял представителей Всеармянского фонда “Айастан”. Об этом сообщает пресс-служба правительства НКР.
Премьер НКР отметил, что данный визит представителей Всеармянского фонда “Айастан” в НКР отличается от предыдущих тем, что это первый визит после апрельских событий.
По словам Арутюняна, гарантом сильной армии являются патриотичные и образованные военнослужащие и граждане. Он также отметил, что реализованные практически во всех общинах республики на средства фонда проекты по ремонту детских садов и школ, улучшению качества водоснабжения и дорог способствовали улучшению демографической ситуации и воспитанию здоровых и образованных патриотов.
Исполнительный директор фонда Ара Варданян в свою очередь отметил важность регулярных визитов армянских благотворителей в НКР с точки зрения ознакомления на месте с ходом реализации совместных программ.
13:49 27/05/2016  |  Актуальная тема“Телемарафон-2016" фонда "Айастан" посвятят восстановлению пострадавших в ходе апрельской войны населенных пунктов Арцаха
13:14 27/05/2016  |  Лента новостейЧлены объединенного комитета Иерусалима предоставили Армии обороны НКР медикаменты и медоборудование
17:55 20/05/2016  |  Карабахский конфликтТелемарафон в помощь Арцаху собрал в Лос-Анджелесе 1.1 млн. долларов
15:43 10/05/2016  |  Лента новостейНа спецсчета правительства НКР поступило более 8 млн. долларов
17:08 05/05/2016  |  Лента новостейПрезидент Бако Саакян выразил признательность предводителю Тегеранской епархии ААЦ за постоянное содействие НКР
12:28 30/04/2016  |  Актуальная темаМинобороны Армении просит при оказании военнослужащим и их семьям помощи сотрудничать со спецкомиссией
19:41 29/04/2016  |  Лента новостейНа спецсчета правительства НКР поступило более 7.5 млн. долларов
17:09 27/04/2016  |  Лента новостейНа спецсчета правительства НКР за почти три недели поступило более 7 млн. долларов