Քառօրյա պատերազմի ողջ հետևանքներն արձանագրվել են. առգրավվել են անհրաժեշտ նյութեր. Աղվան Հովսեփյան 05/28/2016   15:40  |  ԼՐԱՀՈՍ
Արցախյան պատերազմի ողջ հետևանքները Քննչական կոմիտի քննիչների կողմից արձանագրվել են: Այդ մասին Ապարանի հերոսամարտի 98-ամյակին նվիրված տոնակատարության ժամանկ այսօր՝ Ապարան քաղաքի «Վերածնունդ» հուշահամալիրում, լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահ Աղվան Հովսեփյանը:
Աղվան Հովսեփյանը նաև նշեց, որ քննիչները բարեխղճորեն այդ ամենը հավաքել են ու առգրավվել անհրաժեշտ նյութերը:
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ Քննչական կոմիտեն հաղորդագրություն էր տարածել, որ Զինվորական քննչական գլխավոր վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ՝ զինված ընդհարումների ժամանակ միջազգային մարդասիրական իրավունքի նորմերի միջազգային պայմանագրերով նախատեսված խախտումների դեպքերի առթիվ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 390-րդ հոդվածի 6-րդ մասով։
Մսնավորապես, ԿԽՄԿ-ի և ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի գրասենյակի միջնորդությամբ ապրիլի 10-ին հայկական կողմին են փոխանցվել ապրիլի 2-ից 5-ը ղարաբաղա-ադրբեջանական շփման գծում ադրբեջանական կողմից սանձազերծված ագրեսիայի ընթացքում զոհված 18 հայ զինծառայողների դիակները։
Դիակների արտաքին զննությամբ՝ դատաբժիշկների կողմից արձանագրվել են բազմաթիվ վնասվածքներ, խոշտանգումների և անարգանքի հետքեր։
17:24 14/04/2016  |  Քրեական խրոնիկոնԽոշտանգման և անարգման ենթարկված18 հայ զինծառայողների փաստով հարուցվել է քրեական գործ
14:39 13/04/2016  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱԵրեք ուղղություններով ապացույցներ պետք է հավաքել ու օգտագործել Ադրբեջանի դեմ. Էդմոն Մարուքյան
14:09 13/04/2016  |  ԼՐԱՀՈՍՈչ մի պետություն 1948 թվականից հետո դեռ այսպես ցուցադրական ձևով չի հակադրել իրեն քաղաքակիրթ աշխարհին. Լարիսա Ալավերդյան
10:34 13/04/2016  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱԼՂՀ օմբուդսﬔնը վճռական է ռազմական հանցագործության համար Ադրբեջանին պատժելու հայցով ﬕջազգային ատյաններ դիﬔլու հարցում

Следователи зафиксировали все последствия апрельской войны и изъяли необходимые материалы – Агван Овсепян 05/28/2016   16:13  |  Лента новостей
Следователи СК зафиксировали все последствия апрельской войны в зоне карабахского конфликта. Об этом в беседе с журналистами  в мемориальном комплексе “Возрождение” в городе Апаран заявил председатель Следственного комитета Армении Агван Овсепян, принимавший участие в мероприятиях по случаю 98-летия героической битвы под Баш-Апараном.
Агван Овсепян также отметил, что следователи добросовестно собрали все факты и изъяли необходимые материалы.
Напомним, ранее Следственный комитет распространил заявление, в котором сообщил, что Главным военным следственным управлением возбуждено уголовное дело по фактам нарушений предусмотренных международным договором норм международного гуманитарного права во время вооруженных конфликтов. Дело заведено по части 6 статьи 390 Уголовного кодекса РА.
В частности, 10 апреля с.г. при посредничестве Международного Комитета Красного Креста и Офиса Личного представителя Действующего председателя ОБСЕ армянской стороне были переданы тела 18 армянских военнослужащих, погибших в результате развязанной азербайджанской стороной с 2-го по 5-е апреля  агрессии на карабахско-азербайджанской линии соприкосновения.