Ստրասբուրգում ՀՀ օմբուդսմենը հանդիպել է Եվրոպայի խորհրդի մարդու իրավունքների հանձնակատար Նիլս Մուժնիկսին 05/27/2016 11:43 | ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը մայիսի 26-ին Ստրասբուրգում հանդիպում է ունեցել Եվրոպայի խորհրդի մարդու իրավունքների հանձնակատար Նիլս Մուժնիկսի հետ: Այս մասին հայտնում է Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմը:
Հանդիպման ընթացքում Պաշտպանը ԵԽ հանձնակատարին է ներկայացրել Լեռնային Ղարաբաղի նկատմամբ ադրբեջանական զինված ուժերի դաժանությունները եւ ընդգծել, որ դրանք այդ պետության բարձր աջակցությամբ իրականացվող հայատյաց քաղաքականության հետեւանքն են: Արման Թաթոյանը նշել է ԼՂՀ իրավապաշտպան եւ ժողովրդավարական հաստատությունների մասնակցության կարեւորությունը միջազգային մակարդակիքննարկումներին՝ հաշվի առնելով, որ ադրբեջանական ագրեսիան ուղղված էր հենց ԼՂՀ խաղաղ բնակչության դեմ եւ որ իրավունքների պաշտպանությունն առաջնահերթ է՝ անկախ որեւէ հանգամանքից: Դա կարեւոր է բռնություն սերմանող ադրբեջանական ագրեսիվ շարունակական քաղաքականության պայմաններում:
Մասնավորապես, հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Հայաստանում մարդու իրավունքների պաշտպանության եվրոպական չափանիշների ներդրման ուղղությամբ համատեղ ծրագրեր իրականացնելու հետ կապվածհարցեր:
Այս առումով, Մարդու իրավունքների պաշտպանը կարեւորել է վատ վերաբերմունքի կանխարգելումը ազատությունից զրկման վայրերում, այս նպատակով Պաշտպանի՝ որպես կանխարգելման ազգային մեխանիզմիկարողությունների շարունակական զարգացման անհրաժեշտությունը: Կարեւորվել է քաղաքացիական հասարակության եւ անկախ մասնագետների հետ համագործակցությունը՝ որպես արդյունավետ աշխատանքի գրավական:
Ընդգծելով Պաշտպանի հաստատության կանխարգելիչ դերը՝ կողմերը քննարկել են երեխաների իրավունքների պաշտպանությանը, ընտանեկան բռնության դեմ պայքարին վերաբերող հարցեր: Նշվել է հաշմանդամությունունեցող անձանց ներգրավմամբ իրավունքների պաշտպանության հարցը:
Հանդիպման ավարտին կողմերը պատրաստակամություն են հայտնել ակտիվ համագործակցել՝ նշված հարցերում համատեղ ծրագրեի իրականացնելու, կարեւոր արդյունքներ արձանագրելու համար:

Омбудсмен Армении рассказал комиссару Совета Европы об учиненных азербайджанскими ВС зверствах против мирного населения НКР 05/27/2016   12:05  |  Лента новостей
Омбудсмен Армении Арман Татоян 26-го мая встретился в Страсбурге с комиссаром Совета Европы по правам человека Нильсом Мужниексом, сообщает аппарат Защитника прав человека РА.
В ходе встречи омбудсмен представил комиссару СЕ учиненные азербайджанскими ВС зверства в отношении Нагорного Карабаха и подчеркнул, что они являются следствием ксенофобской политики, осуществляемой  этим государством на высоком уровне. Арман Татоян отметил  важность участия правозащитных и демократических учреждений НКР в обсуждениях международного уровня с учетом того, что азербайджанская агрессия  была направлена именно против мирного населения НКР. По его словам, защита прав человека является приоритетом вне зависимости от обстоятельств и представляется важным  в условиях постоянно проводимой Азербайджаном агрессивной политики.
В частности, в ходе встречи обсуждались вопросы, связанные с реализацией совместных программ по внедрению в Армении европейских стандартов защиты прав человека.
В этом плане омбудсмен Армении придал важность предотвращению случаев плохого обращения в местах лишения свободы и указал на необходимость непрерывного развития потенциала национальных механизмов по их предупреждению. Была также отмечена важность сотрудничества с гражданским обществом и независимыми специалистами  как залога эффективной работы.
Стороны обсудили вопросы, касающиеся защиты прав детей, борьбы против семейного насилия. Речь также зашла о защите прав лиц с инвалидностью.
Под занавес встречи собеседники выразили готовность к активному сотрудничеству для реализации совместных программа и достижения важных результатов в указанных вопросах.