Մարդու իրավունքների պաշտպանը մասնակցում է եվրոպական երկրների Օմբուդսմենների մասնակցությամբ հատուկ համաժողովին 05/26/2016   15:18  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ստրասբուրգում ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը մասնակցում է ԵԽ Ռասիզմի եւ անհանդուրժողականության դեմ հանձնաժողովի՝ եվրոպական երկրների Օմբուդսմենների մասնակցությամբ հատուկ համաժողովին: Այս մասին հայտնում է Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմը:
Այլ հարցերի հետ միասին, համաժողովը նվիրված է նաեւ ռասայական ատելության կանխարգելման հարցերին, ինչպես նաեւ՝ օրենսդիր մարմինների հետ համագործակցությանը:
Համաժողովի ընթացքում կարեւորվել է օմբուդսմենների հաստատությունների դերը ռասայական, էթնիկական պատկանելիության հիմքով ատելության դեմ պայքարում: Այս դերը պետք է իրացվի օրենսդրական ակտերի բարելավմանը, այդ ոլորտում պետության քաղաքականության իրականացմանը նպաստելու միջոցով:
Արման Թաթոյանը համաժողովի ընթացքում կարեւորել է ատելության բացառման ուղղությամբ առավել ակտիվ ջանքեր գործադրելու անհրաժեշտությունը, որը պետք է իրականացվի միջազգային բոլոր իրավասու կառույցների համատեղ ջանքերով: Ըստ Ա. Թաթոյանի՝ այդպիսի քայլեր չձեռնարկելը վտանգավոր է ողջ եվրոպայի խորհրդի իրավապաշտպան համակարգի համար եւ անխուսափելիորեն ստանում է այնպիսի դաժան դրսեւորումներ, ինչպիսիք են խոշտանգումները, անդամահատումները եւ այլն: Մարդու իրավունքների պաշտպանը կարեւորել է այս հարցում աշխատանքը ինչպես խորհրդարանական հանձնաժողովների, այնպես էլ առանձին պատգամավորների հետ:
Համաժողովի ընթացքում քննարկվել են նաեւ Եվրոպայի խորհրդի իրավական չափանիշները ատելության բացառման ոլորտում, ինչպես նաեւ անընդհատ փոփոխվող մարտահրավերներին համապատասխան նոր չափանիշներ սահմանելու հարցը:

Омбудсмен Армении в Страсбурге участвует в специальной конференции, посвященной вопросам предотвращения расовой ненависти 05/26/2016   15:59  |  Лента новостей
Защитник прав человека Армении Арман Татоян в Страсбурге участвует в специальной конференции с участием омбудсменов европейских стран и Комиссии Совета Европы по борьбе с расизмом и нетерпимостью.
Как сообщает аппарат омбудсмена Армении, конференция также посвящена вопросам предотвращения расовой ненависти, а также сотрудничества с законодательными органами.
Участники конференции придали важность роли института омбудсмена в борьбе с ненавистью на почве расовой и этнической принадлежности.
Арман Татоя в ходе конференции заявил о необходимости приложения активных усилий для исключения ненависти. По его словам, это должно осуществляться путем консолидации усилий всех международных компетентных структур.
По мнению Татояна, непринятие подобных шагов угрожает всей европейской правозащитной системе и чревато такими жестокими проявлениями, как пытки, расчленение тел и т.д. Омбудсмен Армении в данном вопросе придал важность взаимодействию как с парламентскими комиссиями, так и отдельными депутатами.
В ходе конференции обсуждались также правовые стандарты Совета Европы в сфере исключения ненависти, а также вопрос определения новых стандартов в соответствии с современными вызовами.