Որդին 82-ամյա հիվանդ հորը ներարկել է կրկնակի կետոնալ տեսակի ցավազրկող. Քննչական կոմիտեն կոմիտեն նոր մանրամասներ է հրապարակել 05/26/2016 14:01 | Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևանի քննչական վարչության Մալաթիա-Սեբաստիա վարչական շրջանի քննչական բաժնում հարուցվել է քրեական գործ՝ 82-ամյա Հայկարամ Առաքելյանի սպանության դեպքի առթիվ։ Ձեռնարկված քննչական գործողությունների արդյունքում սպանության կասկածանքով ձերբակալվել է տղամարդու որդին, ով ցուցմունք է տվել դեպքի շուրջ։
Ըստ Քննչական կոմիտեի լրատվական ծառայության՝ Հ.Առաքելյանի մահվան մասին ահազանգն ստացվել է նրա որդուց՝ 2016 թվականի մայիսի 25-ին` ժամը 11:30-ի սահաններում։
Անմիջապես դեպքի վայր է մեկնել քննչական-օպերատիվ խումբը։ Դեպքի վայրի զննությամբ՝ բնակարանի պատշգամբում հայտնաբերվել է Հայկարամ Առաքելյանի դին, որի արտաքին զննությամբ հայտնաբերվել են վնասվածքներ՝ ձախ աչքի արյունազեղում և քերծվածքներ՝ գլխի ու պարանոցի հատվածներում:
Դեպքի առթիվ նույն օրը հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով, ձեռնարկվել անհետաձգելի քննչական և օպերատիվ-որոնողական միջոցառումներ՝ սպանության հանգամանքները պարզելու ուղղությամբ։
Քննությամբ ձեռք բերված տվյալների հիման վրա՝ հորն սպանելու կասկածանքով ձերբակալվել է որդին։ Վերջինս հարցաքննվել է որպես կասկածյալ և ցուցմունք տվել դեպքի շուրջ։
Նախնական տվյալներով՝ հոր խնդրանքով որդին նրան ներարկել է կետոնալ տեսակի ցավազրկող, որից հետո մոտ 45 րոպե անց հայրը կրկին խնդրել է դեղ ներարկել: Գիտակցելով, որ նշված դեղը երկրորդ անգամ կարելի է ներարկել միայն առնվազն 6 ժամ անց, այդուհանդերձ, որդին կատարել է երկրորդ ներարկումը և տանից դուրս եկել: 2 ժամ անց վերադառնալով տուն` նկատել է, որ հայրը մահճակալի դիմաց ընկած ծանր շնչում է՝ շտապօգնություն կանչելու փոխարեն՝ շորով կապել է հոր պարանոցից, նրան բարձրացրել անկողնու վրա և ոչ մի օգնություն ցույց չի տվել:
Քրեական գործի նախաքննությունը շարունակվում է: Քրեական գործով էական նշանակություն ունեցող հանգամանքները պարզելու նպատակով նշանակվել են դիակի դատաբժշկական, բջջաբանական, դատակենսաբանական փորձաքննություններ։

СК Армении сообщил подробности смерти 82-летнего пенсионера, в убийстве которого подозревается его сын 05/26/2016   14:36  |  Криминальная хроника
Следственным отделом по административному району Малатия-Себастия следственного управления СК Армении по городу Ереван  возбуждено уголовное дело по факту убийства 82-летнего Айкарама Аракеляна.
Как сообщает пресс-служба Следственного комитета Армении, в результате предпринятых следственных действий по подозрению в совершении убийства задержан его сын, который дал показания относительно случившегося.
Сообщение о смерти А. Аракеляна поступило от его сына 25-го мая 2016 года примерно в 11:30.
На место инцидента немедленно выехала оперативно-следственная группа. При осмотре места происшествия на балконе квартиры был найден труп Айкарама Аракеляна, при внешнем осмотре тела которого обнаружены телесные повреждения: кровоподтек под левым глазом и царапины в области головы и шеи.
По данному факту в тот же день было возбуждено уголовное дело по признакам части 1 статьи 104 Уголовного кодекса РА. Предприняты неотложные следственные и оперативно-розыскные мероприятия, направленные на установление обстоятельств убийства.
На основе полученных следствием данных по подозрению в убийстве отца задержан сын. Последний был допрошен в качестве подозреваемого и дал показания относительно произошедшего.
По предварительным данным, сын по просьбе отца  ввел ему обезболивающее средство “Кетонал” , после чего спустя 45 минут отец вновь попросил ввести ему лекарство. Осознавая, что указанный препарат можно повторно вводить только спустя как минимум через 6 часов после первой инъекции, сын, тем не менее, сделал ему второй укол и вышел из дома. Вернувшись через два часа домой, он застал отца лежащим напротив кровати и тяжело дышащим. Вместо того, чтобы вызвать “скорую помощь”, он обмотал тряпкой шею отца, поднял его и положил  на кровать, не оказав ему какой-либо помощи.
“Предварительное расследование уголовного дела продолжается. Для выяснения обстоятельств, имеющих существенное значение для дела, назначены судебно-медицинская, цитологическая и судебно-биологическая экспертизы. О результатах следствия будет предоставлена дополнительная информация”, - отмечается в сообщении.