Մոր նկատմամբ սպանության փորձ կատարելու կասկածանքով ձերբակալված դուստրը տառապում է «Շիզոֆրենիա, պարանոիդ ձև» հիվանդությամբ. մանրամասնում է Քննչական կոմիտեն 05/26/2016 17:17 | Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի Արմավիրի մարզային քննչական վարչության Վաղարշապատի քննչական բաժնում հարուցվել է քրեական գործ՝ 1940 թ. ծնված Ատալիա Վարդանյանին սպանելու փորձ կատարելու դեպքի առթիվ։
Ըստ Քննչական կոմիտեի լրատվական ծառայությունը, կասկածանքով ձերբակալվել է տուժողի դուստրը, և նշանակվել դատահոգեբուժական փորձաքննություն։
Նախնական տվյալներով՝ 2016 թվականի մայիսի 24-ին՝ ժամը 18-ի սահմաններում, 47-ամյա կինը Արմավիրի մարզի իրենց տան ննջասենյակում, սպանելու դիտավորությամբ, կացնով հարվածել է մոր` Ա.Վարդանյանի գլխին։ Հանցագործությունն ավարտին չի հասցվել, քանի որ Ա.Վարդանյանը դիմադրություն է ցույց տվել և դիմել փախուստի:
Դեպքի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 34-104-րդ հոդվածի 1-ին մասով: Սպանության փորձ կատարելու կասկածանքով 47-ամյա կինը ձերբակալվել է:
Նախաքննությունը շարունակվում է, ձեռնարկվում են անհրաժեշտ քննչական գործողություններ՝ դեպքի բոլոր հանգամանքների բազմակողմանի, լրիվ և օբյեկտիվ հետազոտումն ապահովելու ուղղությամբ։
Քննության ընթացքում տվյալներ են ստացվել, որ կասկածյալը հաշվառված է «Շիզոֆրենիա, պարանոիդ ձև» ախտորոշմամբ։ Քննիչը նրա նկատմամբ նշանակել է ստացիոնար դատահոգեբուժական փորձաքննություն, որի կատարումը հանձնարարվել է ՀՀ ԱՆ «Նուբարաշեն» հոգեբուժական հիվանդանոցի ստացիոնար դատահոգեբուժական փորձաքննությունների բաժնի փորձագետներին:

Подозреваемая в покушении на убийство матери в Вагаршапате страдает шизофренией 05/26/2016   17:57  |  Криминальная хроника
Вагаршапатским следственным отделом следственного управления СК Армении по Армавирской области возбуждено уголовное дело по факту покушения на убийство Аталии Варданян, 1940 года рождения.
Как сообщает пресс-служба Следственного комитета Армении, по подозрению в совершении покушения задержана дочь потерпевшей, назначена судебно-психиатрическая экспертиза.
По предварительным данным, инцидент произошел в спальне ее дома 24-го мая 2016 года, в районе 18:00. 47-летняя женщина с целью умышленного убийства ударила мать топором по голове. Она не довела преступление до конца, поскольку А. Варданян оказала сопротивление и убежала.
По данному факту возбуждено уголовное дело по пункту 1 части 34-104 Уголовного кодекса РА. 47-летняя женщина по подозрению в совершении покушения на убийство задержана.
Предварительное следствие продолжается, предпринимаются необходимые следственные действия, направленные на обеспечение всестороннего, полного и объективного исследования всех обстоятельств произошедшего.
В ходе расследование были получены данные о том, что подозреваемая стоит на учете с диагнозом “шизофрения, параноидальная форма”. Следователь назначил в отношении нее стационарную судебно-психиатрическую экспертизу, провести которую поручено экспертам отдела стационарных судебно-психиатрических экспертиз психиатрической клиники “Нубарашен” Минздрава РА. Правоохранители изъяли орудие преступления — топор.