Սարգսյան-Ալիև հնարավոր հանդիպմանը փաստաթուղթ ստորագրելու մասին լուրերը իրականության հետ աղերս չունեն. Նալբանդյան 05/26/2016   16:05  |  Ղարաբաղյան հակամարտություն
ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի՝ հունիսին հանդիպման ժամանակ որևէ փաստաթուղթ չի ուստորագրվել,
այդպիսի լուրերը չեն համապատասպանում իրականությանը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` Ազգային ժողովի հանձնաժողովների համատեղ
նիստին 2015-ի բյուջեի կատարողականը ներկայացնելուց հետո պատգամավորների հարցերին պատասխանելիս այս մասին հայտարարեց ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը:
«Որևէ ստորագրության մասին ոչ միայն վաղաժամ է խոսելը, այլև անիմաստ: Որևէ փաստաթուղթ չկա, որ ստորագրվի»,-նշեց ԱԳ նախարարը:
«Կողմերը Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի նախարարի, ԱՄՆ պետքարտուղարի և Եվրոպական հարցերով Ֆրանսիայի պետքարտուղարի ներկայությամբ պայմանավորվել են այն, ինչ ներկայացվել է եռանախագահող երկրների հայտարարության մեջ: Կարող էր այն լինել հնգակողմ` ներառելով Հայաստանի Հանրապետությանն ու Ադրբեջանին, բայց, այո, Ադրբեջանը հրաժարվեց ﬕանալ այդ հայտարարությանը, դա դարձավ եռակողմ հայտարարություն»,-ասաց Նալբանդյանը:
Կարևորելով նշյալ հայտարարության մեջ արտացոլված կետերը` նախարարը նշեց, որ բանակցությունների վերսկսման համար պետք է լինեն համապատասխան պայմաններ:
«Եթե ստեղծվի մոնիտորինգի մեխանիզմների ներդրման հնարավորություն ու ընդլայնվեն ԵԱՀԿ նախագահի անձնական ներկայացուցչի գրասենյակի կարողությունները, այսինքն`բացառվեն այնպիսի զարգացումները, որ եղան ապրիլի սկզբին, ապա հնարավորություններ կան վերսկսվելու այդ բանակցությունները»,- ասաց Էդվարդ Նալբանդյանը:

Налбандян опроверг слухи о возможном подписании нового документа по Карабаху в ходе намеченной на июнь встречи Саргсян-Алиев 05/26/2016   17:26  |  Карабахский конфликт
Подписания какого-либо нового документа по Карабаху в ходе возможной встречи президентов Армении и Азербайджана Сержа Саргсяна и Ильхама Алиева в июне не планируется, эти слухи не соответствуют действительности. Об этом, как сообщает “Арменпресс”, заявил министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян в четверг в ходе обсуждения отчета по выполняемости госбюджета за 2015 год в парламентских комиссиях.
“О каких-либо подписях не только рано говорить, но и бессмысленно. Для подписи нет документов”, - отметил министр.
“Стороны в присутствии главы МИД России, госсекретаря США и госсекретаря Франции по вопросам Европы договорились о том, о чем было сказано в трехстороннем заявлении стран-сопредседателей МГ ОБСЕ.
Оно могло быть и пятисторонним, включая Республику Армения и Азербайджан, однако Азербайджан отказался присоединиться к заявлению, и оно стало трехсторонним”, - сказал Налбандян.
Придав важность отраженным в заявлении пунктам, глава МИД Армении отметил, что для возобновления переговоров должны быть соответствующие условия. ”Если будет создана возможность внедрения механизмов мониторинга и наращивания потенциала офиса личного представителя действующего председателя ОБСЕ, то есть, если будет исключено такое развитие событие, которое имело место в начале апреля, то возможно эти переговоры будут возобновлены”, - сказал Налбандян.
12:47 25/05/2016  |  Карабахский конфликтЧиновник Госдепа США констатировал нежелание Азербайджана внедрить механизмы расследования инцидентов на линии соприкосновения