Քննարկվել է առաջնագծում և հայ-ադրբեջանական պետական սահմանին վերջին շրջանում տիրող իրավիճակը 05/26/2016 17:55
Մայիսի 26-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը հեռախոսազրույց է ունեցել ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ դեսպան Անջեյ Կասպրչիկի հետ: Այս մասին տեղեկացնում է ՊՆ լրատվական ծառայությունը:
Հեռախոսազրույցի ժամանակ քննարկվել է ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի առաջնագծում և հայ-ադրբեջանական պետական սահմանին վերջին շրջանում տիրող իրավիճակը:
ՀՀ պաշտպանության նախարարը զրուցակցին վստահեցրել է, որ հայկական կողմը հավատարիմ է մայիսի 16-ին Վիեննայում Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահների միջև ձեռք բերված պայմանավորվածություններին:
Սեյրան Օհանյանը նշել է, որ ՀՀ զինված ուժերը և, ՊԲ հրամանատարի հավաստմամբ, նաև ԼՂՀ պաշտպանության բանակը, անվերապահորեն սատարում են 1994թ. զինադադարի և 1995թ. զինադադարի ամրապնդման մասին համաձայնագրերի անշեղ իրագործմանը, դրանց իրականացման մոնիտորինգի առաքելության ընդլայնմանը, առաջնագծում և պետական սահմանին միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմների ներդրմանը:

Глава Минобороны Армении обсудил с послом Каспршиком ситуацию в зоне карабахского конфликта 05/26/2016 18:30 | Карабахский конфликт
Министр обороны Армении Сейран Оганян провел телефонную беседу с личным представителем действующего председателя ОБСЕ, послом Анджеем Каспршиком.
Как сообщает пресс-служба оборонного ведомства Армении, в ходе беседы стороны обсудили ситуацию на линии соприкосновения карабахских и азербайджанских протиборствующих сил и на армяно-азербайджанской границе.
Глава Минобороны Армении заверил собеседника в том, что армянская сторона привержена соблюдению договоренностей, достигнутых в ходе состоявшейся 16 мая в Вене встрече президентов Армении и Азербайджана.
Сейран Оганян отметил, что ВС Армении и, по заверению командующего Армией обороны, также АО НКР, безоговорочно поддерживают неукоснительное выполнение соглашений от 1994 и 1995 гг об установлении и укреплении перемирия, расширение миссии по мониторингу имплементации соглашений, внедрение механизмов расследования инцидентов на линии соприкосновения и границе.