Էդվարդ Նալբանդյանը կարևորել է ֆրանսիացի խորհրդարանականների այցը Արցախ՝ անձամբ ծանոթանալու Ադրբեջանի ագրեսիայի հետևանքներին 05/25/2016 20:41 | ԼՐԱՀՈՍ
Մայիսի 25-ին ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանն ընդունեց Ֆրանսիայի Ազգային ժողովի Ֆրանսիա-Հայաստան բարեկամության խմբի նախագահ Ռենե Ռուքեին և փոխնախագահ Ֆրանսուա Ռոշբլուանին:
Ինչպես հայտնում են ՀՀ ԱԳՆ-ից, զրուցակիցները բարձր գնահատեցին երկու երկրների խորհրդարանների միջև հաստատված ամուր փոխգործակցությունը, սերտ համագործակցությունը միջազգային կազմակերպությունների խորհրդարանական ձևաչափերում:
Էդվարդ Նալբանդյանը կարևորեց ֆրանսիացի խորհրդարանականների այցը Արցախ՝ անձամբ ծանոթանալու Ադրբեջանի ագրեսիայի հետևանքներին, դրանց հաղթահարմանն ուղղված ԼՂՀ իշխանությունների ջանքերին։
Նախարար Նալբանդյանը ներկայացրեց Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների՝ Վիեննայում կայացած հանդիպմանը ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կատարման նպատակով ձեռնարկվող քայլերը։
Հայաստանի արտգործնախարարն ընդգծեց Ֆրանսիայի դերը որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկիր՝ շեշտելով այն կարևոր ներդրումը, որը մյուս համանախագահ երկրների հետ միասին ունեցավ Ֆրանսիան՝ Վիեննայում համաձայնությունների կայացման հարցում:
Ֆրանսիացի պատգամավորները վստահեցրին, որ շարունակելու են իրենց նպաստը բերել ղարաբաղյան հիմնահարցի բացառապես խաղաղ կարգավորմանը:

Глава МИД Армении назвал важным визит французских парламентариев в Арцах для ознакомления с последствиями агрессии Азербайджана 05/26/2016   00:29  |  Лента новостей
Министр иностранных дел Эдвард Налбандян накануне принял председателя группы дружбы «Франция-Армения» Национального собрания Франции Рене Руке и заместителя председателя Франсуа Рошблуана.
Как сообщает пресс-служба МИД Армении, собеседники высоко оценили установленное между парламентами двух стран прочное взаимодействие, тесное сотрудничество в форматах международных организаций.
Эдвард Налбандян отметил важность визита французских парламентариев в Арцах (Нагорный Карабах), чтобы лично ознакомиться с последствиями агрессии Азербайджана, усилиями властей Нагорно-Карабахской Республики по их преодолению.
Министр Налбандян представил шаги по осуществлению достигнутых на встрече в Вене договоренностей между президентами Армении и Азербайджана.
Министр иностранных дел Армении высоко оценил роль Франции, как страны-сопредседателя Минской группы ОБСЕ, подчеркнув тот важный вклад, который вместе с другими странами-сопредседателями внесла Франция в достижении венских договоренностей.
Французские депутаты заверили, что продолжат вносить вклад в исключительно мирное урегулирование карабахской проблемы.