ԸՕ-ն ընդունվեց երրորդ ընթերցմամբ և ամբողջությամբ 05/25/2016   12:34  |  Ընտրական իրավունք
Ազգային ժողովը քիչ առաջ 102 «կողմ», 17 «դեմ» և 3 «ձեռնպահ» ձայներով երրորդ ընթերցմամբ և մաբողջությամբ ընդունեց Ընտրական օրենսգրքի և կից մի շարք օրինագծերի փաթեթը:
Երկրորդ ընթերցումից հետո օրենսդրական փաթեթում կատարվել են միայն խմբագրական փոփոխություններ, շտկումներ:
Քվեարկությունից առաջ ՀԱԿ խմբակցության ղեկավար Լևոն Զուրաբյանը հայտարարեց խմբակցության դեմ քվեարկելու որոշման մասին: Նա, մասնավորապես, նշեց այս տեսքով օրինագծին դեմ են քվեարկում՝ ըմբռնումով, որ լայն կոնսենսուսի հասնելու շուրջ պայմանավորվածությունը կյանքի կկոչվի, և դրան հասնելու դեպքում ԸՕ-ում կարվեն համապատասխան փոփոխություններ:
Դեմ քվեարկեցին նաև «Օրինաց երկիր» խմբակցության անդամները, «Ժառանգություն» խմբակցությունից Զարուհի Փոստանջյանը և Թևան Պողոսյանը: ԲՀԿ խմբակցության 3-ական պատգամավորներ դեմ և ձեռնպահ էին:
Նշենք, որ կառավարության առաջարկով նիստի սկզբում ԱԺ-ն ընդունեց արտահերթ նիստի հատուկ ընթացակարգ՝ աշխատել առանց ընդմիջման՝ մինչև օրակարգի սպառումը:
15:26 16/05/2016  |  Ընտրական իրավունքԴավիթ Հարությունյանը ԸՕ-ի շուրջ լայն կոնսենսուսի հույս ունի. 1In.am

Парламент Армении принял проект нового Избирательного кодекса 05/25/2016   12:56  |  Избирательное право
Национальное Собрание Армении на внеочередном заседании в среду приняло в третьем и окончательном чтении законодательный пакет Избирательного кодекса  и смежных с ним законопроектов. "За" документ проголосовали 102 депутата, против – 17 и трое воздержались.
После второго чтения в документ были внесены лишь редакционные изменения.Парламент Армении принял в первом чтении проект нового Избирательного кодексаПо словам авторов проекта, законодательный пакет после первого чтения подвергся многочисленным изменениям с учетом предложений, озвученных в ходе обсуждений проекта ИК на заседаниях Постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам, а также замечаний, указанных в докладе Венецианской комиссии и Бюро по демократическим институтам и правам человека (БДИПЧ/ОБСЕ).
Новый Избирательный кодекс принят до очередных парламентских выборов, которые намечены на 2017 год. Это первые выборы в НС после реформы Конституции Армении, предусматривающей переход к парламентской форме правления.