Եթե հիմնավորվի քննիչի կողմից թույլ տրված խախտումը, ապա նա կպատժվի. Աղվան Հովսեփյան (Լուսանկարներ) 05/24/2016   21:09  |  ԼՐԱՀՈՍ
Մայիսի 24-ին տեղի է ունեցել ՀՀ Քննչական կոմիտեի կոլեգիայի նիստ, որը վարել է ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահ Աղվան Հովսեփյանը:
Ինչպես հայտնում են ՀՀ Քննչական կոմիտեի լրատվական ծառայությունից, նիստին  մասնակցել են կոլեգիայի անդամները, տարածքային ստորաբաժանումների ղեկավարները:
Կոլեգիայի քննարկմանն են ներկայացվել 2015թ. մեղադրական եզրակացությունները չհաստատված և լրացուցիչ քննության վերադարձված քրեական գործերի, ինչպես նաև՝ ՀՀ դատարանների կողմից 2015 թ. կայացված  արդարացման դատավճիռների ուսումնասիրությունների արդյունքները։
ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահ Ա.Հովսեփյանը կարևորել է քննության որակի բարելավումը և քննչական ստորաբաժանումների ուշադրությունը հրավիրել քննչական գործողությունների պլանավորման, նյութական և դատավարական նորմերի անշեղ պահպանման վրա։ Հանձնարարվել է լրացուցիչ նախաքննության վերադարձված յուրաքանչյուր գործ դարձնել քննարկման առարկա՝ ընդգծելով, որ կոպիտ խախտումների բացահայտման դեպքում դրանք թույլ տված քննիչները կենթարկվեն պատասխանատվության։
Հաշվետու ժամանակահատվածում մեղադրական եզրակացությամբ (և բժշկական բնույթի հարկադրանքի միջոցներ կիրառելու մասին որոշմամբ)  դատախազներին է ուղարկվել 3215 քրեական գործ, որոնցից լրացուցիչ նախաքննության է վերադարձվել շուրջ 2 տոկոսը՝ 67 քրեական գործ, որոնցից 49-ը կրկին մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել են դատախազներին։
«Յուրաքանչյուր նման քրեական գործ պետք է դառնա քննարկման առարկա և եթե հիմնավորվի քննիչի կողմից թույլ տրված խախտումը, ապա թերի քննություն իրականացրած քննիչը կպատժվի»,- հայտարարեց ՀՀ ՔԿ Նախագահ Աղվան Հովսեփյանը։
Քննարկման արդյունքներով՝ ՀՀ Քննչական կոմիտեի նախագահը հանձնարարել է քննչական սխալներով պայմանավորված արդարացման դատավճիռների ուսումնասիրության արդյունքներով մշակել ուղեցույցներ՝ վճռաբեկ դատարանի իրավական վերլուծությունների լույսի ներքո՝ տարածքային ստորաբաժանումներ ուղարկելու համար։ Տրվել են կոնկրետ հանձնարարականներ։

Допустившие нарушения следователи понесут наказание - глава СК Армении 05/25/2016   10:08  |  Лента новостей
24-го мая состоялось заседание коллегии Следственного комитета Армении, которое вел председатель Следственного комитета РА Агван Овсепян.
Как сообщает пресс-служба СК, в заседании приняли участие члены коллегии, руководители территориальных подразделений.
На обсуждение коллегии были представлены результаты исследований  неутвержденных в 2015 году обвинительных заключений и возвращенных на дополнительное расследование уголовных дел, а также оправдательных приговоров, вынесенных судами РА в 2015 году.
Председатель Следственного комитета Армении А. Овсепян придал важность улучшению качества расследования и обратил внимание следственных подразделений на планирование следственных действий, неукоснительное соблюдение  материальных и процессуальных норм. Поручено вынести на обсуждение каждое из возвращенных на дополнительное расследование дел. Было подчеркнуто, что при  выявлении грубых нарушений допустившие их следователи будут привлечены к ответственности.
В отчетный период прокурорам было направлено 3215 уголовных дел с обвинительными заключениями(и решением о применении принудительных  мер медицинского характера), из которых на дополнительное расследование были возвращены порядка 2% - 67 уголовных дел, из них 49 с обвинительными заключениями вновь были направлены прокурорам.
“Любое такое уголовное дело должно стать предметом обсуждения, и  в случае подтверждения нарушения со стороны следователя, проведший неполное расследование следователь будет наказан”, - заявил председатель СК РА Агван Овсепян.
По итогам обсуждения председатель Следственного комитета Армении по результатам исследования обусловленных следственными ошибками оправдательных приговоров поручил разработать в свете проведенного Кассационным судом правового анализа инструкции для отправки в территориальные подразделения. Даны конкретные поручения.