«Ավրորա»-ի մրցանակակիր Մարգարիտ Բարանկիցեն ելույթ կունենա Թուրքիայում 05/23/2016 22:17 | ԼՐԱՀՈՍ
«Ավրորա» համաշխարհային մարդասիրական մրցանակին արժանացած Մարգարիտ Բարանկիցեն ելույթ կունենա ՄԱԿ-ի Մարդասիրական համաշխարհային գագաթնաժողովում, որին մասնակցում են քաղաքական և մարդասիրական ոլորտների 5000 ներկայացուցիչ:
Auroraprize.com-ի հաղորդմամբ՝ Մարգարիտ Բարանկիցեն իր` որպես «Ավրորա» մրցանակի դափնեկիր առաջին հանրային ելույթում խոսելու է այն մասին, թե ինչպես են հակամարտություններից տուժած համայնքները տեղական նախաձեռնությունների միջոցով ուղղակիորեն ազդում մարդասիրական գործում ներգրավվածության վրա՝ փոխելով վերջինիս կանոնները։
Ստամբուլում անցկացվող երկօրյա գագաթնաժողովի ընթացքում Մարգարիտը կմասնակցի «Կենտրոնում մարդիկ են» խորագրով հատուկ նիստին, որի նպատակներն առաջադրելիս ՄԱԿ-ը նշել է. «Գագաթնաժողովը պետք է ընդգծի մարդասիրական ձեռնարկումների տրամաբանության այն մեծ տեղաշարժը, որով մարդասիրական ցանկացած արձագանքի շարժիչ ուժը պիտի դառնա տուժածներին իրական լիազորությունների տրամադրումը»։
Բուրունդիի քաղաքացիական պատերազմի ընթացքում 30.000 որբացած երեխաների փրկած Մարգարիտն ապացուցում է, որ անհատը կարող է հազարավոր մարդկանց կյանքում էական դրական փոփոխություն բերել։
Հայաստանում ապրիլի 24-ին Մարգարիտ Բարանկիցեին շնորհվել է «Ավրորա» համաշխարհային մարդասիրական մրցանակը, որը տրվել է Հայոց ցեղասպանությունը վերապրողների անունից՝ ի երախտագիտություն նրանց փրկողների: 2017թ. «Ավրորա» համաշխարհային մրցանակի առաջադրումը կմեկնարկի հունիսի 1-ին։
Առաջին անգամ կազմակերպված Մարդասիրական համաշխարհային գագաթնաժողովը, որը նախաձեռնել է ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Բան Կի-Մունը, տեղի է ունենում Թուրքիայում մայիսի 23- 24-ը։

Первый лауреат учрежденной в память о Геноциде армян премии Aurora Prize выступит на Всемирном саммите ООН в Турции 05/24/2016   09:21  |  Лента новостей
Первый лауреат премии Aurora Prize Маргерит Баранкитс примет участие в заседании специальной сессии под названием «В центре внимания – люди», которая пройдет в рамках двухдневного Всемирного саммита ООН по гуманитарным вопросам в турецком Стамбуле 23-24 мая, сообщает официальный сайт премии Aurora Prize со ссылкой на заявление ООН.
В своем первом публичном выступлении в роли лауреата премии Aurora Prize Маргерит Баранкитс расскажет о том, как инициативы в общинах зоны конфликта влияют на ситуацию и меняют правила сотрудничества в гуманитарной сфере.
Как говорится в официальном заявлении ООН относительно целей и задач этой сессии, «саммит должен ознаменовать переломный момент в гуманитарной деятельности по оказанию поддержки людям в зонах конфликтов, чтобы они могли стать движущей силой дальнейших гуманитарных действий».
За годы гражданской войны в Бурунди Маргерит спасла более 30 тысяч сирот, она является живым доказательством того, что один человек может влиять на жизни тысяч людей.
В своей работе Маргерит стремится воодушевлять людей, предоставляя им возможность перемены жизни. «Люди сами определяют, какое будущее они хотят построить, —объясняет Маргерит Баранкитс. — Сегодня моя организация «Дом Шалом» стремится обеспечить беженцам образование. Я хочу, чтобы они вернулись в Бурунди врачами и агрономами, а не повстанцами с оружием в руках. Мы должны дать молодым людям надежду и достойную жизнь».
Маргерит Баранкитс из «Дома Шалом» и больницы REMA в Бурунди была названа первым лауреатом премии Aurora Prize на церемонии награждения, прошедшей в столице Армении Ереване 24 апреля 2016 года.Первым лауреатом премии Aurora Prize стала Маргерит БаранкитсСбор номинаций на премию Aurora Prize 2017 года начнется 1 июня.