Մենք համոզված ենք, որ ԼՂ հակամարտությունը չի կարող լուծվել ռազմական ճանապարհով և չի լուծվի. Բունդեսթագի փոխնախագահ 05/24/2016   16:31  |  Ղարաբաղյան հակամարտություն
Հայաստանի Ազգային ժողովի փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովի հրավերով Երևանում գտնվող Բունդեսթագի փոխնախագահ Էդելգարդ Բուլմահնը հայաստանյան ԶԼՄ-ների ներկայացուցիչներին հայտնեց, որ իրենց հանդիպման առանցքային կետերից մեկը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունն էր, Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հակամարտությունը:
Տիկին Բուլմահնը նշեց, թե ինքը շեշտել է, որ Գերմանիայի Բունդեսթագը մեծապես սատարում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ջանքերը, որոնց արդյունքում Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների միջև վերջերս ձեռք բերվեց հրադադարի պահպանման պայմանավորվածություն:
«Մենք համոզված ենք, որ այս հակամարտությունը չի կարող լուծվել ռազմական ճանապարհով և չի լուծվի, ուստի մենք կոչ ենք անում, որ երկու կողմերը պահպանեն հրադադարի շուրջ ձեռք բերված նոր պայմանավորվածությունը»,-հայտարարեց նա՝ որպես հակամարտության հետագա թեժացումը կանխարգելող նախապայման կարևորելով շփման գծում մշտադիտարկման մեխանիզմների հաստատումը:
Ըստ նրա՝ մշտադիտարկան գործընթացի լրացուցիչ բաղկացուցիչ կհանդիսանա ԵԱՀԿ գրասենյակի անձնակազմի մեծացումը:
«Հուսով ենք, որ հրադադարի շուրջ նորից ձեռք բերված պայմանավորվածությունը հիմք կհանդիսանա հետագա բանակցությունների վերսկսման համար, և դրանց հիմքում կշարունակեն մնալ Մինսկի խմբի եռանախագահների կողմից առաջարկված սկզբունքները»,-հայտարարեց Բունդեսթագի փոխնախագահը:
Նա ընդգծեց, թե քանի որ Գերմանիան այս տարի ստանձնել է ԵԱՀԿ նախագահությունը, Գերմանիայի արտգործնախարար Շտայնմայերն իր անձնական ջանքերը կներդնի տարածաշրջանում խաղաղության հաստատման ուղղությամբ:
Հայաստանի Ազգային ժողովի փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը համամիտ լինելով իր գերմանացի գործընկերոջ հետ՝ ընդգծեց, թե, կարծում է, որ մոնիտորինգի մեխանիզմերի ներդրումից հետո «այլևս կարիք չի լինի կողմերին կոչ անել, այլ կարիք կլինի կոչ անել նրան, ով խախտել է հրադադարը»:

Нагорно-карабахский конфликт не будет решен военным путем, считает вице-спикер Бундестага 05/24/2016   17:13  |  Карабахский конфликт
Нагорно-карабахский конфликт не имеет военного решения и не будет решен этим путем, заявила во вторник вице-спикер Бундестага Эдельгард Бульман в совместном брифинге с вице-спикером парламента Армении Эдуардом Шармазановым.
"Она отметила, что Бундестаг ФРГ поддерживает усилия Минской группы ОБСЕ по урегулированию карабахского конфликта, в результате которых была достигнута договоренность о соблюдении перемирия.
“Мы призываем обе стороны к соблюдению режима прекращения огня", - сказала она.
По словам Бульман, внедрение механизмов расследования инцидентов на линии соприкосновения станет важнейшим предусловием для предотвращения дальнейшей эскалации конфликта.
“Мы надеемся, что вновь достигнутая договоренность о прекращении огня  станет основой для возобновления дальнейших переговоров Германия на базе предложенных сопредседателями Минской группы ОБСЕ принципов”, - отметила вице-спикер.Представители стран-сопредседателей МГ ОБСЕ по Карабаху настаивают на необходимости неукоснительного соблюдения соглашений 1994-95 ггОна подчеркнула, что Германия, как председательствующая в ОБСЕ страна, приложит все усилия для установления мира в регионе.
В свою очередь Эдуард Шармазанов, разделяя точку зрения коллеги из Германии, отметил, что после внедрения механизмов мониторинга необходимость в призывах к обеим  сторонам отпадет и возникнет нужда в обращении с призывом к той, которая нарушила перемирие.