Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության Բունդեսթագի փոխնախագահն այցելել է Ծիծեռնակաբերդ 05/24/2016 16:36
Մայիսի 24-ին Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության Բունդեսթագի փոխնախագահ Էդելգարդ Բուլմահնը ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովի ուղեկցությամբ այցելել է Ծիծեռնակաբերդի Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր՝ հարգանքի տուրք մատուցելու անմեղ զոհերի հիշատակին: Այս մասին հայտնում է ԱԺ լրատվական ծառայությունը:
Հյուրերը ծաղիկներ եւ ծաղկեպսակ են դրել սուրբ նահատակների հիշատակը հավերժացնող հուշակոթողի մոտ: Այնուհետեւ տիկին Բուլմահնն այցելել է Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտ եւ ծանոթացել հայ ժողովրդի ողբերգությունը փաստող վավերագրերին:
Այցի ավարտին Էդելգարդ Բուլմահնը գրառում է կատարել պատվավոր հյուրերի հուշամատյանում:
Լրագրողների հետ զրույցում Բունդեսթագի փոխնախագահը նշել է.
«Տպավորված եմ թանգարան կատարած իմ այցից եւ ցավում եմ այն բոլոր տառապանքների համար, որ կրել է հայ ժողովուրդն այդ տարիներին: Ես՝ որպես Բունդեսթագի ներկայացուցիչ, պետք է ավելացնեմ նաեւ Գերմանիայի պատասխանատվության հարցը. մեր խորհրդարանը ջանում է իր պաշտոնական վերաբերմունքն արտահայտել կատարված իրադարձությունների վերաբերյալ եւ այդպես կանխարգելել նույնատիպ հանցագործությունների կրկնությունը»:

Вице-спикер Бундестага почтила память жертв Геноцида армян 05/24/2016 16:55 | Лента новостей
Заместитель председателя Бундестага ФРГ Эдельгард Бульман в сопровождении вице-спикера Национального Собрания Армении Эдуарда Шармазанова 24-го мая посетила мемориал Геноцида армян в Цицернакаберде, где воздала дань уважения памяти невинных жертв, сообщает пресс-служба армянского парламента.
Гости возложили цветы и венок к памятнику святых мучеников. Г-жа Бульман посетила также Музей-институт Геноцида армян и ознакомилась с материалами, свидетельствующими о трагедии армянского народа.
В завершение визита Эдельгард Булман внесла запись в Книгу почетных гостей.
В беседе с журналистами заместитель председателя Бундестага отметила: “Впечатлена визитом в музей и сожалею о всех страданиях, перенесенных армянским народом. Я, как представитель Бундестага, должна добавить также вопрос ответственности Германии, – наш парламент пытается выразить свое официальное отношение к произошедшим событиям и таким образом предотвратить повторение подобных преступлений”.