Էդուարդ Շարմազանովն Աթենքում հանդիպել է Հունաստանի Ազգային պաշտպանության նախարարի հետ 05/23/2016   11:27  |  ԼՐԱՀՈՍ
Աշխատանքային այցով Աթենքում գտնվող ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը մայիսի 22-ին հանդիպում է ունեցել Հունաստանի Ազգային պաշտպանության նախարար Պանոս Կամենոսի հետ: Այս մասին հայտնում է ԱԺ լրատվական ծառայությունը:
Կողմերը գոհունակություն են հայտնել երկկողմ ռազմաքաղաքական համագործակցության ներկայիս բարձր մակարդակի կապակցությամբ: ՀՀ ԱԺ փոխնախագահը դրական է գնահատել այն, որ ՀՀ զինված ուժերի սպաներին հնարավորություն է ընձեռված վերապատրաստում անցնելու Հունաստանի Հանրապետությունում:
Էդուարդ Շարմազանովը նշել է, որ թե՛ Հայաստանի, թե՛ Հունաստանի համար անվտանգությանն առնչվող հարցերը համարվում են առաջնային: Նա ընդգծել է, որ Թուրքիան իրական սպառնալիք է տարածաշրջանի համար:
«Թուրքիան ոչ միայն ժխտում է Հայոց ցեղասպանությունը, այլեւ 23 տարի ապօրինի շրջափակման մեջ է պահում Հայաստանը եւ բռնազավթել է Կիպրոսի մեկ երրորդը»,- նշել է ՀՀ ԱԺ փոխնախագահը:
Էդուարդ Շարմազանովը դատապարտել է ապրիլի սկզբին Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության դեմ Ադրբեջանի սանձազերծած ագրեսիան եւ հավելել, որ Թուրքիան միակ երկիրն էր, որն այդ օրերին բացեիբաց սատարում էր Ադրբեջանին: ՀՀ ԱԺ փոխնախագահը հույն նախարարին տեղեկացրել է հայ զինվորների, ինչպես նաեւ խաղաղ բնակչության նկատմամբ ադրբեջանական բարբարոսությունների մասին, որոնք, նրա համոզմամբ, իրականացվել են ԴԱԻՇ-ի ձեռագրով:
«Ադրբեջանի կողմից խաղաղ բնակչության խոշտանգումները ռազմական հանցագործության վառ դրսեւորում են»,- նշել է Էդուարդ Շարմազանովը:
Պանոս Կամենոսն իր հերթին կարեւորել է հայ-հունական եղբայրական հարաբերությունների ամրապնդումն ու սերտացումը: Նա իր երախտագիտությունն է հայտնել ՀՀ Ազգային ժողովին՝ նախորդ տարվա մարտի 24-ին միաձայն ընդունած Օսմանյան Թուրքիայում հույների ցեղասպանությունը դատապարտող հայտարարության կապակցությամբ:
Հունաստանի Ազգային պաշտպանության նախարարն ընդգծել է, որ ԼՂ հակամարտությունը պետք է կարգավորվի բացառապես խաղաղ ճանապարհով: Նա անընդունելի է համարել հիմնախնդրի ռազմական լուծման ցանկացած փորձ:
Հանդիպման ավարտին Էդուարդ Շարմազանովը պարգեւատրել է Պանոս Կամենոսին հայ-հունական երկկողմ կապերի ամրապնդման եւ զարգացման գործում ունեցած նշանակալի ավանդի համար:
Նույն օրն Էդուարդ Շարմազանովը եւ Պանոս Կամենոսն այցելել են Սինտագմա հրապարակ, ծաղկեպսակ դրել Անհայտ զինվորի հուշարձանին:
12:51 21/05/2016  |  ԼՐԱՀՈՍՈչ ոք չի կարող լռեցնել Արցախի ժողովրդի ազատության ձայնը. Էդուարդ Շարմազանով
12:24 20/05/2016  |  ԼՐԱՀՈՍԷդուարդ Շարմազանովը մեկնել է Աթենք
12:11 22/01/2016  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱԷվանգելոս Վենիզելոսը և Էդուարդ Շարմազանովը համակարծիք են՝ ԵԽԽՎ-ում երկու բանաձևերի նախագծերի ընդունումը չի բխում ԼՂ հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման շահերից
14:43 21/01/2016  |  ԼՐԱՀՈՍԷդուարդ Շարմազանով. Թուրքիան և Ադրբեջանը չեն նպաստում տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության հաստատմանը
11:04 21/05/2015  |  ԼՐԱՀՈՍԷդուարդ Շարմազանովը ելույթ է ունեցել Հունաստանի խորհրդարանում տեղի ունեցած «Ցեղասպանություն. դատապարտումը պարտադիր է» համաժողովին
12:39 20/05/2015  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը Աթենքի Սինտագմա հրապարակում հանդես է եկել ելույթով
18:39 18/05/2015  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը հանդիպել է Հունաստանի խորհրդարանի խոսնակին

Глава Минобороны Греции считает неприемлемой любую попытку военного решения карабахской проблемы 05/23/2016   13:11  |  Карабахский конфликт
Находящийся с рабочим визитом в Афинах вице-спикер НС Эдуард Шармазанов 22 мая встретился с министром национальной обороны Греции Паносом Каменосом, сообщает пресс-служба армянского парламента.
Стороны с удовлетворением отметили нынешний высокий уровень двустороннего военно-политического сотрудничества. Вице-спикер НС Армении положительно оценил факт предоставления офицерам Вооруженных сил РА возможности переподготовки в Греческой Республике.
Э.Шармазанов отметил, что вопросы безопасности являются приоритетными как для Армении, так и Греции. Он подчеркнул, что реальная угроза для региона – Турция.
“Турция не только отрицает Геноцид армян, но и 23 года незаконно держит в блокаде Армению и оккупировала одну треть Кипра”, - заметил вице-спикер НС РА.
Э.Шармазанов осудил развязанную в начале апреля агрессию Азербайджана против НКР и добавил, что Турция – единственная страна, которая в те дни открыто поддержала Азербайджан. Вице-спикер НС проинформировал греческого министра об азербайджанских зверствах в отношении армянских военнослужащих, а также мирного населения, совершенных, по его твердому убеждению, – в духе ИГИЛ.
“Пытки мирного населения азербайджанской стороной – явные проявления военного преступления”, - отметил Э.Шармазанов.
Панос Каменос в свою очередь подчеркнул важность укрепления и углубления армяно-греческих братских отношений. Он выразил признательность НС РА за единогласное принятие 24 марта прошлого года заявления, осуждающего геноцид греков в Османской Турции.
Министр национальной обороны Греции подчеркнул, что НК-конфликт должен быть урегулирован исключительно мирным путем. Он счел неприемлемой любую попытку военного решения проблемы.
В завершение встречи Э.Шармазанов за значительный вклад в укрепление и развитие армяно-греческих двусторонних связей наградил Паноса Каменоса Памятной медалью Председателя НС РА.
В тот же день Э.Шармазанов и Панос Каменос посетили площадь Синтагма и возложили цветы к памятнику Неизвестному солдату.