Բաքուն փոխում է դիրքորոշումը. դեմ չէ ԵԱՀԿ ներկայացուցչի լիազորությունների ընդլայնմանը 05/23/2016   11:56  |  Ղարաբաղյան հակամարտություն
Ադրբեջանը դեմ չէ Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հարցում ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի լիազորությունների ընդլայնմանը։
Այդ մասին հայտարարել է Ադրբեջանի նախագահի աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալ, արտաքին կապերի բաժնի ղեկավար Նովրուզ Մամեդովը:
Ավելի վաղ Վիեննայում կայացել էր ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում իրադրության սրացումից հետո Հայաստանի ու Ադրբեջանի նախագահներ Սերժ Սարգսյանի և Իլհամ Ալիևի առաջին հանդիպումը։ Բանակցություններին մասնակցել էին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Ջեյմս Ուորլիքը, Իգոր Պոպովն ու Պիեռ Անդրյոն։ Լրատվամիջոցները վիեննական հանդիպումից հետո հաղորդել էին ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի լիազորությունների ընդլայնման մասին։
«Ադրբեջանը, դրանով պայմանավորված, պաշտոնական տեսակետ հայտնել է։ Մենք ասել ենք, որ դեմ չենք այդ առաջարկին»,-ասել է Մամեդովը։
Հիշեցնենք, որ օրեր առաջ ադրբեջանական ANS-ին տված հարցազրույցում Ադրբեջանի նախագահի աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալ, արտաքին կապերի բաժնի պետ Նովրուզ Մամեդովը, մեկնաբանելով ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի գրասենյակի լիազորությունների ընդլայնման վերաբերյալ ՄԽ համանախագահող երկրների ներկայացուցիչների համատեղ հայտարարությունը, հայտարարել էր. «Անջեյ Կասպշիկի լիազորությունենրում էական փոփոխություններ չեն կարող լինել: Այնտեղ նշված է Մինսկի խմբի դիրքորոշումը, մենք այդ առիթով պարտավորություններ չենք ստանձնել», փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստի» գործակալությունը։
15:42 29/04/2016  |  ԼՐԱՀՈՍՄամեդյարովը ծրագրում է հանդիպել Մինսկի խմբի համանախագահների հետ
16:52 18/04/2016  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանի արտգործնախարարն ընդունեց ԵԱՀԿ գործող նախագահի հատուկ ներկայացուցչին

Баку изменил свою позицию по поводу расширения полномочий действующего председателя ОБСЕ по карабахскому урегулированию 05/23/2016   13:05  |  Карабахский конфликт
Азербайджан не возражает против расширения полномочий действующего председателя ОБСЕ по карабахскому урегулированию. Об этом, как передает РИА Новости, заявил заместитель руководителя администрации президента Азербайджана, заведующий отделом по внешним связям Новруз Мамедов.
Ранее в Вене состоялась первая с начала обострения ситуации в Карабахе встреча президентов Армении и Азербайджана Сержа Саргсяна и Ильхама Алиева. В переговорах принимали участие сопредседатели Минской группы ОБСЕ по урегулированию нагорно-карабахского конфликта — послы Джеймс Уорлик, Игорь Попов и Пьер Андрие. СМИ сообщали о возможном расширении после венской встречи полномочий личного представителя действующего председателя ОБСЕ по карабахскому урегулированию.Представители стран-сопредседателей МГ ОБСЕ по Карабаху настаивают на необходимости неукоснительного соблюдения соглашений 1994-95 гг“Азербайджан в связи с этим выразил официальную позицию. Мы сказали, что не возражаем против этого предложения", — рассказал Мамедов.
Напомним, недавно Новруз Мамедов, комментируя в ходе интервью азербайджанскому телеканалу ANS совместное заявление стран-сопредседателей МГ ОБСЕ по поводу расширения полномочий офиса личного представителя действующего председателя ОБСЕ, заявил: “Существенных изменений в полномочиях Анджея Каспршика быть не может. Указанное там - является позицией Минской группы, мы же по этому поводу не брали обязательств".