Սերժ Սարգսյանը և Ջո Բայդենը քննարկել են ԼՂ հիմնահարցի կարգավորման ներկա փուլին վերաբերող խնդիրներ 05/20/2016   20:55  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ամերիկյան կողմի նախաձեռնությամբ հեռախոսազրույց է ունեցել ԱՄՆ փոխնախագահ Ջո Բայդենի հետ:
Ինչպես տեղեկացնում են ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, քննարկվել են Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցի կարգավորման ներկա փուլին վերաբերող խնդիրներ:
Երկուստեք կարևորվել է Վիեննայում ս.թ. մայիսի 16-ին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրների ԱԳ նախարարների նախաձեռնությամբ ձեռք բերված պայմանավորվածությունների լիարժեք և արդյունավետ իրականացումը:
Կողմերը միակարծիք են եղել, որ հիմնախնդրի կարգավորումը հնարավոր է բացառապես խաղաղ ճանապարհով՝ ԵԱՀԿ Մինսկի համանախագահության միջնորդական ջանքերի շրջանակներում:

Президент Армении обсудил по телефону с вице-президентом США карабахское урегулирование 05/21/2016   00:09  |  Карабахский конфликт
Президент Армении Сержа Саргсян в пятницу провел телефонный разговор с вице-президентом США Джо Байденом.
Беседа состоялась по инициативе американской стороны.
Как сообщает пресс-служба главы армянского государства, в ходе беседы были обсуждены проблемы, касающиеся нынешнего этапа урегулирования карабахского вопроса.
Собеседники подчеркнули важность полноценного и эффективного выполнения договоренностей, достигнутых по инициативе министров иностранных дел стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ в ходе встречи, проведенной 16 мая в Вене.Представители стран-сопредседателей МГ ОБСЕ по Карабаху настаивают на необходимости неукоснительного соблюдения соглашений 1994-95 ггСтороны сошлись во мнении относительно того, что урегулирование проблемы возможно исключительно мирным путем, в рамках посреднических усилий сопредседательства Минской группы ОБСЕ.