Վիեննայում Հայաստանի ու Ադրբեջանի նախագահների հանդիպումը ﬔծ հաջողություն է. Մաթիաս Քիսլեր 05/20/2016   13:24  |  Ղարաբաղյան հակամարտություն
Վիեննայում ու Հայաստանի Ադրբեջանի նախագահների հանդիպումը մեծ հաջողություն է: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին
լրագրողների հետ զրույցում նշել է Հայաստանում Գերմանիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Մաթիաս Քիսլերը:
«Այդ հանդիպումը տեղի է ունցել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ջանքերով և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի անդամ երկրների արտաքին գործերի նախարարների ցուցաբերած մեծ աջակցության շնորհիվ: Հանդիպումը ոչ միայն տեղի է ունեցել, այլև կոնկրետ արդյունքներ են արձանագրվել: Մասնավորապես այն, որ համաձայնություն է ձեռք բերվել 1994 թվականի հրադադարի մասին համաձայնագրի պահպանման մասին, ինչպես նաև շփման գծում պետք է մշտադիտարկման մեխանիզմ ներդրվի, դեսպան Անջեյ Կասպշիկի աշխատակազմի լիազորություններն ընդլայնվեն:
Դրանք այն կետերն են, որոնց համար Գերմանիան նույնպես իր ջանքերն է գործադրել»,-ասել է դեսպանը:
Անդրադառնալով այն դիտարկմանը, Ադրբեջանը դեմ է Անջեյ Կասպշիկի աշխատակազմի լիազորությունների ընդլայնմանը, դեսպանը նշեց, որ գոյություն ունի համանախագահների հայտարարությունը, որտեղ ամրագրված է` երկու կողմերն էլ համաձայնություն են ձեռք բերել աշխատակազմի լիազորությունների ընդլայնման հարցի շուրջ:
«Եվ ես ելնում եմ այն հանգամանքից, որ երկու կողﬔրն էլ պետք է իրենց պարտավորված զգան այդ համաձայնությունն իրականացնելու համար»,-ասել է դեսպանը:

Посол Германии Матиас Кислер назвал встречу президентов Армении и Азербайджана в Вене большим успехом 05/20/2016   14:50  |  Карабахский конфликт
Встреча президентов Армении и Азербайджана в Вене является большим успехом.Об этом, как сообщает “Арменпресс”,в беседе с журналистами заявил Чрезвычайный и Полномочный посол Германии в Армении Матиас Кислер.
“Эта встреча состоялась благодаря усилиям сопредседателей Минской группы ОБСЕ и поддержке министров иностранных дел МГ ОБСЕ. Встреча не только состоялась, но и были зафиксированы конкретные результаты. В частности то, была достигнута договоренность о соблюдении соглашения о прекращении огня от 1994 года, а также о внедрении на линии соприкосновения механизмов постоянного контроля, расширении  полномочий посла Аджея Каспршика. Это те вопросы, для решения которых Германия также приложила усилия”, - сказал посол.Представители стран-сопредседателей МГ ОБСЕ по Карабаху настаивают на необходимости неукоснительного соблюдения соглашений 1994-95 ггКоснувшись замечания по поводу  того, что Азербайджан против расширения полномочий аппарата Анджея Каспршика, посол отметил, что есть заявление сопредседателей, в котором зафиксировано, что обе стороны достигли соглашения вокруг вопроса расширения этих полномочий. “И я исхожу из того, что обе стороны должны чувствовать за собой обязательство по выполнению данного соглашения”, - сказал Матиас Кислер.